Wszystko, co złe – na śmietnik

„Wiosna to okres, kiedy rozkwitają nie tylko drzewa i kwiaty, ale również my, nasze ciała, nasza energia. Niestety, często wiąże się to również ze spadkiem siły po zimie i stresem, który towarzyszy nam bez względu na porę roku” – mówi Natalia Jefimowa, międzynarodowa mentorka i trenerka kobiet. Jej sposobem na zadbanie o siebie są rytuały, które stosowały nasze babcie i prababcie, czyli oczyszczenie przestrzeni ze wszystkiego, co niepotrzebne. „Opróżnijmy mieszkania ze starych ubrań, naczyń, ozdób, a miejsca pracy ze zbędnych papierów. Zmieńmy tło pulpitu w komputerze i telefonie, usuńmy nieużywane kontakty” – radzi Jefimowa. Dodaje, że znawcy Feng Shui zauważyli, że przesunięcie w naszej przestrzeni 21 przedmiotów powoduje, że następuje pozytywna zmiana w życiu. „Ja to sprawdziłam – działa!” – mówi z uśmiechem. Radzi, żeby po oczyszczeniu przestrzeni ze staroci wypełnić ją muzyką i pięknym aromatem; kupić coś nowego, żeby odświeżyć wnętrze.

Podobnego zdania jest Barbara Filipczyńska, Soul Coach i praktyk odczytu Planu Duszy. „Wiosna to symbol odchodzenia starego świata i rodzenia się nowego. Znika śnieg, zwierzęta zmieniają futra, pojawiają się pierwsze rośliny i kwiaty. Dla nas to również czas na oczyszczenie ze starych i niepotrzebnych rzeczy – po to, żeby zrobić miejsce na nowe” – mówi Filipczyńska. Dodaje, że w Soul Coaching®u taki proces nazywa się „odgracaniem”, czyli porządkowaniem połączonym z pozbywaniem się zbędnych rzeczy. „Soul Coaching® skupia się na czterech warstwach: umysłu, emocji, duszy i fizyczności. W każdej z tych warstw zawsze znajdzie się coś, co warto już pożegnać, bo przestało nam służyć. Ale żeby tego dokonać potrzebny jest czas – czas dla siebie, uważność i otwartość, umiejętność zadawania sobie pytań i szczerego odpowiadania na nie.” – informuje Filipczyńska, dodając, że warto zacząć od oczyszczenia najbliższej przestrzeni. W naszych szafach, szufladach i wszystkich pomieszczeniach w domu, zawsze jest coś do uporządkowania, oddania, wyrzucenia lub naprawienia. „Wchodząc choćby w tę część procesu, wykonujemy duży krok również do innych zmian” – twierdzi ekspertka.

Nic na siłę

Wiosną, a zwłaszcza przed zbliżającymi się świętami, czujemy przymus, żeby wysprzątać dom, umyć okna, zmienić przestrzeń. Czasami ogarnia nas wtedy frustracja i zmęczenie, czyli emocje, których każda z nas powinna unikać jak ognia. „Pamiętajmy, że porządki są ważne, ale powinnyśmy je robić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest to nam potrzebne, kiedy czujemy, że same tego chcemy; nie dla innych. Czyste okna są ważne, ale ważniejsze jest to, czy oczy, które przez nie patrzą są szczęśliwe” – mówi Natalia Jefimowa.

Barbara Filipczyńska uważa, że jeżeli robienie porządków – choćby tradycyjne wiosenne mycie okien, żeby słońce mogło zajrzeć do wnętrza – odczuwamy jako niechciany obowiązek, będziemy czuły złość, frustrację, a nawet agresję. Wówczas należy odpuścić albo przełożyć te prace na inny czas. „W świecie energii jest taka zasada, że to, co wysyłasz – wraca. Podobnie jest z wiosennymi porządkami. Warto wówczas te prace dedykować jakiemuś celowi, intencji i robić je z pozytywnym nastawieniem” – radzi Filipczyńska.

Kilka sposobów, żeby rozkwitnąć na wiosnę

Oprócz wiosennych porządków trzeba koniecznie zadbać o siebie i swoje ciało. Może to być nowa fryzura, sukienka w odważnym kolorze, nowy makijaż i koniecznie dobry humor. Natalia Jefimowa dzieli się z nami swoją metodą na dobry wiosenny start. „Przez siedem dni rób sobie trzy przyjemności: pierwsza to kupienie sobie małego prezentu, druga – bez ponoszenia kosztów – spotkanie z przyjaciółką, kąpiel w płatkach róż lub spacer w parku, a trzecia – zjedzenie czegoś smacznego” – radzi, dodając, że należy zwrócić uwagę, żeby jedzenie było zdrowe, ale sprawiało przyjemność. „Powtarzaj te czynności przez siedem dni, a zobaczysz jak rozkwitniesz i poczujesz pełne podziwu spojrzenia” – śmieje się Jefimowa.

Barbara Filipczyńska także zaleca lżejszą i zdrową dietę, wiosenne stroje i wszystko, co sprzyja budzeniu w sobie kobiecości, podkreślając, że towarzyszyć ma temu radość i zabawa. „Mi wiosna kojarzy się ze spokojem, głębokim oddechem, który natlenia całe ciało” – mówi Filipczyńska. Dodaje, że warto w tym czasie korzystać ze spacerów po łąkach lub lasach, wystawiać twarz do słońca, doładowując się jego energią, a naturę wprowadzać do domów ustawiając kwiaty w wazonach. „Wiosną potrzebujemy takiej formy relaksu, która pozwoli głęboko odetchnąć całemu ciału, umysłowi i duszy” – mówi ekspertka.

Powiedz mi kim są twoi przyjaciele, a powiem ci kim jesteś

To cytat z Ernesta Hemingwaya, który przytoczyła Natalia Jefimowa odpowiadając na pytanie jakimi ludźmi powinnyśmy się otaczać. „Naukowcy udowodnili, że jesteśmy składową pięciu najbliższych nam osób. Jeżeli otaczają nas osoby, które obniżają naszą samoocenę, nie wierzą w nas i w nasz sukces, należy zadać sobie pytanie, dlaczego dopuszczamy je tak blisko siebie” – mówi Jefimowa, dodając, że powinnyśmy zadbać o to, żeby otaczać się ludźmi, od których możemy się czegoś nauczyć, przy których wzrasta nasza samoocena i dzięki którym chce się nam żyć i działać. „Rozmowy o złym życiu, narzekanie i pesymistyczne prognozy, powodują, że zaczynają udzielać się nam negatywne emocje, a to bezpośrednio wpływa na jakość życia i odbija na zdrowiu. Dlatego naszą przestrzeń należy, podobnie jak ze starych i niepotrzebnych przedmiotów, oczyścić również z takich osób” – radzi Jefimowa. A ponieważ wszechświat nie lubi pustki, na pewno w ich miejsce pojawią się ludzie, przy których rozkwitniemy – dodaje.

Podobnego zdania jest Barbara Filipczyńska, która twierdzi, że warto otaczać się ludźmi pozytywnymi i wspierającymi. „Oczywiście chodzi o szczerą pozytywność i wsparcie – a najprędzej osiągniemy to same wspierając innych” – radzi, dodając, że jest to naturalny sposób na przyciągnięcie do siebie dobrych ludzi.

Joanna Olędzka Trybuchowska

Natalia Jefimowa, Międzynarodowa trenerka i mentorka, coach, psychografolog, specjalistka z zakresu psychologii psychotronicznej oraz technik NLP. Założycielka „Akademii Kobiecości” oraz autorka i prowadząca warsztatów rozwojowych dla kobiet, które odbywają się w Polsce, Norwegii i Wielkiej Brytanii. www.nataliajefimowa.pl

Barbara Filipczyńska, Praktyk Odczytu Planu Duszy i wchodzenia w Kroniki Akaszy, naturoterapeutka, doradca życiowy. Pomaga wykonać pierwszy krok do odkrycia swojej Duszy i jej przeznaczenia, oraz towarzyszy w procesie transformacji i rozwoju, www.filipczynska.pl

Joanna Olędzka Trybuchowska, dziennikarka, redaktorka, specjalistka od komunikacji i PR-u, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i Podyplomowego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Od niemal 30 lat zajmuje się marketingiem, PR-em. Redaktorka portalu ladybusiness.pl

fot. Pixabay

barbara filipczyńska | Joanna Olędzka Trybuchowska | kobieta | natalia jefimowa | wiosenne porządki | wiosna | zadbana kobieta

Czytaj także