Warszawa: WATYKAŃSKA WYSTAWA „TWARZE JANA PAWŁA II”

W czerwcu tego roku WATYKAŃSKA WYSTAWA „TWARZE JANA PAWŁA II” polskiej artystki Anny Gulak po raz pierwszy będzie eksponowana w Polsce w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Otwarcie wystawy odbędzie się z okazji rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Sejmie RP, która odbyła się w czerwcu 1999 roku.

wystawa watykańska

Słowo wprowadzające do obecnej ekspozycji napisał Jego Świętobliwość papież emeryt Benedykt XVI. Na wystawie zostaną zaprezentowane grafiki watykańskich portretów Jana Pawła II, kopie dwóch watykańskich rzeźb Papieża Polaka i medal papieski wybity przez Państwo Watykan z okazji 100. Jubileuszowej pielgrzymki Jana Pawła II. Patronat Honorowy nad wystawą objął Marszałek Sejmu Pan Marek Kuchciński.

Inauguracja: 7 czerwiec, godz. 12:00, Hol Główny Sejmu RP

Wystawa cieszyła się wielkim uznaniem w Watykanie i była pierwszą wystawą w historii Watykanu, prezentującą sztukę polską w tak szerokim zakresie (rzeźba, rysunek, medalierstwo).

Wszystkie dzieła wchodzące w skład wystawy są autorstwa młodej Polskiej artystki Anny Gulak. Są to rzeźby Ojca Świętego Jana Pawła II, na co dzień podziwiane w Auli Pawła VI w Watykanie, seria  portretów papieskich przedstawiających różne oblicza Karola Wojtyły oraz medal wybity przez Stolicę Apostolską. Wystawa po raz pierwszy została zainaugurowana w 2011 roku w Watykanie. Jej główną ideą jest przesłanie artystyczno-wizualne pięknych papieskich myśli. Portrety Jana Pawła II zostały połączone z wybranymi cytatami  z Jego nauczania. Ekspozycja, w różnych jej formach, była kilkakrotnie wystawiana na terenie Watykanu i Włoch, m.in. z okazji kanonizacji  Jana Pawła II. Patronat nad wystawą objął Watykan i władze Wiecznego Miasta. Przez cały 2016 rok można było ją podziwiać na lotnisku Fiumicino im. Leonardo Da Vinci w Rzymie z okazji Roku Miłosierdzia.

Mecenasami Wystawy są Fundacja PZU, Fundacja Lotto oraz Poczta Polska S.A. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP.INFO oraz Polskie Radio.

image

Anna Gulak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz stypendystką renomowanej Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie. Jako jedna z niewielu światowych twórców została laureatką Nagrody Papieskich Akademii („Premio delle Pontificie Accademie”), do której nominowała ją Papieska Akademia Sztuk Pięknych i Literatury Wirtuozów przy Panteonie. Polka otrzymała nagrodę z woli Jego Świętobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki oraz szerzenie piękna i wartości humanistycznych.

Artystka jest także autorką dwóch medali papieskich, które zaprojektowała i wykonała na zamówienie Stolicy Apostolskiej. Te wyjątkowe dzieła zostały wykonane dla upamiętnienia 100. jubileuszowej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 25-lecia Jego pontyfikatu i pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Hiszpanii. Prace Anny Gulak można znaleźć w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie – m.in. w Watykanie, we Włoszech, w Niemczech, w Polsce, we Francji, w USA, Kanadzie, Arabii Saudyjskiej, Indiach.

W przypadku zainteresowania ekspozycją wystawy „Twarze Jana Pawła II”(możliwe różne formy ekspozycji), uprzejmie prosi się o kontakt na adres: expo.jp2@gmail.com