Warszawa: kultowe plakaty na Świętokrzyskiej

Na słupach reklamowych wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej w stolicy pojawiły się plakaty takich sław jak Andy Warhol, Henryk Tomaszewski czy Jan Lenica. To część 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Plakaty będą zdobić centrum Warszawy przez dwa tygodnie. Wystawa jest efektem współpracy z partnerem strategicznym imprezy – Warexpo.

Warexpo_Andy_Warhol

 

Współpraca z Muzeum Plakatu w Wilanowie w ramach jubileuszu Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie jest naturalnym przedłużeniem naszej działalności – mówi Marcin Ochmański, Prezes Zarządu Warexpo. Jesteśmy w końcu bezpośrednio związani z plakatem i jego funkcją w przestrzeni publicznej, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności za jej estetykę. Dlatego wystawą legendarnych plakatów z poprzednich edycji Biennale – najważniejszej imprezy poświęconej światowemu plakatowi – inaugurujemy Galerię Miejską Warexpo.

Na ulicy Świętokrzyskiej prezentowany jest autorski wybór kultowych plakatów z historii Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie. Obok klasyków polskiej szkoły plakatu, między innymi Henryka Tomaszewskiego i Jana Lenicy, będzie można zobaczyć słynny plakat Andy’ego Warhola, przygotowany z myślą o Piątym Nowojorskim Festiwalu Filmowym. Plakat zdobył główną nagrodę podczas drugiego Biennale w roku 1968.

Wyboru prac dokonał Jacek Szelegejd – kurator wystawy.

Nie po raz pierwszy tegoroczna edycja Biennale opuszcza przestrzeń galeryjną i wchodzi w przestrzeń publiczną. Swoją obecność w Polsce wykorzystali artyści street-artowi – działający w Berlinie Vermibus i Amerykanin Jordan Seiler. Ich prace pojawiły się w Warszawie w połowie czerwca.

Bogaty program 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie poświęcony jest w całości historii, teraźniejszości oraz przyszłości sztuki plakatu. Wątek historyczny, obok ekspozycji plakatów w przestrzeni miejskiej na ulicy Świętokrzyskiej, podejmuje wystawa „Wierzchołek papierowej wieży Babel. Międzynarodowe Biennale Plakatu 1966 – 2014” w Salonie Akademii. Kuratorem wystawy jest Zdzisław Schubert, można ją oglądać do 31 lipca.

Wystawa główna – „Plakat – remediacje” – jest analizą dzisiejszej kondycji sztuki plakatu. Kurator David Crowley opisuje zmiany, jakim podlega plakat w dobie ekspansji mediów elektronicznych.

Nad przyszłością tego medium zastanawiać się będzie grono specjalistów w trakcie wrześniowej, międzynarodowej konferencji, która podsumuje zarazem jubileuszową edycję Biennale.

Więcej informacji na stronie:
http://biennale.postermuseum.pl

25 Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie „Plakat – remediacje”

kurator: David Crowley

wystawa czynna do 25 września 2016 r.

Muzeum Plakatu w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Warszawa

W PROGRAMIE PONADTO:

Wierzchołek papierowej Wieży Babel. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie 1966–2014

kurator: Zdzisław Schubert

wystawa czynna do 31 lipca 2016 r.

Salon Akademii, ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

Plakat ®ewolucja konferencja naukowa

koordynatorzy: Magdalena Frankowska i Michał Warda

wrzesień 2016 r.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, Warszawa

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Partner strategiczny: Warexpo

Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

Projekt wystawy i publikacji: Emilia Bojańczyk – Podpunkt

Opieka medialna: Szustow. Kultura i Komunikacja

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TOK FM, Gazeta Wyborcza, Gazeta Co Jest Grane 24, KMAG, FUTU, Label Magazine, Contemporary Lynx, Le Monde Diplomatique, Notes na 6 tygodni, o.pl