Belgia należy do grona najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Nic więc dziwnego, że państwo to w 2014 roku znalazło się na 8. miejscu wśród partnerów gospodarczych Polski z Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że tylko w ciągu kilku ostatnich lat ponad 700 belgijskich firm weszło na polski rynek, inwestując ponad 5 miliardów euro, co uplasowało Belgię na 13. miejscu listy inwestorów zagranicznych. Wśród nich znalazły się małe i średnie przedsiębiorstwa dominujące w gospodarce wewnętrznej. Firmy te plasują swoje inwestycje głównie w sektorach: finansowo-ubezpieczeniowym, energetycznym, spożywczym, materiałów budowlanych, maszyn rolniczych i usług komunalnych.

Również coraz więcej polskich przedsiębiorców jest zainteresowanych rynkiem inwestycyjnym w Belgii. Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, polski biznes jest najbardziej widoczny w Regionie Flandrii, co przekłada się na wynik – około 85% łącznych obrotów między Polską i Belgią. Obroty między Polską a Regionem Walonii stanowią 13%, zaś pomiędzy Polską a Stołecznym Regionem Brukseli 2%. Jak widać, współpraca polsko-belgijska znacznie zacieśniła się w ostatnich latach. Tegoroczne 17. Dni Belgijskie stanowią doskonałą okazję do jej pogłębienia.

Pierwszym z wydarzeń dedykowanych sektorowi biznesowemu jest CEO Forum, które odbędzie się 27 października, w godz. 12.00-14.30 w Ambasadzie Królestwa Belgii (ul. Senatorska 34, Warszawa). Przedstawiciele kadry zarządzającej największych belgijskich i polskich przedsiębiorstw będą mieli okazję uczestniczyć w dyskusji z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Krzysztofem Szczerskim. Rozmowy dotyczyć będą m.in. funduszy europejskich dla Polski, wprowadzenia w Polsce waluty Euro, unijnych priorytetów innowacyjnej gospodarki ze zgłaszanymi przez Polskę oczekiwaniami zgody na większe wykorzystanie węgla kamiennego, możliwości wzmocnienia integralności Europy w obliczu kryzysu oraz stanowiska Prezydenta Andrzeja Dudy w zakresie polityki zagranicznej państwa.

Podczas spotkania zostanie również wręczona prestiżowa nagroda Belgijskiej Izby Gospodarczej – Belgian Business Chamber Award, która stanowi wyraz uznania dla wysiłków firm członkowskich Belgijskiej Izby Gospodarczej aktywnie promujących belgijsko-polskie relacje biznesowe.

Nie bez powodu mówi się, że „każdy Belg rodzi się z cegłą w brzuchu”. O budowlanych zdolnościach mieszkańców Belgii świadczy m.in. pierwszy drapacz chmur w Europie -„Torengebow” (wysokość 73.15 metrów) wybudowany w Antwerpii w 1928 roku. Podczas Dni Belgijskich nie mogło więc zabraknąć tematu dotyczącego budownictwa. Już 28 października, w godz. 13.00-18.00 w restauracji Batida (ul. Marszałkowska 53, Warszawa) przy wsparciu Przedstawicielstw Ekonomicznych Regionów Brukseli, Flandrii, Walonii odbędzie się seminarium dotyczące rynku nieruchomości. Wydarzenie ma zachęcić belgijskie firmy z branży deweloperskiej, konstrukcyjnej oraz architektonicznej, jak również producentów materiałów budowlanych do wymiany doświadczeń oraz nawiązania relacji biznesowych z polskimi przedsiębiorcami.

Uzupełnienie wydarzeń biznesowych stanowi Śniadanie biznesowe, które odbędzie się 5 listopada, w godz. 8.30-10.30 w restauracji Batida (ul. Marszałkowska 53, Warszawa). W trakcie wydarzenia reprezentanci świata biznesu z Polski i Belgii będą mieli możliwość wymienienia doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących gospodarek obu państw. Gościem specjalnym panelu będzie Pani Aleksandra Zieleniewska – założycielka pierwszej komercyjnej stacji radiowej w Polsce, która dokona analizy sceny politycznej po zmianach związanych z wyborami parlamentarnymi 2015 pod kątem zmian, których mogą się spodziewać zagraniczni inwestorzy.

Honorowym patronem wydarzeń są: Ambasada Belgii w Polsce, miasto stołeczne Warszawa oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Szczegółowe informacje o Dniach Belgijskich i możliwości rejestracji na poszczególne wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Belgijskiej Izby Gospodarczej www.belgium.pl, bądź pod numerem telefonu: 22 456 40 09.

O Belgijskiej Izbie Gospodarczej

Belgijska Izba Gospodarcza (Belgian Business Chamber, BBC) powstała w 1992 roku. Obecnie liczy ona ok. 110 członków. Wśród nich są przede wszystkim firmy belgijskie prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski, jak również firmy zainteresowane współpracą z belgijskimi partnerami lub/oraz rynkiem belgijskim. Belgijska Izba Gospodarcza zajmuje się promocją firm belgijskich na rynku polskim oraz organizacją wydarzeń o charakterze biznesowym i kulturalnym. Dodatkowo BBC wspiera swoich członków, ułatwiając im dostęp do profesjonalnych i kompetentnych partnerów zewnętrznych. Belgijska Izba Gospodarcza w swojej działalności realizuje również cele społeczne.

Organizator: Belgian Business Chamber (Belgijska Izba Gospodarcza)

 

belgian days | biznes belgijski | dni belgijskie

Czytaj także