Warszawa: Aukcja Sztuki Współczesnej w DESA Unicum

Na tę aukcję czekają nie tylko miłośnicy sztuki, ale również inwestorzy. Zbliża się najważniejsze wydarzenie polskiego rynku aukcyjnego przed wakacjami. W DESA Unicum pojawią się prace największych polskich artystów sztuki powojennej. Wystawionych zostanie 76 dzieł, suma ich cen wywoławczych to blisko 4 mln złotych. Wartość wszystkich prac estymowana jest od 5,3 do 7,4 mln zł. Aukcja Sztuki Współczesnej odbędzie się już 19 maja.

Obraz dwustronny_Piwonie_Andrzej Wróblewski

Rynek aukcyjny w Polsce kontynuuje swój dynamiczny rozwój. Nie odstaje przy tym od trendów światowych – sztuka współczesna stanowi jeden z jego najważniejszych filarów. Rok 2015 był pod tym względem rekordowy: sprzedaż aukcyjna sztuki powojennej w Polsce wyniosła 45 969 630 zł. DESA Unicum miała 67% udziału w tym segmencie. Do DESA Unicum należy też większość rekordów sprzedażowych. Podczas dwusesyjnej, grudniowej Aukcji Sztuki Współczesnej wylicytowano dzieła o łącznej wartości 13,6 mln zł, przy blisko 100% poziomie skuteczności sprzedaży podczas pierwszej sesji. Ponadto, aż 7 artystów osiągnęło rekordowe notowania, wśród nich m.in. Tadeusz Brzozowski („Fraucymer” sprzedany za 923 000 zł), czy Tadeusz Kantor („Człowiek atrap” sprzedany za 739 000 zł).

W październiku ubiegłego roku padł nie tylko polski, ale wówczas i światowy rekord. Płótno “M 58” Wojciecha Fangora zostało sprzedane w DESA Unicum za 923 000 zł. Fala zainteresowania twórczością artysty nie słabnie – wynik ten został właśnie pobity w Stanach Zjednoczonych. 1 maja w Filadelfii za „M 62” zapłacono 310 tys. dolarów, czyli prawie 1,2 miliona zł. Dzieła Wojciecha Fangora na przestrzeni ostatnich lat stały się tym samym żelazną pozycją na rynku inwestycji: z roku na rok ich kwoty sprzedaży systematycznie rosną. Jeszcze w 2010 roku obraz „M 6” osiągnął cenę 120 tys. zł, trzy lata później praca „M 8” kosztowała już niemal cztery razy więcej, bo 440 tys. zł. Na najbliższej aukcji prezentowana będzie wyjątkowo efektowna, kontrastowa „fala”, „SU 14” , pochodząca z podobnego okresu, co rekordowe płótna. Jej estymacja waha się od 500 do 700 tys. zł. Inwestorów z pewnością zainteresuje również prezentowany na tej samej aukcji wczesny, powstały około 1948 roku, kubizujący „Krajobraz” Fangora. Jego szacunkowa wartość w tym momencie sięga 150 tys. zł.

Majowa Aukcja Sztuki Współczesnej zaprezentuje ponadto niezwykle rzadkie na rynku kolekcjonerskim dzieła o wartości muzealnej. Katalog obejmuje m.in. pracę Andrzeja Wróblewskiego, uznawanego za ojca polskiej sztuki współczesnej. Pod młotek pójdzie jego pochodzący z 1954 roku obraz dwustronny „Martwa natura z rysunkiem” i „Piwonie”. Estymacja wynosi od 240 do 300 tys. zł. W grudniu 2014 roku dwa obrazy artysty zostały sprzedane za łączną kwotę 870 tys. zł. Były to: „Pejzaż z wysokim niebem” (480 tys. zł) oraz „Żółty połakt mały” (390 tys. zł). Ważnym elementem aukcji są malowane z niezwykłą precyzją płótna amerykańskich mistrzów op-artu: Francisa Hewitta, Tadasky’ego i mających polskie korzenie Richarda Anuszkiewicza oraz Juliana Stańczaka. Ich ceny wywoławcze wahają się od 80 do 180 tys. zł.

Obraz dwustronny_Martwa natura z rysunkiem (Jaśmin)_Andrzej Wróblewski

Udział w aukcjach DESA Unicum jest otwarty i nie wymaga zaproszenia. Licytować można osobiście, za pośrednictwem pracownika domu aukcyjnego lub przez Internet. Wszelkie informacje dotyczące udziału w aukcji dostępne są na stronie DESA Unicum.

Aukcja: 19 maja, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 Wystawa obiektów: 5-19 maja 2016, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Sztuki Współczesnej oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem: http://www.desa.pl/pl/auctions/323/aukcja-sztuki-wspolczesnej-19-maja-2016-godz-19