Kiedyś przyszedł do mnie mężczyzna w średnim wieku, elegancki, własna firma i konflikty z kontrahentem: „Niech Pani powalczy o moją firmę, ja mam zusy, podatki, nie mogę się poddać – jestem odpowiedzialny za tych ludzi, za ich rodziny.” Powalczyliśmy i wygraliśmy.

Takich historii mam sporo. A to dłużnik, który nie płaci, a to ubezpieczyciel, innym razem były wspólnik, albo były partner. Staję do walki każdego dnia. Klienci oczekują ode mnie, że będę nieustępliwa w walce o ich prawa. Trzeba zawalczyć na sali sądowej i w rozmowie. Trzeba przekonać, pokazać „jaja” i dać upust nerwowom. W moim zawodzie na co dzień rozmawiam z ludźmi o pieniądzach i konfliktach, ich oczekiwaniach i możliwościach, jakie stwarza prawo. Mój instynkt prawniczy zadaje tysiące pytań, aby poznać fakty i ustalić szczegóły. Wiem, że żyjemy w społeczeństwie, w którym ludzie kłamią. Z różnych powodów. Trzeba więc ustalić kto zmienia fakty lub myli szczegóły. Nie brakuje mi pewności siebie i odwagi w formułowaniu opinii, lubię nazywać rzeczy po imieniu. Mówię otwarcie NIE złym rzeczom. 

Coraz częściej staję – tak zwyczajnie – po stronie słabszych, prowadząc sprawy, gdy wiem, że dzieje się krzywda. Kiedyś zadzwoniła młoda matka z niepełnosprawnym dzieckiem. I wielka bezradność wobec systemu urzędniczego. Myślę sobie: trzeba zawalczyć. Szybko podjęłam decyzję i powalczyłam.   

Muszę ustalić jaki sens ma to, o co walczę. Jakie są fakty i prawdziwe motywy.  To pozwala ustalić strategię, panować na walką i ustalić kto przekręca fakty, a kto pomija szczegóły. Tak naprawdę każdego dnia jestem na wojnie.

Ale dzisiaj ktoś prowadzi inną, wyjątkowo realną i okrutną wojnę. Jest na wojnie każdego dnia, jest zaangażowany i chce wygrać. Aby zatriumfowała demokracja i prawa człowieka. Toczy się w interesie nas wszystkich. Ktoś inny ustala motywy i fakty.

Autor: Katarzyna Lebiedowicz-Grzanka – partner zarządzający KLG Kancelaria Prawna, radca prawny, posiada prawie 20 letnie doświadczenie w obsłudze prawnej firm i jednostek budżetowych, specjalizuje się w obsłudze MŚP, przeprowadza procesy inwestycyjne, prowadzi sprawy z zakresu nowych technologii, doradza w sprzedaży internetowej, realizuje ogólnopolski projekt „Bezpieczne umowy w Biznesie”, autorka publikacji prawniczych, ceniona przez klientów i partnerów za perspektywę biznesową dla obsługiwanych spraw i projektów wzbogaconą o doświadczenie w sektorze publicznym.

prawniczka | prawnik | przedsiębiorca

Czytaj także