Agata Cupriak: Zacznijmy od tego, dlaczego warto włączyć influencer marketing do strategii promocji firmy? Jakie mogą być korzyści?

Patrycja Górecka-Butora: Coraz więcej firm zwraca się do nas z pytaniem o działania z influencerami. Nie jest tajemnicą, że influencer marketing przeżywa swoje 5 minut. Część firm decyduje się na nowe działania, „bo inni to robią”, jednak wiele dostrzega ogromny potencjał jaki wynika z relacji internetowych twórców z ich odbiorcami. Z badań Influencer Marketing Hub wynika, że aż 84% marketerów uznaje działania z influencerami za efektywne. Po pierwsze współpraca z precyzyjnie wyselekcjonowanymi twórcami umożliwia dotarcie do dobrze dopasowanej grupy docelowej. Po drugie influencerzy wiedzą, w jaki sposób dotrzeć do swoich fanów, przedstawić im w nienachalny sposób produkt lub usługę oraz zaangażować i nakierować na reakcje. Trzecia kwestia to zaufanie – badania dowodzą, że ufamy influencerom dużo bardziej niż mediom czy celebrytom. Dzięki temu, że blogerzy, instagramerzy czy youtuberzy tworzą treści atrakcyjne wizualnie, eksperckie, poświęcone bliskiej nam tematyce, w dodatku są mistrzami storytellingu, nie tylko chętnie je przyswajamy, ale i udostępniamy. Influencer marketing często wywołuje efekt kuli śnieżnej. Dlaczego warto włączyć go do strategii? Bo ta forma promocji to dołączenie puzzla do strategii PR-owej, content marketingowej, storytellingowej, SEO, marketingu rekomendacji i innych.

Aż 84% marketerów uznaje działania z influencerami za efektywne.

AC: Czy można powiedzieć w jakich branżach i rodzajach firm influencer marketing łatwiej zaadaptować, przynosi najlepsze efekty?

PGB: Większość branż może efektywnie współpracować z influencerami. Np. marki modowe świetnie promuje się na Instagramie, konferencje branżowe na LinkedInie, a gadżety dla nastolatków na kanałach popularnych youtuberów. Branża parentingowa, kulinarna i podróżnicza może wybierać spośród świetnych blogów, skupiających zaangażowane społeczności. To nie branża jest wyznacznikiem sukcesu, a dobrze dobrany influncer, odpowiedni sposób ulokowania produktu czy usługi i określenie mierzalnych KPI oraz skrupulatna analiza.

AC: Czy influencer marketing to dobry pomysł na promocję niszowych produktów, specjalistycznych usług, np. B2B (doradztwo, usługi IT czy finansowe)?

PGB: Ponownie podkreślę, że kluczowy jest wybór influencera. Nie musi to być zasięgowy youtuber, a np. biznesman udzielający się na LinkedIn, Facebooku, formach i grupach branżowych. Przychodzi mi do głowy kilka przykładów. Np. Współpraca mBanku z blogiem tosieoplaca.pl kierowanym do freelancerów. mBank został patronem cyklu artykułów dotyczących spraw formalnych związanych z prowadzeniem małej firmy. W każdym z tekstów pojawiła się krótka informacja o nowej usłudze banku, innowacyjnym systemie do prowadzenia księgowości – mKsięgowość.

Jeśli marka chce wycisnąć z kampanii jak najwięcej i nawiązać dobre relacje z twórcą, w żadnym wypadku nie może przesyłać influencerowi długiej listy cech produktu, które mają być wymienione i wychwalone.

AC: Jak dobrać influencera? Czym się kierować?

PGB: Przede wszystkim należy sprawdzić czy influencer dociera do naszej grupy docelowej. Produkty kupowane przez masową grupę docelową najlepiej promować na kanałach lifestylowych, rozrywkowych. Akcesoria fotograficzne dla profesjonalistów trzeba już umiejscowić na blogach czy kanałach kierowanych do specjalistów. Do tego dochodzi dokładna analiza ilościowa i jakościowa mediów influencera – weryfikacja statystyk z Google Analytics, YouTube Analytics, danych z Instagrama i Facebooka, wydźwięku komentarzy i stylu komunikacji. Należy też sprawdzić z jakimi markami do tej pory współpracował influencer, w jaki sposób je ulokował i jakie wzbudził reakcje. Warto też cały czas monitorować social media w poszukiwaniu ambasadorów, ale i hejterów naszej marki.

AC: Jak nawiązywać taką współpracę? Od czego zacząć, aby zbudować dobrą relację?

PGB: Analizując kampanie, które przeprowadziliśmy w WhitePress, mogę śmiało stwierdzić, że kluczem do sukcesu jest przygotowanie szczegółowego briefa, w którym marka określa cele działań. Druga kwestia to zaufanie influencerowi i wspólne zaplanowanie działań. Jeśli marka chce wycisnąć z kampanii jak najwięcej i nawiązać dobre relacje z twórcą, w żadnym wypadku nie może przesyłać influencerowi długiej listy cech produktu, które mają być wymienione i wychwalone.

AC: W jaki sposób platforma WhitePress usprawnia współpracę firm z twórcami?

PGB: WhitePress ogranicza formalności, oszczędza czas i dostarcza szczegółowych danych na każdym etapie kampanii. Umożliwia wypełnienie interaktywnego briefa, który później trafia do influencerów. Daje reklamodawcom dostęp do ponad 4000 profili twórców – blogerów, youtuberów, właścicieli popularnych kont na Instagramie i innych mediach społecznościowych. Profile można filtrować po tagach, tematyce, lokalizacji i cenie. Dodatkowo każdy kanał w platformie posiada szczegółowe statystyki. Część twórców udostępnia też dane na temat poprzednich kampanii. Dzięki platformie można komunikować się z influencerami w jednym miejscu, bez wymiany zbędnych maili. Co więcej wszelkie formalności – umowy i płatności są po stronie WhitePress. Dedykowany opiekun kampanii wspiera markę w wyborze odpowiednich influencerów, pilnuje terminowych publikacji i dostarcza statystyki z działań. Platforma automatyzuje część procesów, ale pozostawia pole na nawiązanie relacji marki z influencerem.

Influencer Marketing | Marketing | Whitepress

Czytaj także