Sztuka skutecznego proszenia – recenzja książki Guy’a Winch

Narzekanie to jeden ze znaków rozpoznawczych naszych czasów. Tyle że większość osób nie umie narzekać tak, by osiągać to, czego chce. Taka jest diagnoza doktora Guya Wincha, uznanego psychoterapeuty, autora „jednej z pięciu najbardziej inspirujących przemów na TED Talk”, twórcy bestsellerowego „Emocjonalnego SOS”. Jego najnowsza książka, „Sztuka skutecznego proszenia”, w której pokazuje, jak narzekać, by jednocześnie wyrażać potrzeby i walczyć o swoje.

sztuka skutecznego proszenia

 

Narzekanie, obok ważnej funkcji psychologicznej – oczyszczania ze złych emocji, oznacza pewną niezgodę na to, co spotyka człowieka. Pokazuje, co go drażni, denerwuje i przeszkadza w odczuwaniu satysfakcji w życiu. Powinno więc służyć zmianie. Większość ludzi nie wie jednak, jak rozwinąć w sobie umiejętność skutecznego narzekania, które powinno być czymś więcej niż tylko werbalizowaniem bolączek. Cena, jaką płaci się za bezproduktywne narzekanie jest ogromna. Ciągłe niezadowolenie męczy, frustruje i doprowadza do stanów lękowych oraz depresji, a w niektórych przypadkach stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia.

„Sztuka skutecznego proszenia” to efekt wieloletniej pracy z pacjentami i analizy setek badań naukowych. Doktor Guy Winch pokazuje, jak narzekanie zamienić w sztukę skutecznego proszenia. Udowadnia, że narzekanie można potraktować jako psychologiczne narzędzie, które niweluje poczucie zrezygnowania, bezsilności i sprawia, że człowiek czuje się skuteczny i zaradny. Winch, analizując zachowania związane z narzekaniem, odkrywa techniki, pokazujące, na które aspekty życia warto narzekać i w jaki sposób wyrażać swoje uwagi, by zachęcić drugą stronę do współpracy. Amerykański psychoterapeuta przywołuje prawdziwe sytuacje, dzięki którym mnóstwo osób zmieniło swoje życie – od indywidualnych przypadków po duże firmy, którym skargi konsumenckie dostarczają ogromu ważnych informacji i cennych opinii o ich produktach i usługach.

Guy Winch – uzyskał tytuł doktora psychologii klinicznej na New York University. Prowadzi prywatny gabinet terapeutyczny na Manhattanie. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego. W 2016 roku nakładem wydawnictwa Muza ukazała się jego bestsellerowa książka „Emocjonalne SOS”. Guy Winch jest autorem bloga publikowanego na portalu psychologytoday.com, regularnie jest zapraszany na TED Talk, a filmy z jego wystąpieniami mają nawet 6 milionów odtworzeń. Więcej o autorze można znaleźć na jego stronie: www.guywinch.com.