Narzekanie, obok ważnej funkcji psychologicznej – oczyszczania ze złych emocji, oznacza pewną niezgodę na to, co spotyka człowieka. Pokazuje, co go drażni, denerwuje i przeszkadza w odczuwaniu satysfakcji w życiu. Powinno więc służyć zmianie. Większość ludzi nie wie jednak, jak rozwinąć w sobie umiejętność skutecznego narzekania, które powinno być czymś więcej niż tylko werbalizowaniem bolączek. Cena, jaką płaci się za bezproduktywne narzekanie jest ogromna. Ciągłe niezadowolenie męczy, frustruje i doprowadza do stanów lękowych oraz depresji, a w niektórych przypadkach stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia.

„Sztuka skutecznego proszenia” to efekt wieloletniej pracy z pacjentami i analizy setek badań naukowych. Doktor Guy Winch pokazuje, jak narzekanie zamienić w sztukę skutecznego proszenia. Udowadnia, że narzekanie można potraktować jako psychologiczne narzędzie, które niweluje poczucie zrezygnowania, bezsilności i sprawia, że człowiek czuje się skuteczny i zaradny. Winch, analizując zachowania związane z narzekaniem, odkrywa techniki, pokazujące, na które aspekty życia warto narzekać i w jaki sposób wyrażać swoje uwagi, by zachęcić drugą stronę do współpracy. Amerykański psychoterapeuta przywołuje prawdziwe sytuacje, dzięki którym mnóstwo osób zmieniło swoje życie – od indywidualnych przypadków po duże firmy, którym skargi konsumenckie dostarczają ogromu ważnych informacji i cennych opinii o ich produktach i usługach.

Guy Winch – uzyskał tytuł doktora psychologii klinicznej na New York University. Prowadzi prywatny gabinet terapeutyczny na Manhattanie. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego. W 2016 roku nakładem wydawnictwa Muza ukazała się jego bestsellerowa książka „Emocjonalne SOS”. Guy Winch jest autorem bloga publikowanego na portalu psychologytoday.com, regularnie jest zapraszany na TED Talk, a filmy z jego wystąpieniami mają nawet 6 milionów odtworzeń. Więcej o autorze można znaleźć na jego stronie: www.guywinch.com.

 

Czytaj także