Sukces jest możliwy, kiedy pracujemy nad firmą, a nie w firmie – wywiad z Kamilą Wrocińską

Mam wrażenie, że własna firma jest miejscem, w którym toczy się ciągły rozwój właściciela. Motywuje mnie do szukania rozwiązań, nowych pomysłów, podążania za zmianami. Według mnie to jest niezbędne, aby cały czas istnieć, rozwijać się i pomagać klientom w odniesieniu do tego, czego aktualnie rynek wymaga.

Prowadzę firmę od 13 lat, w tym czasie wyszłam za mąż, urodziłam dwójkę dzieci, a firma jest trzecim (śmiech). Udało się to dzięki temu, że nauczyłam się organizacji czasu, planowania wszystkiego, co trzeba zrobić, co powinnam i co miałoby być kiedyś zrobione.

Jakie dostrzegasz największe korzyści z prowadzenia własnej firmy ?

Ktoś kto patrzy z zewnątrz myśli sobie: co za życie. Samodzielnie możesz decydować o wszystkim, nie masz nad sobą szefa. Pracujesz kiedy chcesz. Ci, którzy są właścicielami firmy znają blaski i cienie prowadzenia własnego biznesu. Największą korzyść, jaką doceniam, to możliwość takiego poukładania pracy, aby mieć czas na rzeczy najważniejsze. A te najważniejsze związane są z rodziną. Cieszę się, że mogę pozwolić sobie na to, aby być o 14:30 na przedstawieniu u syna w przedszkolu albo odebrać córkę z basenu o godzinie, o której większość rodziców pracuje. Cieszę się z tego, że możemy wrócić wcześniej do domu i spędzić razem czas, choć wiem, że bywają wieczory, kiedy muszę „przysiąść” i skończyć to czego nie zrobiłam, a co jest ważne…

Czy zdarza Ci się polecać klientom założenie własnej firmy? Co Twoim zdaniem decyduje o tym, że taka osoba ma szansę odnieść sukces?

Polecam założenie firmy komuś, kto ma pomysł wynikający z jego pasji, wie, co chce zrobić, jak pomóc innym. Sukces we własnym biznesie jest możliwy tylko wówczas, kiedy pracujemy nad firmą, a nie w firmie. Przed otwarciem firmy polecam wszystkim przeczytanie książki „Mit przedsiębiorczości. Dlaczego większość małych firm upada i jak temu zaradzić” Michaela Gerbera. To powinna być biblia przedsiębiorcy, która ustrzeże Cię przed popełnieniem typowych błędów.

Co było dla Ciebie największym sukcesem zawodowym, czy jest on jeszcze przed Tobą?

Przez te lata zdobyliśmy różne nagrody, certyfikaty, jesteśmy partnerami biznesowymi uczelni wyższych. To wszystko jest ogromnie ważne i jest niewątpliwie sukcesem biznesowym. Ale to wszystko jest możliwe dzięki małym rzeczom, które zdarzają się na co dzień.

Sukces zawodowy to dla mnie radość z małych rzeczy. Sukcesm jest to, że prowadzimy wspólnie z mężem od 13 lat firmę, kierując się stale tymi samymi wartościami. Sukces jest wtedy, kiedy dzwoni do nas kandydat, którego rekomendowaliśmy do klienta i mówi, że jest szczęśliwy, że trafił to takiej świetnej firmy. Sukces jest wówczas, gdy klient, który stracił radość życia, bo spędzał 24h/dobę w pracy, mówi, że ma teraz poukładaną firmę i pierwszy raz od wielu lat może pojechać na tydzień na urlop i zaplanował już 2-tygodniowy, a żona cieszy się, że wreszcie dzieci go widzą w domu… Małe sukcesy, które innym zmieniły życie. To jest dla nas największa radość, która pozwala myśleć, że odnosimy wspólnie sukces.

A Twoje prywatne życie – masz jakieś niespełnione marzenie?

Mam całą listę marzeń, które stają się moimi celami. Są spisane, wracam do nich często i planuję ich realizację. Dużo z moich marzeń już się spełniło, a kolejne czekają na realizację.

Dziękuję za rozmowę.

Kamila Wrocińska – Prezes Zarządu Milado Centrum Rozwoju Personalnego Sp. z o. o. www.milado.com

Agata Cupriak – Specjalistka PR i content marketingu, PR & Communication Manager Imagine Yourself Sp. z o.o., prowadzi fanpage PR dla przedsiębiorcy