W 2020 roku na jednego mieszkańca Polski przypadało średnio 0,24 ha lasu, czyli tyle ile wynosi jedna trzecia powierzchni boiska piłkarskiego. Czy możemy zrobić coś, aby w przyszłości wynik ten był lepszy?

Człowiek na usługach lasu

Oddychając czystym powietrzem, pijąc wodę, spacerując po leśnych ścieżkach czy kupując meble, korzystamy z usług jakie oferują nam lasy. Są to tak zwane usługi ekosystemowe, które są wkładem środowiska naturalnego w codzienny dobrobyt człowieka. Jakie korzyści poza czystym powietrzem i przyjemnością spacerów po leśnych bezdrożach dają nam lasy? Odpowiadają one przede wszystkim za stabilizację klimatu. Nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, ale także wpływają na lokalne warunki pogodowe – w wyniku transpiracji obniżają temperaturę powietrza nawet o kilka stopni, co jest szczególnie odczuwalne latem, z kolei zimą podnoszą temperaturę, niwelując wpływ wiatru. Są także nazywane „leśną zaporą”, ponieważ ich korzenie zabezpieczają glebę przed erozją, a pochłaniając duże ilości wody opadowej zapobiegają lawinom błotnym i osuwiskom, działając jak naturalna tama. Lasy są środowiskiem do życia dla nadal nieodkrytej ilości roślin, z których pozyskujemy substancje niezbędne do wyrobu większości leków dostępnych na co dzień w aptekach i znajdujących się w naszych domach. Mówi się, że są największym laboratorium doświadczalnym świata.

Drewno z lasu – niezastąpiony materiał budowlano-produkcyjny

Lasy to źródło drewna, czyli znanego i stosowanego od wieków materiału konstrukcyjnego. Najstarszy drewniany budynek w Polsce to datowana na XII wiek świątynia Wang w Karpaczu. Zbudowana w całości z drewna, bez użycia gwoździ, przeżyła przenosiny z Norwegii do Polski i do dziś, zachowana w doskonałym stanie, jest największą atrakcją turystyczną Karpacza. To realne potwierdzenie trwałości i długowieczności budynków oraz wyrobów z drewna. Jak wiele gatunków drzew, tak wiele ich zastosowań, ponieważ każdy gatunek ma inne właściwości mechaniczne i fizyczne, poczynając od lekkiej jak piórko balsy wykorzystywanej w modelarstwie po gwajak, który wrzucony do wody tonie. Drewno jest wykorzystywane w szeroko pojętym budownictwie, meblarstwie, sztuce, przemyśle papierniczym, wyposażeniu wnętrz, a także do produkcji instrumentów muzycznych czy niezastąpionych obecnie jako materiał budowlany, konstrukcyjny i termoizolacyjny płyt drewnopochodnych. To jedyny tak szeroko stosowany materiał, który jest w pełni odnawialny i biodegradowalny, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia ekologii i jakości życia przyszłych pokoleń.

Lasów przybywa czy ubywa?

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (za rok 2020) powierzchnia gruntów leśnych w Polsce wynosi 29,6 proc. powierzchni kraju. Jest to całkiem niezły wynik w porównaniu do innych państw europejskich – mamy prawie trzykrotnie większe zalesienie niż Wielka Brytania i prawie dwukrotnie większe niż Ukraina. Statystyki pokazują również, że z roku na roku powierzchnia lasów w naszym kraju zwiększa się. Niestety wciąż daleko nam do przodowników takich jak Finlandia i Szwecja, gdzie zalesienie wynosi w przybliżeniu 70 proc.

A czy my możemy mieć wpływ na ilość lasów w Polsce i naszym otoczeniu?

Okazję do dołożenia swojej cegiełki do zalesiania Polski daje firma CAL prawdziwe drzwi, która już po raz czwarty organizuje akcję sadzenia lasu na terenie Suwalszczyzny i zaprasza wszystkich chętnych do dołączenia i wspólnego sadzenia lasu – symbolicznie 27 września. Skąd pomysł by sadzić las? To polityka odpowiedzialnego społecznie biznesu – firma CAL produkuje drewniane drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, a sadząc drzewa oddaje naturze z nawiązką to co od niej dostała. W końcu lasy to nie tylko miejsce do pozyskania materiału do produkcji, ale przede wszystkim dziedzictwo przyszłych pokoleń, dlatego w akcji z chęcią biorą udział nie tylko pracownicy i kooperanci firmy, ale całe rodziny i lokalna społeczność. Tegoroczna akcja odbędzie się już we wskazanym terminie w Nadleśnictwie Suwałki. Więcej informacji pojawi się wkrótce na stronie www.drzwi-cal.pl w zakładce aktualności.

Autor: Natalia Kiler

sadzenie lasu

Czytaj także