„Wdrożenie dyrektywy work-life balance w Polsce to krok w kierunku równości rodzicielskiej w Polsce i postrzegania ojców jako równoprawnych opiekunów dzieci. To ważne, aby ojcowie znali swoje prawa i uwierzyli w to, że ich obecność w życiu dziecka jest tak samo kluczowa jak obecność mamy” – mówi Karolina Andrian, Prezeska Fundacji Share the Care.

Musimy przestać postrzegać tatę jako pomocnika mamy czy „drugiego rodzica”, każdy tata jest równorzędnym, pełnoprawnym opiekunem. Młode pokolenia ojców chcą się angażować w opiekę nad dzieckiem i budować́ z nim trwałą więź, ale stereotypy płciowe funkcjonujące w obszarze rodziny w Polsce często uniemożliwiają̨ podążanie tą ścieżką. Wielu mężczyzn  obawia  się  reakcji  otoczenia – pracodawcy,  kolegów, koleżanek  czy  rodziny.  Stąd  pomysł  na kampanię, w której również inni ojcowie zachęcają  do zmiany utartych schematów i przekonują, że czas spędzony z dzieckiem jest bardzo ważnym i wspaniałym doświadczeniem.

„Równość na rynku pracy i w życiu publicznym będzie możliwa tylko wtedy kiedy przezwyciężymy dalej bardzo obecne krzywdzące stereotypy i uprzedzenia na temat ról społecznych. Kampania „Nowe prawo dla Ciebie Tato” to inicjatywa, która pozwala na wsparcie każdego taty i wzmocnienie idei partnerskiego rodzicielstwa. Cieszę się, że Kraków mógł zaangażować się w kampanię, a także realizować kolejne założenia przyjętego rok temu  „Planu Równości Płci”!” – mówi Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta Krakowa ds. Polityki Równościowej.

Celem kampanii ”Nowe prawo dla Ciebie Tato!” jest dotarcie do ojców i informowanie ich na temat ich praw po urodzeniu się̨ dziecka z szczególnym uwzględnieniem nowych praw dla ojców wynikających ze wdrożenia dyrektywy work-life balance.  W ramach kampanii powstanie również specjalnie przygotowany bezpłatny informator na temat praw przysługujących po urodzeniu dziecka pełen wiedzy i ojcowskich inspiracji.

Promocja  akcji  będzie  prowadzona  w mediach  internetowych i na profilach społecznościowych miasta Kraków, w komunikacji miejskiej, portalach miasta Kraków oraz klubach dla rodziców.

Więcej na temat akcji >>>TUTAJ<<<

Źródło: Materiały prasowe

kampanie | nowe prawo | prawo taty

Czytaj także