Zacznijmy od tego, żebyś w podstawowych ustawieniach aparatu lub telefonu znalazła tę część dotyczącą widoku zdjęć i włączył opcję Siatki. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś to właściwy moment! Jest to pierwszy krok do lepszego widzenia tego w jaki sposób fotografujemy. 

Nasza siatka to nic innego jak dwie poziome i dwie pionowe linie, które się przecinają tworząc 9 części. Na liniach i/lub ich styku umieszczamy nasze najważniejsze elementy. Są to tak zwane Mocne punkty kadru, które nadają mu również dynamizmu. I w ten oto łatwy sposób poznałaś Zasadę Trójpodziału w fotografii! 

Jeśli fotografujemy z myślą o Instagramie lub stronie sklepu warto wybrać prosty kadr Centralny, który oznacza umieszczenie naszego obiektu w środkowej części zdjęcia.

Przejdźmy do tematu kompozycji, który również pomoże nam lepiej kadrować zdjęcia. Kompozycje wyróżniamy zamkniętą i otwartą. Tylko co to tak naprawdę znaczy?

Kompozycja zamknięta to taka, w której nasze główne elementy są w całości umieszczone w kadrze. Nic nie zostaje ucięte, nic nie wystaje poza naszą fotografię, a boki kadru zamykają całość jak w pudełku. Taka kompozycja sprawia, że na zdjęciu panuje ład, spokój, harmonia i elegancja.

Kompozycję otwartą możemy najprościej określić przeciwnością kompozycji zamkniętej. Nie skupia się na jednym głównym elemencie zdjęcia. Mamy wrażenie, że zdjęcie jest dynamiczniejsze, więcej się dzieje. 

Pamiętam jak kiedyś przeczytałam, że największą magią fotografii jest nie możliwość zrobienia jednego wspaniałego zdjęcia, lecz możliwość zrobienia 1000 różnych zdjęć jednego i tego samego obiektu! Czyż to nie wspaniałe? Zanim jednak puścimy wodze fantazji i zaczniemy robić zdjęcia we wszystkich możliwych kierunkach… Warto poznać i opanować podstawowe perspektywy, które sprawiają, że fotografowany obiekt przeważnie wygląda najlepiej.

Zdjęcia “Na wprost”

Aparat jest w pozycji równoległej do pionowej płaszczyzny, którą fotografujemy. Ten rodzaj kompozycji idealnie nadaje się do portretów, fotografowania architektury, wnętrz czy obiektów wiszących na ścianie. Jak już wiecie z poprzedniego postu, dzięki włączonej siatce w podglądzie aparatu dużo łatwiej będzie Wam zapanować nad tym, aby zdjęcia były idealnie na wprost i żadna ściana nam się nie wyginała.

Zdjęcia typu “Flat Lay”

To rodzaj fotografii, który jakiś czas temu zdominował Instagram i social media. Aby zrobić takie zdjęcie, należy fotografować nasz obiekt z lotu ptaka, czyli z góry. Ta perspektywa świetnie się sprawdza przy fotografowaniu telefonem, jest dość łatwa i przy okazji nie zniekształca obiektów na zdjęciu. Doskonale wychodzą na niej zdjęcia biurka, kawy, potraw czy kompozycji na stole.

Zdjęcia “Pod kątem 45 stopni”

To nieco bardziej artystyczna perspektywa, która sprawia, że lepiej dostrzegamy trójwymiarowość fotografowanego obiektu. Taki kąt widzenia daje wrażenia, że znajdujemy się powyżej (lub czasem poniżej) fotografowanego przedmiotu. Doskonale sprawdzi się przy fotografowaniu produktów na stronę sklepu, przy pokazywaniu detali, albo chociażby pięknego bukietu kwiatów stojącego na stole.

TIP 1: Jeśli fotografujemy portret lub całą sylwetkę osoby, dziecka czy naszego zwierzęcego pupila – staramy się trzymać aparat zawsze mieć poniżej wysokości jej głowy. Dzięki temu zachowamy najlepsze proporcje na zdjęciu.

TIP 2: Możemy sobie nie ułatwić sposób fotografowania typu Flat Lay. Jeśli musimy się znaleźć dużo powyżej fotografowanego obiektu, aby mieć go w całości na zdjęciu, a nie mamy pod ręką drabiny, wystarczy wyciągnąć rękę wysoko w górą, a za wyzwalacz do zdjęć mogą nam posłużyć słuchawki. Za to na aparacie najlepiej ustawić wyzwalanie czasowe co da nam chwilę na uniesienie aparatu i ustabilizowanie ręki.

TIP 3: Zdjęcia typu flat lay doskonale uzupełniają się ze zdjęciami na wprost. Warto o nich pamiętać i robić je przy sesji danego przedmiotu. To cenna wskazówka, która ułatwi nam projektowanie i planowaniu zdjęć do social mediów.

Na zdjęciach sesja świąteczna zegarków Christine Granville w dwóch perspektywach:

Co możemy zrobić, aby nasz instagram wyglądał lepiej i spójnie. Dobrze jest zacząć od zadania sobie pytania, jakie konta na instagramie przyciągają moją uwagę? Dlaczego akurat zaglądam do konkretnej osoby na jej profil i poświęcam mu swój czas i uwagę?

Spójność naszego profilu możemy budować na kilka sposobów. Możecie zacząć od przeplatania zdjęć o kompozycji zamkniętej i otwartej, przez wykorzystywanie konkretnych perspektyw na zdjęciu, które już poznałyście. Dobrze jest rozdzielać zdjęcia i nie publikować blisko siebie bardzo podobnych ujęć. Jak to interpretować? Jeśli postujemy portret, powinno się w następnym zdjęciu dodać całą sylwetkę, albo na przykład wykorzystać cytat lub inny szeroki kadr. Tak, aby oko nie znudziło się podobnie wyglądającymi zdjęciami.

Bardzo ważny jest też temat, jaki poruszamy na swoim koncie. Jakimi rzeczami najchętniej się dzielisz? Produktami ze swojego sklepu? Radami biznesowymi? Projektami ze swojego portfolio? Tworzenie, których treści przychodzi Ci z największą łatwością i sprawia przyjemność? Upewnij się, że nie poruszasz zbyt wielu odległych od siebie tematów.

Zostaje nam jeszcze zerknąć na kolory, czyli Świętego Graala fotografii! Kolory mają niesamowitą siłę i każdy z nich ma swoje szczególne znaczenie. Wiedzą o tym z pewnością osoby, które już odkryły swój archetyp marki, lub w sposób naturalny korzystają z ulubionych kolorów. Co zrobić, jeśli jednak nie wiemy jaki kolor sprawdzi się najlepiej? Wystarczy przyjrzeć się zdjęciom, jakie dodajemy najczęściej! Dobrze jest ustalić sobie maksymalnie 3 przewodnie kolory i przeplatać je ze sobą i korzystać z nich w różnych odcieniach.

Ostatecznie i tak najlepszą metodą na uspójnienie naszego Instagrama jest planowanie treści. Im mniej przypadkowości, tym więcej ładu i harmonii. Zostawiam Was więc z dwiema aplikacjami do planowania i układania postów na Instagram. Preview – to aplikacja do korzystania przede wszystkim na telefonie, poza układaniem zdjęć daje możliwość w podstawowy sposób, obrabiać zdjęcia przed publikacją. Planoly – jest wygodnym narzędziem, które pozwala planować treści na komputerze.

Mam nadzieję, że informację okażą się dla Was przydatne, a fotografowanie stanie się nieco prostsze i przyjemniejsze. 

Autorka: Agnieszka Wanat – Fotograf, właścicielka firmy Kobiecy Punkt Agnieszka Wanat, artysta kombinator. Więcej informacji >>>TUTAJ<<<

agnieszka wanat | instagram | zdjęcia instagram

Czytaj także