Światowa gospodarka cierpi z powodu wstrząsu, jaki wywołał COVID-19. Na jej spowolnienie szczególnie podatne są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które nakładają niską marżę na oferowane produkty i usługi. Dotkliwe starty już odczuwają właściciele firm w tym młodzi przedsiębiorcy (w wieku 18-35 lat), kobiety oraz pracujący w naszym kraju migranci.

Od pięciu lat z powodzeniem prowadzę studio masażu i pracy z ciałem CIAO terapia ciała i umysłu. Pandemia spowodowała, że z dnia na dzień straciłam całe źródło dochodu i stanęłam przed bardzo trudnym zadaniem – stworzenia nowego modelu biznesowego mojej firmy. Nie byłam na to gotowa, jak zapewne większość przedsiębiorców na całym świecie. Ta diametralna zmiana była dla mnie ogromnym wyzwaniem – wiem, że to nie koniec trudności. Obecnie prowadzę już drugi kurs automasażu online oraz indywidualne konsultacje online. W tej nowej dla mnie sytuacji, chciałabym dalej rozwijać swoją ofertę kursów online, do tego potrzebuję jednak większej wiedzy w zakresie działań i promocji usług online, a szczególnie cenne byłby dla mnie konsultacje z doświadczonymi przedsiębiorcami − podkreśla Anna Pomykała-Gajdek, założycielka studia CIAO terapia ciała i umysłu.

W ramach realizacji programu Youth Business Poland uruchomi telefoniczną linię pomocy, która będzie pierwszym krokiem wsparcia przedsiębiorców w trudnej sytuacji spowodowanej epidemią. Zadaniem linii będzie wsparcie osób dotkniętych kryzysem, podtrzymywanie ich na duchu, uważne słuchanie i kierowanie do odpowiedniej dalszej pomocy na podstawie wywiadu i analizy ich potrzeb. Podczas rozmowy przedsiębiorcy będą mogli uzyskać informacje na temat „Tarczy Antykryzysowej”. Dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem zostaną zorganizowane webinary i szkolenia grupowe, na których zyskają wiedzę na temat digitalizacji firmy, budowania społeczności w Internecie, zarządzania kryzysowego, marketingu i efektywnej sprzedaży. Webinaria będą prowadzone przez ekspertów YBP oraz Google.

Właściciele mikro-, małych i średnich firm, będą mogli wziąć również udział w bezpłatnym mentoringu, doradztwie i konsultacjach online. Eksperci pomogą przedsiębiorcom w analizie obecnej sytuacji firmy oraz zaprojektowaniu planu wyjścia z sytuacji kryzysowej.

Obecnie największym wyzwaniem polskich małych i średnich przedsiębiorców jest utrzymanie źródła dochodu. Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w marcu 2020 r. do rejestracji złożono łącznie 58,7 tys. wniosków dotyczących zawieszenia i likwidacji działalności gospodarczej. Dlatego obserwując obecną sytuację gospodarczą i myśląc o tym, że jej stan może ulec pogorszeniu, mamy nadzieję, że wraz z Google udzielimy wsparcia jak największej ilości polskich firm  – mówi Adrian Migoń, Prezes Fundacji Youth Business Poland.

W ramach programu wsparcie trafi do ponad 200 000 właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw w 32 krajach Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i regionu Azji i Pacyfiku. Globalny program jest prowadzony przez Youth Business International, sieć organizacji wspierających przedsiębiorstwa na całym świecie. Youth Business Poland jest częścią YBI od 2008 roku.

Świat z dnia na dzień uległ dramatycznej zmianie. Ubolewam nad losem właścicieli firm, zwłaszcza tych prowadzących mniejsze działalności, które często nie są przystosowane do przetrwania w warunkach tak nagłego wstrząsu ekonomicznego, jaki wywołał obecny kryzys. W obliczu tych wyzwań jestem niezwykle zdumiona szybką reakcją naszej sieci i wsparciem, jakie niesiemy właścicielom firm na całym świecie. Dzięki finansowaniu Google.org otrzymaliśmy szansę na utrzymanie i realizowanie naszej inicjatywy przez cały 2020 rok, zapewniając tym samym pomoc dla 200 000 firm, które już teraz mogą korzystać z porad ekspertów – powiedziała Anita Tiessen, dyrektor generalny Youth Business International.

Koronawirus zbiera niszczycielskie żniwo i odciska piętno na życiu całych społeczeństw oraz funkcjonowaniu małych firm, które borykają się z bezprecedensowym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie swojej działalności. Dzięki dotacji dla Youth Business International i szeregu inicjatyw oraz produktów proponowanych przez Google mamy nadzieję pomóc niektórym z nich w znalezieniu drogi pozwalającej przejść przez kryzys – dodał Rowan Barnett, szef Google.org, EMEA & APAC.

O organizacjach:

Youth Business International (YBI) to działająca w ponad 50 krajach globalna sieć organizacji eksperckich, wspierająca młodych ludzi nieposiadających wystarczających środków na przekucie swoich pomysłów w udane przedsięwzięcia, pozwalające na tworzenie nowych miejsc pracy i budowanie społeczności. Naszą wizją jest świat, w którym przedsiębiorczość młodych ludzi jest uznana za siłę napędową zrównoważonego rozwoju gospodarczego, a wszyscy młodzi ludzie, którzy chcą założyć firmę, mogą to zrobić, wykorzystując swój potencjał. Łączymy członków naszej organizacji, aby dzielić się wiedzą i współpracować nad rozwiązaniami wspólnych wyzwań. Odwiedź: www.youthbusiness.org

Google.org jako działalność filantropijna Google, wspiera organizacje non-profit, które zajmują się kwestiami humanitarnymi i wykorzystują skalowalne, oparte na danych innowacje do rozwiązywania największych światowych wyzwań. Przyspieszamy ich rozwój, dzięki unikalnemu wsparciu, które obejmuje finansowanie, produkty i wiedzę techniczną pochodzącą od wolontariuszy Google. Angażujemy się w działaniach, tych, którzy wierzą, że mają znaczących wpływ na społeczeństwo, a ich praca ma potencjał do wywoływania znaczących zmian. Chcemy świata, który działa dla wszystkich − i wierzymy, że technologia i innowacje mogą wzmocnić go w czterech obszarach takich jak: edukacja, rozwój gospodarczy, wyłączenie społeczne oraz reagowanie na kryzys.

Źródło: materiały prasowe

Youth Business International

Czytaj także