Emilia Bartosiewicz – Brożyna: Skąd pomysł na założenie wirtualnego biura?

Eliza Wionczek: Kilkanaście lat temu przeczytałam artykuł o wirtualnym biurze w Londynie, w którym zarejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy podmiotów. Tak, kilkadziesiąt tysięcy podmiotów gospodarczych, pod jednym adresem, w jednym budynku, w jednym biurze. Pomyślałam sobie: „obłędnie”, ale może by tak przenieść Londyn do Warszawy? Na tyle mnie ten artykuł zainspirował, że wyobraziłam sobie, iż stworzę takie wspaniałe miejsce tutaj, w Polsce, w Warszawie. I tak w centrum Warszawy stworzyłam wirtualne biuro MLOKAL – miejsce przyjazne przedsiębiorcom.

To było jedno z pierwszych biur wirtualnych w Warszawie.

EBB: Jednak początki Twojej przygody z biznesem nie były łatwe?

EW: Jak miałam 22 lata, otworzyłam swój pierwszy biznes, założyłam spółkę cywilną z bardzo bliską mi osobą. Wtedy, była to najpopularniejsza forma prowadzenia działalności, poza zwykłą działalnością gospodarczą, a ja będąc bardzo młodą osobą, chyba nie do końca zdawałam sobie sprawę z konsekwencji prowadzenia działalności biznesowej w takiej formie prawnej. 

Niestety, ale biznes nie zakończył się sukcesem, a wręcz porażką, a osoba z którą zawiązałam spółkę wpędziła mnie w ogromne długi, które musiałam spłacać.

EBB: Jednak mam wrażenie, że oprócz pomysłu na biznes stoi za tym jakaś Twoja osobista misja?

Wyobrażałam sobie, jak na co dzień pomagam tysiącom przedsiębiorców spełniać ich marzenia o własnym biznesie w centrum Warszawy. Wyobrażałam sobie, jak wszystko to, czego nauczyłam się przez ostatnie kilkanaście lat pracując w korporacji, wykorzystuję, aby stworzyć własny biznes – miejsce przyjazne każdemu przedsiębiorcy. Każdemu, kto wyobrazi sobie, że zakłada własną firmę i nie potrzebuje dużych nakładów finansowych, aby mieć własne biuro, adres rejestrowy i obsługę korespondencji.

Wyobraźnia, to jeden z najwspanialszych darów, jakie w życiu otrzymaliśmy. Możemy wyobrazić sobie dosłownie wszystko. Jej możliwości są nieograniczone – nie zna granic. Cudownie faluje w naszych głowach, tworząc wizje i nasz wymarzony świat. Tylko od nas samych zależy, co z nią i tymi wizjami zrobimy. Tylko od nas zależy, czy zbudujemy swój własny świat.

Marzenia, są po to, aby je spełniać. Wyobraźnia pomaga nam określić swoje marzenia. Przekuwamy je w cele, a determinacja, praca i wiara w siebie, pozwalają nam je zamienić w rzeczywistość. 

EBB: Czym jest w ogóle wirtualne biuro?

EW: To miejsce, gdzie spełniają się marzenia każdego przyszłego i aktualnego przedsiębiorcy. Od którego wszystko się zaczyna – bo wszystko zawsze ma swój początek.

To jest pierwszy punkt na liście przedsiębiorcy, który planuje założyć działalność gospodarczą, spółkę, czy fundację a nawet i stowarzyszenie. Każdy zakładany podmiot musi posiadać adres rejestrowy. 

Po to właśnie jest wirtualne biuro – umożliwia rejestrację podmiotu, przyszłego zwizualizowanego i wymarzonego biznesu, pod adresem w centrum Warszawy. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie trzeba wynajmować własnego biura i narażać się na wysokie koszty. Można mieszkać w Warszawie, gdzieś w Polsce z widokiem na jezioro, las, lub góry, albo w Hiszpanii czy w Dubaju. Gdziekolwiek sobie wymarzysz, a swój biznes może być zarejestrowany w centrum Warszawy. 

EBB: Wirtualne biuro to fantastyczna forma dla młodych przedsiębiorców, jak im pomagasz?

EW: Oczami wyobraźni widzisz, jak na co dzień prowadzisz swój wymarzony biznes, jak zajmujesz się tym co kochasz, jak oddajesz się swojej pasji. Niemniej jeszcze jedna kwestia spędza Ci sen z powiek – jak zarejestrować np. spółkę, gdyż właśnie taką formę prowadzenia biznesu wybrałaś?

Pomagamy otworzyć spółkę niezależnie od tego, gdzie się akurat znajduje się nasz klient. Wypełniamy wszystkie niezbędne wnioski i dokumenty. Udzielamy odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Pomagamy stworzyć podmiot, który ma być spełnieniem Twoich marzeń o własnym biznesie.

W ramach usług wirtualnego biura można wybrać pakiet zupełnie podstawowy, który umożliwia jedynie posiadanie adresu rejestrowego w centrum Warszawy, ale można wybrać pakiet, w którym powiadomimy mailowo o każdej odebranej korespondencji. Jest także opcja, w której zeskanujemy i wyślemy na maila zawartość nadchodzącej korespondencji. Całość nagromadzonych listów i przesyłek, możemy również odesłać kurierem, na wskazany adres.

EBB: Jak to działa, biuro bez biura? Sam adres wystarczy do prowadzenia firmy?

EW: Jak najbardziej nie ma potrzeby ani przymusu posiadania biura czy pomieszczenia fizycznie. Do założenia podmiotu gospodarczego wystarczy sam adres rejestrowy i miejsce, pod którym będzie odbierana korespondencja przychodząca. Wielu klientów pracuje zdalnie, z drugiego końca świata i nie potrzebuje fizycznie pomieszczenia biurowego, aby prowadzić swój biznes. Często posiadają swoje biura fizycznie w innych miastach Polski, ale główny adres rejestrowy, widniejący w KRS, czy też w CEIDG, chcą mieć w Warszawie.

EBB: Jakie cechy charakteru wg Ciebie trzeba mieć aby założyć własną firmę?

EW: Myślę, że to nie cechy charakteru decydują o tym, czy możemy założyć firmę czy nie. Założyć firmę może każdy, kto się na to odważy i zdecyduje. Czy firma się utrzyma na rynku i czy sprzeda swój produkt – to już inna bajka. 

EBB: Jak przekuć swoje wizje, marzenia w konkretny biznes? Co trzeba wiedzieć o sobie?

EW: Trzeba przede wszystkim wierzyć w siebie – wiara czyni cuda. Zbyt często bagatelizujemy swoje marzenia czy wizualizacje i nie wierzymy, że można je zmaterializować. Być może boimy się zrobić ten pierwszy krok lub mamy obawy, że nikt oprócz nas, nie uwierzy w nasz pomysł, że nasz pomysł jest zbyt górnolotny i nieosiągalny. 

Ja już wiem, że wszystko czego pragniemy, jest po drugiej stronie strachu – wystarczy zrobić raz, coś czego się boimy, abyśmy przestali się tego bać. Wiem, że trzeba słuchać się własnego serca i intuicji – one nas nie zawodzą. 

Wiele razy możemy w życiu usłyszeć – „czyś Ty oszalała? skąd taki pomysł?” 

Jeśli nasza wiara w to co chcemy stworzyć jest na tyle duża, że zrobimy ten pierwszy krok, może się okazać, że był to jeden z najlepiej postawionych kroków w naszym życiu. Musimy wierzyć w to, że marzenia są po to, aby je spełniać i że nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko czego potrzebujemy, jest w naszej głowie.

Eliza Wionczek – wizjonerka, marzycielka, wieczna optymistka, która z otwartym sercem podchodzi do każdego nowego przedsiębiorcy marzącego o stworzeniu własnego biznesu. Założycielka i Wspólnik Zarządzający Wirtualnego Biura w centrum Warszawy MLOKAL, który w ciągu 10 lat obsłużył i użyczył adresu dla ponad 10 000 przedsiębiorców. Więcej o Elizie >>>TUTAJ<<<

Emilia Bartosiewicz – Brożyna – redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka i prezes Lady Business Club, autorka podcastu Imagine Yourself ekspert osobistego PR w internecie, pomysłodawczyni plebiscytu dla kobiet biznesu Lady Business Awards. Od 2011 roku łączy przedsiębiorcze liderki i motywuje je do świadomego budowania swojej rozpoznawalności.

biuro wirtualne | eliza wionczek

Czytaj także