Jak wynika z sondy „Polacy – rozrywka a czas wolny” przeprowadzonej przez serwis PrezentMarzeń.com, 35% Polek deklaruje, że czas wolny od obowiązków znajduje wieczorem, z kolei 27% z nich – po południu. Część z nich znajduje chwilę dla siebie tylko w weekend (17% badanych). Co najczęściej robią kobiety w tym czasie? Zazwyczaj poświęcają go na spotkania towarzyskie (31%) oraz oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki (30%). Nieco rzadziej zdarza im się spędzać wolne chwile na odpoczynku lub wykonywaniu obowiązków domowych, co w obydwu przypadkach zadeklarowało 17% z nich. Poza tym Polki zdecydowanie wolą cieszyć się wolnym czasem w towarzystwie najbliższych. Połowa z nich współdzieli rozrywki ze swoim partnerem, 42% z rodziną i 29% – z przyjaciółmi. Samotnie czas wolny spędza jedynie 7% Polek.

Kobiety najbardziej chciałyby spędzać czas wolny, relaksując się lub podejmując aktywność fizyczną, taką jak uprawianie sportu (29% w obydwu przypadkach). Jedna czwarta chętnie poświęciłaby wolne chwile na wyjazdy, a 19% z nich – na kreatywne zajęcia. Spośród wszystkich ankietowanych przyjemności kulturalne jako najbardziej preferowaną formę rozrywki wskazuje 14% kobiet – o połowę więcej, niż mężczyzn. W pozostałych przypadkach deklarowane sposoby spędzania wolnego czasu są podobne dla pań i panów. Jeśli chodzi natomiast o kwoty przeznaczane na rozrywki, kobiety na jednorazową przyjemność najczęściej są w stanie wydać od 100 do 200 złotych (44%), natomiast nieco więcej, 200-400 złotych mogłaby wydać jedna piąta kobiet.

Chociaż 26% kobiet poszukuje pomysłów na spędzanie wolnego czasu w okolicy miejsca zamieszkania, połowa Polek mogłaby skorzystać z rozrywki poza domem, jeśli wiązałoby się to z możliwością spróbowania niecodziennej atrakcji. Poza tym, kobiety są bardziej skłonne spędzić czas na nietypowej rozrywce, kiedy świętują w ten sposób ważne wydarzenie niż wtedy, gdy nie wiąże się to ze specjalną okazją – zainteresowanie oryginalnym pomysłem na przeżycie urodzin, wieczoru panieńskiego czy rocznicy wyraziło 66% z nich.

Panie są coraz bardziej ciekawe oryginalnych, niecodziennych rozrywek, zwłaszcza jeśli bezpośrednio wiążą się z ich zainteresowaniami lub aktywnościami, których zawsze chciały spróbować, ale nie miały ku temu okazji. Chcą spędzać wolne chwile, których nie mają zbyt wiele, na interesujących atrakcjach. A wybór jest duży – w grę wchodzą zajęcia sportowe, nauka tańca, masaż czy warsztaty kulinarne. Aktywne kobiety mogą spróbować jazdy na rolkach, skoku z wieży albo nurkowania. Takie atrakcje mogą zapewnić niezapomniane przeżycia, których nie doświadczają na co dzień, spędzając wolny czas przed telewizorem lub na wypełnianiu domowych obowiązków – mówi Kornel Piesio z serwisu PrezentMarzeń.com.

Wyniki sondy pokazują, że kobiety są otwarte na nietypowe formy spędzania wolnego czasu, szczególnie, jeśli w ten sposób mogą ciekawie spędzić ważne dla nich wydarzenie i współdzielić miłe chwile z najbliższymi osobami.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także