Jak wynika z quizu przeprowadzonego przez serwis monsterpolska.pl na stronie kampanii Oswój zmianę, do grona Rozważnych szaleńców zalicza się aż 78%* ankietowanych. To postawa, która jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach, na zmiennym rynku pracy. Co jednak z innymi postawami? Jak będąc miłośnikiem zmian czy świętego spokoju podchodzić do zmiany zatrudnienia?

Z obawą przed zmianami boryka się większość osób – niepewność nowego miejsca, zakresu obowiązków, osób, z którymi przyjdzie nam współpracować. Strach przed zmianą pracy bywa paraliżujący, a stres z nim związany porównywany jest nawet do stresu związanego z rozwodem czy odejściem bliskiej osoby. Jedynie nieliczni podchodzą do zmiany miejsca pracy bez nerwów. Według ankiety monsterpolska.pl, to zaledwie 5%* użytkowników serwisu. Miłośnicy zmian lubią gdy wokół nich dużo się dzieje, chętnie podejmują się nowych wyzwań, nie stresuje ich nowe otoczenie. Wręcz przeciwnie – czerpią z niego nową energię do działania.

monsterpolska_Typy oswajania zmian_infografika

Złoty środek

Gotowość do zmian to dziś cecha bardzo ceniona przez pracodawców. To także cecha pozwalająca na stały, zawodowy rozwój. W zawodach, w których często zachodzą zmiany, pracownicy muszą się nieustannie doszkalać, zmieniać zespoły z którymi współpracują, narzędzia z których korzystają czy nawet miejsce zamieszkania, bezstresowe podchodzenie zmian może znacząco ułatwić rozwój kariery. Często bowiem od takiej otwartości zależy szansa na awans czy podwyżka. Warto jednak pamiętać, że zbyt szybko podejmowane decyzje nie zawsze przynoszą pozytywne skutki. Optymistyczne nastawienie do zmian przynosi dobre efekty, kiedy połączone jest z analizą sytuacji, wypunktowaniem plusów i minusów zmiany i podejmowaniem przemyślanych decyzji.

Rozwaga i racjonalna ocena sytuacji

Zmiana pracy, to w dzisiejszych czasach sytuacja powtarzająca się w życiu większości pracowników co najmniej raz na kilka lat. Dlatego dobrze jest obserwować rynek i mieć świadomość konieczności tych zmian. Jeśli wiesz co chcesz osiągnąć w życiu i uświadomisz sobie, że coraz częściej do sukcesu prowadzi nie tylko ciężka praca, ale także dobre zmiany, będziesz miał większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Ważne jest by zidentyfikować swoje podejście do zmian i próbować je oswajać, nawet jeśli z początku wydają się przerażające – mówi Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl. Osoby, które otwierają się na zmiany oraz ciągły rozwój, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu na polu zawodowym. Podstawą jest ustalenie ścieżki rozwoju i dobre planowanie. Pomoże to usystematyzować nasze działania na rynku pracy i w porę reagować na zmieniające się otoczenie. Wiąże się z tym potrzeba zdobywania nowych kompetencji, oswajanie się z koniecznością zmiany branży i nauką nowych umiejętności zawodowych.

Rynek usług rozwija się dziś bardzo prężnie, a osoby aktywne zawodowo muszą się do niego dostosowywać. Czasy, w których raz wyuczony zawód wykonywało się do emerytury odchodzą powoli do przeszłości. Miej oczy szeroko otwarte i bierz pod uwagę to, że za kilka lat, zawód, który wykonujesz może ulec całkowitej zmianie. Dziś obserwujemy to np. w marketingu, który na przestrzeni lat uległ znaczącym modyfikacjom, a systemy zarządzania firmą również różnią się od tych sprzed nawet kilku lat – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

*Dane pochodzą z wyników quizu przeprowadzonego na stronie kampanii Oswój zmianę, prowadzonej przez serwis kariery monsterpolska.pl w dniach 1.10 – 30.11.2015. Ankietę uzupełniło 5038 osób.

Rozważny szaleniec – 78%

Mistrz ostatniej chwili – 16%

Miłośnik zmian – 5%

Miłośnik świętego spokoju – 0%

 

 

lęk przed zmianą | zmiana

Czytaj także