Pięć kroków, które biznes może podjąć, aby stworzyć kulturę zapewniającą większą równość płci w miejscach pracy:  

Elastyczność

Pandemia koronawirusa zmusiła nas wszystkich do zmian związanych ze sposobem wykonywania pracy i zarządzania swoim życiem. Jak wskazują wyniki raportu przeprowadzonego przez Institute for Fiscal Studies, w sytuacji, w której matki i ojcowie pracują w systemie pracy zdalnej, to kobiety wykonują więcej prac domowych i częściej zajmują się dziećmi. Pracodawcy powinni rozumieć dodatkowy stres związany z koniecznością pogodzenia obowiązków domowych z wymaganiami związanymi z pracą. Będzie to prawdopodobnie wymagało nieszablonowego myślenia, aby wypracować korzystne dla wszystkich i realistyczne rozwiązania, takie jak np. elastyczne godziny/dni pracy. 

Zgoda na odmowę

Warto stworzyć środowisko, w którym ci, którzy są przytłoczeni, poczują się bezpiecznie i nie będą czuli się karani ani osądzani, jeśli nie zdecydują się na podjęcie dodatkowych projektów lub wzięcie na siebie większej odpowiedzialności. Należy zachęcać kobiety, aby prosiły o pomoc, gdy jej potrzebują oraz dać im możliwość robienia przerw na ruch, medytację i czerpanie radości z przebywania z rodziną.  

Zaoferowanie wsparcia

Jako pracodawca okaż troskę swoim pracownikom i zapewnij im wsparcie, którego potrzebują. Zadawaj te niezwykle istotne teraz pytania i naprawdę słuchaj odpowiedzi: „Jak się masz? I co możemy zrobić, aby Ci pomóc?”. Następnie znajdź sposób na zapewnienie potrzebnego wsparcia, które także w tym przypadku może okazać się niekonwencjonalne. 

Podkreślanie wartości dobrego samopoczucia i dbania o siebie

Przez prawie rok pracownicy przeżywali niemal w kółko ten sam dzień. Wielu z nich żongluje swoimi obowiązkami, które teraz przeniknęły do ​​ich rytmu pracy i spowodowały zatarcie się granic. Ważne jest, aby pomóc kobietom w swoich organizacjach znaleźć sposoby na skuteczne radzenie sobie stresem i spadkiem energii oraz dbanie o zdrowie psychiczne i czerpanie radości z każdego dnia. 

Inkluzywność

Warto rozejrzeć się wokół siebie podczas spotkań na wyższym szczeblu. Czy kobiety mają tam swoją reprezentację? Jeśli nie, powinny zostać uwzględnione w spotkaniach, podczas których dyskutowana jest strategia i wizja oraz podejmowane są ważne decyzje biznesowe. 

Jak wynika z przeprowadzonego w 2019 r. (ostatniego takiego) badania Hays Poland Kobiety na rynku pracy. Kompetencje i różnorodność, odsetek kobiet zarządzających firmami wzrósł z 15 proc. w 2018 r. do 18 proc. Wciąż jednak aż 81 proc. najwyższych stanowisk w organizacjach zajmują mężczyźni. 

The Association (AICPA & CIMA) angażuje się we wspieranie kobiet w finansach i księgowości realizując szereg inicjatyw, które mają na celu wzmocnienie ich pozycji:  

  • 23 września 2020 r. CIMA i think tank Diversity Hub podpisały memorandum o współpracy na rzecz rozwijania wiedzy w obszarze zarządzania różnorodnością i dostarczania rozwiązań, które ułatwiają tworzenie organizacji otwartych na różnorodność, a także promowania postaw otwartości, szacunku, zachowania zasady równych szans oraz odpowiedzialności w biznesie i profesji finansowej. 
  • W marcu br. CIMA organizuje serię warsztatów dla członkiń, które poprowadzi Alicja Dworowska ACMA, CGMA, falicytatorka programu #IamRemarkable w celu zachęcenia kobiet do rozwinięcia pewności siebie i umiejętności autopromocji. 
  • Podczas ENGAGE EUROPE 2021 – największej w Europie dorocznej konferencji poświęconej rachunkowości zarządczej (19 i 20 maja 2021 r.), prelegentką wystąpienia nt. Diversity and Leadership będzie Kanya King MBE. 
  • AICPA & CIMA Women’s Global Leadership Summit – to doroczna konferencja, podczas której kobiety reprezentujące profesję finansowo-księgową mogą rozwijać swoje umiejętności i nawiązywać kontakty.  
  • Women in Leadership Forum to sieć networkingowa dla członkiń CIMA wspierająca kobiety w dążeniu do osiągnięcia wymarzonych celów. 
  • Dostarczamy również zasoby wspierające ciągły rozwój zawodowy i likwidację różnic płci, jak np. zestaw narzędzi SheQ – Using the Power of Emotional Intelligence for Success, which has an accompanying archived webcast, wideo Advancing Gender Equality in the Workplace: What Works i podkasty takie jak Diversity and inclusion: closing the gap.  

Zawarte powyżej wskazówki oparte są na odpowiedziach uzyskanych od laureatek nagród 2020 Most Power Women in Accounting Awards organizowanych przez AICPA i CPA Practice Advisor.

Biznes | dobre miejsce | elastyczność | elastyczność w biznesie | miejsce pracy | równość płci | wsparcie

Czytaj także