Dzieci śmieją się ok 400 razy dziennie, dorośli ok. 15. A Ty? Czy wiesz, ile razy dziennie uśmiechasz się do siebie i innych? Policz, zacznij już teraz.

Pisząc o uśmiechu mam na myśli ten szczery, prawdziwy, wynikający z autentycznej radości i szczęścia, nie zaś taki, który jest maską przykrywającą inne emocje. Pod sztucznym uśmiechem ludzie próbują zazwyczaj ukryć smutek, zakłopotanie, zażenowanie, strach lub kłamstwo.

Jak to rozpoznać?

magda3magda4

 

 

 

 

 

 

 

Uśmiech nieszczery widoczny na zdjęciu po lewej stronie uruchamia tylko dolną część twarzy – poruszają się tylko usta. W uśmiechu prawdziwym – po prawej – śmieją się nie tylko usta, ale przede wszystkim oczy, powodując zmarszczki wokół . Nieszczery uśmiech jest łatwo dostrzegalny, gdyż oprócz nieruchomej górnej części twarzy, jego cechą charakterystyczną jest brak ekspresyjności ruchów charakterystycznych dla radości i podniesionego, podekscytowanego tonu głosu, który jej towarzyszy.

Zdecydowanie wolimy przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych, gdyż emocja radości jest zaraźliwa a uśmiech innej osoby uruchamia u nas obszary w mózgu odpowiedzialne za szczęście. Przebywanie w towarzystwie osób smutnych, użalających się w swoich cierpieniach ściąga nas na sam dół negatywnych emocji. Ciekawostką jest fakt, że brak uśmiechu u kobiet uznaje sie za oznakę nieszczęścia, u mężczyzn – dominacji. Zdecydowanie jednak więcej śmieją się kobiety niż mężczyźni.

Uśmiech jest symbolem otwartości, spokoju i zaproszeniem do nawiązywania relacji

magda2 magda1

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego warto się często uśmiechać? Z badań wynika, iż:

  • uśmiech w pierwszym kontakcie w ułamku sekundy decyduje o naszej wiarygodności i otwartości
  • osoby uśmiechnięte postrzegane są jako bardziej inteligentne i bardziej atrakcyjne
  • uśmiech zwiększa liczbę budowanych relacji i zawieranych kontraktów
  • uśmiech sprzyja otwartej postawie a przez to wpływa na lepsze odbieranie rzeczywistości i zapamiętywanie informacji
  • uśmiechnięci ludzie myślą bardziej optymistycznie, szybciej znajdują rozwiązania i łagodzą konflikty

Uśmiech jest kluczem do sukcesu otwierającym nawet najmocniej zamknięte wrota

Uśmiech jest najpiękniejszym makijażem kobiety, nieodłącznym elementem stroju i wizerunku, symbolem atrakcyjności i inteligencji. Śmiej się więc często i do wszystkich a świat odpowie Ci radością i sukcesem. Nigdy też nie wiesz, ile dobrego możesz uczynić drugiej osobie jednym, szczerym uśmiechem.

Autor: Magdalena Koźmala: Master & Team coach, trener biznesu, specjalista mowy ciała i inteligencji emocjonalnej www.ksgroup.com.pl

Jeśli jesteś zainteresowana udziałem w warsztacie podczas, którego nauczysz się jak świadomie budować swój wizerunek poprzez mowę ciała zapisz się na najbliższy warsztat prowadzony przez Magdalenę. Szczegóły TUTAJ

magdalena koźmala | moc uśmiechu | mowa ciała

Czytaj także