Dzień Matki

Początki Dnia Matki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, gdy kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj zamarł wraz z przyjęciem chrześcijaństwa i powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą „niedziela u matki”, gdy do tradycji należało składanie podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymywane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku, a ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

W Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XIX wieku pojawiły się „Dni Matczynej Pracy”, ogłoszone przez nauczycielkę Ann Marie Reeves. Jej córka, Annie Marie, ustanowiła w 1905 r. Dzień Matki, który z czasem przyjął się we wszystkich stanach. Stała data: druga niedziela maja, został ustanowiona przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1914 r. Data w Polsce, 26 maja, jest jedyną na świecie i nie ma odpowiednika w żadnym innym kraju.

Mamą się jest, nie bywa

Agnieszka Oczkowska – mama chorych przewlekle Ewy, Franka i Jasia wygrała tegoroczny, majowy plebiscyt na „Idealną Mamę”. Internauci z grona znanych kobiet (m.in. Ewa Błaszczyk, Martyna Wojciechowska, Anna Lewandowska, Danuta Wałęsa)[1] postanowili docenić właśnie ją, skromną toruniankę.

Bycie idealną? Nie uważam się za mamę idealną, robię po prostu wszystko, by do tego dążyć. Jestem skupiona na dzieciach i ich potrzebach. Razem z mężem dokładamy wszelkich starań, by uśmierzyć ich ból, wywołać uśmiech i wzbudzić nadzieję, choć czasem jest to niezwykle trudne – podkreśla Agnieszka Oczkowska – Wiele lat temu postanowiliśmy, że się nie poddamy i stale trwamy w tym przekonaniu. Bywają chwile, że musimy poruszyć niebo i ziemię, by osiągnąć zamierzony cel, ale dzięki tysiącom dobrych ludzi w Polsce i za granicą to się udaje. I choć potrzeb w codziennym leczeniu i rehabilitacji trojga rodzeństwa nie ubywa, z optymizmem patrzymy w przyszłość. Wierzymy, że trwająca zbiórka zakończy się sukcesem i najmłodszy Jaś zacznie normalnie oddychać.

idealna mama

Coraz częściej pomagamy

W społeczeństwie coraz częściej obserwuje się działania, które mają ukazać ogromną pracę kobiet-matek, w sposób szczególny tych, które podejmują trud opieki i wychowania dzieci z niepełnosprawnościami. Uhonorowanie Agnieszki Oczkowskiej stanowi symbol i znak czasu. Pochylamy się nad losem mam i wysoko pozycjonujemy macierzyństwo oraz oddanie dzieciom. Bieżąca sytuacja społeczna sprzyja zwróceniu się w stronę matek i ojców, których codzienność jest podporządkowana choremu potomstwu.

Zdaniem socjolog dr Elżbiety Korolczuk: (…) jest to wynik aktualnej dyskusji wokół rodziców osób z niepełnosprawnościami. Jest to również odbicie momentu, w którym wreszcie zaczynamy mówić o macierzyństwie jako o ogromnej pracy – nie tylko emocjonalnej, ale codziennej, fizycznej. Zaczynamy też mówić o macierzyństwie jako o podstawowym i bardzo istotnym wkładzie, który kobiety mają w społeczeństwo.[2]

Agnieszka Oczkowska jest doskonałym przykładem osoby, która w pełni oddaje się swoim dzieciom: Ewie, Frankowi i Jasiowi. Niejednokrotnie otarła się o ich śmierć i była świadkiem ich bólu, gdy mogła, tylko lub aż, być obok. Nikt nie zliczy, ile tygodni spędziła w szpitalnych salach, czy jak wiele godzin czekała na wiadomość o szczęśliwym zakończeniu operacji. Dziś, ze swoim doświadczeniem może być wsparciem i rzecznikiem dla innych rodziców. Jak sama podkreśla, gest, słowo i emoji mają swoją wartość. Bo pomoc można na różny sposób: wiadomością, modlitwą i datkiem.

Więcej informacji o rodzeństwie Oczkowskich:

www.trojedzieci.org

www.siepomaga.pl/trojedzieci

 

Ewa, Franek i Jaś Oczkowscy – trojedzieci.org

Niezwykłe rodzeństwo mieszkające w Toruniu wraz z rodzicami, Agnieszką i Tomaszem, zmagające się
z chorobami, także przewlekłymi; Ewa – galaktozemia, HCV, problemy neurologiczne, Franek – cukrzyca typu 1, guz podwzgórza mózgu, niewykształcone prawe przedramię, Jaś – galaktozemia, posocznica, urosepsa, padaczka, zależność od respiratora.

Aby pomóc wesprzyj zbiórkę prowadzoną przez Fundację Się Pomaga: https://www.siepomaga.pl/trojedzieci

 

[1] https://mamotoja.pl/kto-dla-ciebie-jest-idealem-matki-zaglosuj-w-plebiscycie,mama-artykul,25198,r1p1.html

[2] www.mamotoja.pl/oczkowska-wybrana-mama-idealna-dr-elzbieta-korolczuk-objasnia-wybor,aktualnosci artykul,25302,r1p1.html

idealna mama

Czytaj także