Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Narodowe Forum Muzyki zainauguruje swoją działalność 4 września. NFM jest instytucją kultury powstałą z połączenia Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. To także nazwa nowoczesnej sali koncertowej mieszczącej się w centrum Wrocławia, jednego z największych tego typu obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Narodowe Forum we Wrocławiu

Gmach NFM został wzniesiony według projektu Autorskiej Pracowni Architek­tury Kuryłowicz & Associates, wyłonio­nego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. W gmachu znajdują się m.in.: cztery sale koncertowe, w tym główna z 1800 miejscami, i trzy kameralne dla widowni liczącej od 250 do 450 osób, a także sale prób, pomieszczenia kon­ferencyjno-biurowe, przestrzeń wy­stawiennicza. Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny, czego wyrazem jest kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji. Każda z czte­rech sal ma odrębny charakter dzięki różnorodnej kolorystyce i wystrojowi. Foyer, pokryte innowacyjnym materia­łem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do kla­wiatury fortepianu.

Doskonałe warunki akustyczne i techniczne nowej sali pozwalają na zorganizowanie we Wrocławiu występów najwybitniejszych muzyków klasycznych. W marcu ogłoszony został program artystyczny na sezon 2015/2016, w którym odbędą się koncerty takich gwiazd jak: Zubin Mehta i Israel Philharmonic Orchestra, Christoph Eschenbach i National Symphony Orchestra Washington, Lang Lang, Wynton Marsalis & Jazz at Lincoln Center Orchestra, Antonio Pappano i London Symphony Orchestra, Semyon Bychkov i Wiener Philharmoniker.

Projekt Kuryłowicz & Associates, wnętrza: Towarzystwo Projektowe.

Rozwiązania akustyczne na światowym poziomie gwarantują specjaliści z nowojorskiej firmy Artec Consultants Inc (grupa Arup).

Autor: materiały prasowe