Grudzień – dla wielu najbardziej magiczny czas w roku; w tym roku jednak święta będą dla nas wszystkich inne niż zawsze. Trwająca od miesięcy wojna rosyjska na Ukrainie nadal stanowi aktualny, wywołujący emocje temat. 

Podobnie jak dramaty setek tysięcy ukraińskich rodzin na uchodźstwie. Wielu z nich wybrało właśnie Polskę – jako szansę na nowy początek, normalne życie i możliwość znalezienia pracy. 

Dlatego w tym roku szczególną uwagę zwracamy na datę 18 grudnia – Międzynarodowy Dzień Migranta. Święto ustanowione przez ONZ aby przypomnieć o potrzebie przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności osób żyjących poza granicami swojego kraju. Akty dyskryminacji bywają bowiem czasem zupełnie niezamierzone – wynikają z niewiedzy. 

Ważna jest edukacja – mediów, społeczeństwa, przedsiębiorców, pracodawców, w zakresie różnic kulturowych. Świadomość istnienia barier komunikacyjnych sięgających znacznie głębiej niż nieznajomość języka polskiego jest krytycznie ważna dla sprostania temu wyzwaniu. 

W ramach kampanii “Liderzy dla Ukrainy” został opublikowany Przewodnik „Polska-Ukraina. O komunikacji w zespołach międzykulturowych: szanse, wyzwania, dobre praktyki”. Powstał aby pomóc w budowaniu inkluzywnej kultury organizacyjnej, gotowej na wyzwania z jakimi przyszła nam się mierzyć. 

To nasza cegiełka, którą jako firma badawcza zaangażowana w problemy współczesnego społeczeństwa, dokładamy do działań ONZ i Rzecznika Praw Obywatelskich. – mówią autorki raportu – Anna Karcz-Czajkowska i Aneta Glinkowska. Mamy nadzieję, że ta bezpłatna publikacja pomoże lepiej zrozumieć i zredukować bariery komunikacyjne i kulturowe pomiędzy pracownikami z innych krajów, zatrudnionych w Polsce. 

Link do pobrania Raportu: https://research.jcd.pl/przewodnik/ 

polska ukraina

Czytaj także