Ada Lovelace i pierwszy program komputerowy
Ada Lovelace uznawana jest za pierwszą w historii programistkę. Urodziła się w 1815 roku i była córką znanego poety Lorda Byrona, autora m.in. „Don Juana” czy „Giaura”. Matka Ady nie chciała jednak, żeby córka poszła w ślady ojca i za wszelką cenę próbowała zniechęcić ją do poezji i zainteresować naukami ścisłymi.
Ada miała prywatnych nauczycieli matematyki i fizyki. Przyjaźniła się również m.in. z Charlesem Babbage’em, autorem tablic logarytmicznych i konstruktorem mechanicznych maszyn liczących. Owocem tej przyjaźni był diagram, który Ada Lovelace zapisała w notatkach do tłumaczenia artykułu o maszynie analitycznej Babbage’a. Tenże diagram uznawany jest za pierwszy program komputerowy, zaś owa maszyna analityczna wiele lat później stała się inspiracją do stworzenia pierwszego komputera.
Betty Jean Jennings i obliczenia balistyczne
Betty Jean Jennings była matematyczką i jedną z sześciu kobiet zatrudnionych przez armię USA w 1945 roku do tajnego wojskowego projektu. Do jej obowiązków należało początkowo obliczanie trajektorii lotów pocisków artyleryjskich. Bardzo szybko jednak Betty oddelegowano do zespołu projektowego (nad którym w 1947 roku objęła kierownictwo), którego zadaniem było skonstruowanie maszyny, która zastąpi te ręczne obliczenia. Maszyna ta, nazwana ENIAC, służyła do obliczeń balistycznych, projektowania tuneli aerodynamicznych i dokonywania obliczeń, związanych z bronią atomową. ENIAC uznawany jest do dziś za jeden z pierwszych komputerów.
Po zakończeniu II wojny światowej Betty Jean Jennings brała udział w konstruowaniu kolejnych komputerów – BINAC i UNIVAC.
Grace Hooper i debuggowanie
Grace Hooper była matematyczką oraz żołnierzem Marynarki Wojennej USA. W armii pracowała w Biurze Projektu Wyliczeń Nawigacyjnych, gdzie współpracowała przy opracowaniu translatorów i pierwszych języków programowania, m.in. COBOL. W 1952 roku napisała pierwszy kompilator dla wspomnianego wyżej UNIVAC I. Przyczyniła się również do stworzenia języka Flow-Matik dla komputerów UNIVAC I i UNIVAC II. Grace Hooper była też jedną w twórców maszyny Harvard Mark I.
Hooper znana jest również ze spopularyzowania pojęcia „bug” (z ang.: pluskwa, „owad), które do dziś powszechnie funkcjonuje w informatyce. Termin ten powstał podczas prac nad Harvard Mark II. Ćma wleciała wówczas do wnętrza komputera i spowodowała jego awarię. Naprawę tej usterki określono jako debuggowanie.
II wojna światowa i kilkanaście lat po jej zakończeniu to czas, kiedy komputery były maszynami niemal wyłącznie wojskowymi i nikogo poza armią szczególnie nie interesowały. Pierwsze cywilne firmy, produkujące oprogramowanie zaczęły powstawać w latach 60-tych, jednak ich prawdziwy rozkwit przypadł dopiero na lata 80-te. Wówczas komputery zaczęły być stosowane w takich obszarach jak bankowość, transport kolejowy czy lotnictwo cywilne.
Dwa pierwsze software house w Wielkiej Brytanii zostały założone przez kobiety – Dinę St. Johnston i Stephanie Shirley. Dyrektorem Generalnym Yahoo jest dziś kobieta – Marissa Mayer. Podobnie jest w Oracle, kierowanym przez Safrę Catz, w IBM, którego CEO jest Virginia Rometty oraz w YouTube, dowodzonym przez Susan Wojcicki. Szefową operacyjną Facebooka zaś jest była wiceprezes Google – Sheryl Sandberg.
Autor: Anna Młynarczyk – współwłaściciel ESNC tworzącego dedykowane systemy wspierające zarządzanie, jak justERP, justCRM czy system do zarządzania projektami rekrutacyjnymi justHUNT. Na co dzień zajmuje się marketingiem internetowym i SEO. Jest certyfikowaną przez Google specjalistką Google Analytics i Google AdWords . Czytaj więcej >>
Artykuły autora >>