Zasada V: Konsekwencja – stale, zawsze i wszędzie

Konsekwencja – stale, zawsze i wszędzie. Zasady dobrego wychowania i etykiety, kobieta z klasą stosuje nie zależnie od miejsca i okoliczności. Czy gościsz królową angielską czy ciocię Krysię z Pcimia Dolnego, bądź przygotowana na zorganizowanie uroczystej oprawy, bo to w praktyce najwięcej powie o Twojej klasie i szczerości wyznawanych zasad.

Jeśli postanawiasz od dzisiaj być kobietą z klasą, zacznij od tu i teraz, od zaraz pamiętając o swoich najbliższych i dzieciach. Tylko w ten sposób będziesz miała możliwość doskonalenia się na co dzień, ucząc kindersztuby tych, którzy chcą i mogą razem z Tobą prowadzić życie piękne i doskonałe.

Zasada IV: Zawsze bądź sobą – kobietą z klasą

Bądź sobą i  myśl o sobie – tak jestem kobietą z klasą. Ćwiczenie czyni mistrza, nie przejmuj się, jeśli sprawności związane z savoir vivre kobiety z klasą wydadzą się na początku trudne i wymagające ciągłej koncentracji. Ważne jest, by to co i jak robisz, sprawiało ci przyjemność i satysfakcję, a wtedy Twoje zachowanie będzie odczytane jako autentyczne i spójne.

Zasada III: Sztuka konwersacji

Sztuka konwersacji, czyli siła pogawędki. Wykorzystaj siłę pierwszego wrażenia. Przy pierwszym kontakcie lub na początku spotkania należy podjąć rozmowę o niczym (small talk), która nie jest wyłącznie zbędnym dialogiem lecz płaszczyzną do rozpoznania zamiarów, zbudowania luźnej atmosfery. Pogawędka to niewymuszona, w idealnym wypadku dowcipna, wymiana zdań, która skraca czas oczekiwania, pozwala odprężyć się rozmówcom.

Podczas pogawędki zaprezentuj się w korzystnym świetle i tak, by Twój rozmówca chciał dowiedzieć się więcej o Tobie lub Twoich usługach.

Zasada II: Mów pozytywnie o innych

Mów pozytywnie o innych, czyli bądź taktowna. Wypracuj cichy hamulec wewnętrzny, który powstrzyma cię przed szyderstwem, obmową. Zawsze szukaj obiektywnych podstaw do pozytywnej oceny drugiej osoby. Wtedy wyrazisz właściwą opinię zamiast pochlebstw lub krytyki. Jeśli chcesz wyrazić swój pozytywny stosunek do świata, zacznij od wyrazów sympatii w stosunku do każdej napotkanej osoby.

Sztuką jest przemilczeć pewne spostrzeżenia, jeśli wyrażenie ich głośno spowoduje przykrość, zmieszanie drugiej osoby. Kobieta z Klasą wyraża poczucie umiaru w postępowaniu, wypowiedziach oraz takt i delikatność w żartach.

Zasada I: Uprzejmość

Uprzejmość, często zamiennie określana jako grzeczność oraz życzliwy stosunek do ludzi. Grzeczność uznawana jest za najważniejszą cnotę savoir vivre. Można nie znać etykiety biznesowej, popełniać gafy, ale kierowana dobra wolą, szlachetnością, prostotą będziesz w każdym towarzystwie mile widziana, jeśli poprzez grzeczność okażesz przyjazne, uczynne nastawienie do innych.

Zasady wybrała i omówiła Ewa Czertak – pierwsza w Polsce ekspertka personal brandingu, która w Akademii Marki z Klasą buduje silne marki przedsiębiorczych kobiet na terenie całej Polski. Twórca i Prezes Akademii, współtworzy Lady Business Club. Od 2004 Certyfikowany coach, Master Business Trainer level Superior, prelegentka konferencji dla kobiet, praktyk storytellingu, autorka artykułów o personal brandingu, prowadzi inspirujący funpage Marka z Klasą. Jej misja to: Czynić ludzi Wielkimi.

Czytaj także