Zmiana to temat, który jest mi bliski, zarówno z praktyki, jak i doświadczenia życiowego.  Paradoksalnie, to, czego się przez lata bałam, stało się tym, co rozwinęło mnie najbardziej i nadało nową jakość mojemu życiu. Kilka lat temu zaczęłam przyjaźnić się ze zmianami, identyfikować się z nimi, do tego stopnia, iż moja firma nazywa się Change it. 

Od kilku lat rynek pracy precyzyjnie definiował trendy i kierunki dalszego rozwoju. Raporty wprost przedstawiały dane potwierdzające, jak technologia zmienia nasze funkcjonowanie w codziennym świecie, w jakim kierunku będziemy podążać i jakie tempo to przybierze.  To, co miało nadejść miało również pchnąć nas do przeformatowania naszego myślenia, zarówno w sferze indywidualnej, jak i w sferze profesjonalnej. Dziś dostaliśmy wszyscy, czy tego chcemy czy nie, szansę sprawdzenia, jak się w tej roli odnajdziemy i jakie cenne lekcje z tego możemy wynieść.

Body leasing – nowy model pracy

A jak się to przekłada na nasz biznes i czym możemy się zainspirować by zmienić model funkcjonowania? Posłużę się przykładem usługi, którą realizuję w Change it – body leasingu, czyli outsourcingu pracowniczego, jako przykładu „myślenia” projektowego w biznesie.

Body leasing jest usługą rozpowszechnioną w sektorze IT, której celem jest utrzymanie płynności biznesu przy zminimalizowaniu formalności związanych z zatrudnieniem stałym. Współpraca z firma rekrutacyjną oparta jest na wynajęciu najlepiej dopasowanego do potrzeb pracownika, którego zadaniem jest realizacja naszych celów technologicznych, jak na przykład: przygotowanie platformy/systemu, zarządzanie bazą danych, programowanie, developing, designing, testowanie aplikacji etc. Często taka usługa ma charakter całkowicie zdalny, co w dzisiejszych czasach ma jeszcze większe znaczenie.

Jej korzyści:

  • oszczędność czasu w zakresie realizacji procesu rekrutacyjnego;
  • oszczędność czasu w zakresie zadań administracyjno – formalnych, w szczególności, gdy mamy do czynienia z ekspertem zza granicy (pozwolenie na pracę, model zatrudnienia, konsulting prawny, podatkowy etc);
  • możliwość nawiązywania współpracy czasowej tylko na wybrane projekty, zadania
  • możliwość zbudowania zdywersyfikowanych zespołów projektowych by spojrzeć na biznes holistycznie.

Innymi słowy jest to usługa wspierająca rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, które w dużej mierze nie dysponują zapleczem HR-owym i mają nierównomiernie rozłożone w czasie potrzeby technologiczne. Mamy więc przykład możliwości realizacji naszych celów w systemie podzlecania konkretnych działań wyspecjalizowanym pracownikom, przy całkowitej rezygnacji z modelu zatrudnienia.  Pamiętajmy, że dziś przedsiębiorcy mają do wyboru wiele rozwiązań: od klasycznego zlecenia do firmy zewnętrznej, co często jest czasochłonne i generuje wyższe koszty, po właśnie wyleasingowanie pracownika czasowego, który będzie pracował wyłącznie dla nas. 

Chciałabym w tym miejscu przytoczyć cytat z najnowszego raportu agencji rekrutacyjnej Hays „Raport płacowy sektora ITC 2020” również potwierdzający ten trend: „Coraz częściej firmy stawiają na współpracę z kontraktorami i ekspertami, którzy dołączają do organizacji na określony czas. Pracodawcy doceniają takie formy zatrudnienia, ponieważ pozwalają im skutecznie odpowiadać na zwiększony popyt na produkty lub usługi, a także zapewniają dostęp umiejętności niezbędnych w realizacji skomplikowanych lub złożonych projektów, wpływających na cały biznes”. To również przykład i potwierdzenie, że rynek będzie się jeszcze bardziej rozwijał w kierunku projektowym, a szefowie i przedsiębiorcy powinni nauczyć się zróżnicowanego w zadaniach i opcjach spojrzenia na rozwój.

Warto zadać sobie dziś pytanie czy moja firma jest technologicznie „friendly”? 

To dotyczy każdej, nawet najmniejszej mikro przedsiębiorczości jaką prowadzimy. Jeśli jesteśmy właścicielami małego salonu kosmetycznego, punktu gastronomicznego czy studia jogi warto odpowiedzieć na pytanie:

  • Jak dziś mogę działać on line by dalej rozwijać swój biznes i oferować usługę moim odbiorcom?;
  • Czy mam zaplecze technologiczne (program) do sprzedaży voucherów?;
  • Czy posiadam aplikację, dzięki której mógłbym oferować sprzedaż gastronomii, posiłków on line z jednoczesnym jej dowozem do Klienta?
  • Czy posiadam dogodną platformę do uruchomienia i oferowania zajęć, prowadzenia warsztatów on line?

Na podstawie tych pytań możemy na nowo przeformatować nasz biznes usługowy, tak by otworzyć mu drzwi na pojawienie się w sieci.  Tu, gdzie dziś wszyscy jesteśmy i w miejscu, w którym w najbliższych latach będziemy więcej i częściej. Uruchomione pomysły i poczynione inwestycje mają duże szanse na wsparcie w optymalnym utrzymaniu naszego biznesu, a w bliskiej przyszłości na rozwinięciu zdywersyfikowanego źródła przychodów. 

Jako przedsiębiorcy mamy wielość możliwości i zachęcam by sięgnąć po te, które wydają się być dla nas najwłaściwsze. Poza pracą z podwykonawcami, podzlecanie kontraktorom, możemy również samodzielnie wyszukiwać ekspertów, freelancerów na takich platformach jak: freelancer.com, upwork.com. Tam szybko i sprawnie możemy dotrzeć do właściwych osób, którzy pomogą w rozwoju nowej technologicznej odnogi naszego biznesu. Zachęcam by w tworzeniu nowych obszarów biznesu myśleć i decydować empatycznie, wspierać się w naszej małej i mikro-przedsiębiorczości: podzlecać, delegować, wspierać, rekomendować. Wszak ona jest istotną częścią napędową naszej gospodarki, o której podniesienie będziemy za chwilę wszyscy zabiegać.

Pamiętajmy, że każdy koniec jest zawsze nowym początkiem. Niech ten nowy początek jaki teraz tworzymy będzie dla wszystkich średnio, małych i mikro przedsiębiorców dużą szansą na duży rozwój.

Autor: Klaudia Grabarczyk – Właścicielka CHANGE it, firmy rekrutacyjnej specjalizującej się w IT/technologiach/mediach/ digitalu/ online, choć nie tylko. Pomaga pracodawcom w pozyskiwaniu ciekawych talentów z rynku, a kandydatom pomaga otwierać drzwi w organizacjach, w których chcieliby się rozwijać.

Zajmuje się rekrutacjami i wspieraniem biznesu w rozwoju potencjału pracowniczego, rozwija usługę body leasingu, outsourcingu pracowniczego w sektorze IT oraz mentoruje osoby, które zdecydowały się na przebranżowienie i ukończyły szkołę programowania.

body leasing | klaudia grabarczyk

Czytaj także