Rozwiewamy wątpliwości jakich symboli możesz używać w swojej działalności.

Czy jest symbol ® i kiedy możesz go używać? 

R w kółeczku najczęściej kojarzy się nam przede wszystkim z pojęciem oryginalności produktu, przy którym widnieje taki symbol. Oryginalność postrzegamy jako gwarancję wysokiej jakości, dobrego wykonania i atrakcyjnych walorów produktu. Nie do końca jest to jednak prawda. R w kółeczku nie oznacza „oryginalności” produktu. 

Symbol ®, od angielskiego słowa „REGISTERED” używany obok nazwy lub logo firmy oznacza, iż dana nazwa, logo jest chronionym znakiem towarowym. Aby móc się posługiwać symbolem ® powinnaś uzyskać rejestrację swojego znaku towarowego (prawo ochronne na znak towarowy) w odpowiednim urzędzie, w Polsce lub w Unii Europejskiej. Ochrona znaku towarowego jest udzielana aż na 10 lat i może być przedłużona! Wydanie decyzji przez odpowiedni urząd uprawnia Cię do posługiwania się symbolem ® przy zarejestrowanej nazwie lub logo Twojej firmy, tak długo jak Twój znak podlega ochronie prawnej. 

Znak towarowy to każde oznaczenie, które pozwala na odróżnienie na rynku produktów, bądź usług Twojej firmy od produktów konkurencyjnych przedsiębiorców. Najczęściej spotykane znaki towarowe to znaki słowne – chroniące słowa lub znaki graficzne, słowno-graficzne, które zwykle określamy jako logo.  

Co jeżeli mój znak nie został zarejestrowany?

Niestety, oznaczanie symbolem ® znaku towarowego, w sytuacji gdy nie uzyskałaś rejestracji jest sprzeczne z prawem i może wiązać się z karą grzywny do 5 000 zł lub z zarzutem stosowania przez Ciebie czynów nieuczciwej konkurencji i wprowadzaniem klientów w błąd. Jeżeli nie masz rejestracji znaku, możesz posługiwać się symbolem TM. 

Kiedy możesz używać symbolu ®, a kiedy TM?

Skrót TM pochodzi od wyrażenia „Trade Mark”, czyli od angielskiego odpowiednika znaku towarowego. Jaka jest zatem różnica pomiędzy R w kółeczku, a TM? Najistotniejsza różnica polega na tym, że korzystać z symbolu ® możesz tylko wtedy, gdy Twój znak został zarejestrowany w Urzędzie Patentowy. Natomiast, symbolem TM może posługiwać się w zasadzie każdy. W przeciwieństwie do symbolu ®  nie wymaga on rejestracji. TM nie oznacza, że logo lub marka została zarejestrowana we właściwym urzędzie. 

Stosując symbol TM przekazujemy informację, że znak, którego używamy postrzegamy jako nasz znak towarowy, niekoniecznie jednak zarejestrowany znak towarowy.  

Czy muszę posługiwać się symbolem ® lub TM? Oczywiście, że nie! To, czy używasz R w kółeczku lub TM, lub to czy używasz ich zamiennie, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, że posługiwanie się symbolem ®, jeżeli nie zarejestrowałaś znaku w urzędzie może mieć dla Ciebie negatywne konsekwencje. 

Co oznacza symbol ©?

R w kółeczku nie informuje o prawach autorskich. Jeżeli chcesz przekazać informację o przysługujących Ci prawach autorskich to właściwym będzie użycie symbolu ©, który jest skrótem od słowa „copyright” (prawo autorskie). Ten symbol pomoże Ci poinformować, że Twoje dzieło (w tym logo, slogan) są Twoim kreatywnie wyrażonym pomysłem i przysługują Ci do niego prawa autorskie i nikt nie powinien z Twojej pracy korzystać, bez Twojej zgody. 

Korzystnie z symbolu © nie jest to jednak konieczne. Prawo autorskie chroni Twoje utwory, np. do stworzonej przez Ciebie grafiki logo, niezależnie od tego czy używasz symbolu ©, czy nie. 

Czy warto korzystać z symbolu ®? 

Symbol ® przy nazwie lub logo firmy pozytywnie kojarzy się klientom z dobrą jakością, oryginalnością produktu. Jeżeli dla Twoich klientów symbol R w kółeczku jest ważny, warto zastanowić się nad rejestracją własnego znaku. 

Drugim powodem jest to, że stajesz się „właścicielką” swojej marki. Twoja konkurencja nie będzie mogła zgłosić tego znaku, Twojego logo dla siebie lub używać go na rynku dla identycznych lub podobnych towarów, bądź usług. 

Kolejnym, ważnym powodem jest ochrona, którą daje Ci zarejestrowany znak towarowy. Jest on Twoim narzędziem do walki z nieuczciwą konkurencją. 

Symbol TM może informować o tym, że używasz swojej nazwy lub logo jako znaku towarowego. Nie zapewnia jednak szczególnej ochrony, takiej która wiąże się z rejestracją znaku i możliwością posługiwania się symbolem ®. Posługując się symbolem TM będziesz musiała wykazać, że nazwa lub logo, którego używasz – również obiektywnie – może być chronionym oznaczeniem Twojej firmy.

Autorka: Justyna Alchimionek – Adwokat, partner w Kancelarii Prawnej SK+ Siekierzyński Kochlewski (www.skplus.eu), ekspertka w prawie własności intelektualnej, ochrony marki, designu, sporach patentowych i w zagadnieniach prawnych danych osobowych oraz rynku IT. 

Czytaj więcej o autorce >>>TUTAJ<<<

justyna alchimionek | prawo autorskie | symbol ®

Czytaj także