Kupiliśmy mieszkanie. Chcemy je ładnie i nowocześnie urządzić. Mamy wyobrażenie o tym, co chcielibyśmy w mieszkaniu mieć, poszukujemy inspiracji, wybieramy te, które nam się najbardziej podobają i siadamy do naszego planu mieszkania. Mamy wizję zrealizowania pięknej zabudowy kuchennej z barkiem, szafek pod sam sufit albo nawet wyburzenia ściany aby wnętrze było bardziej przestronne. Nagle okazuje się, że tę piękną otwartą przestrzeń zaburza nam stojący na środku pomieszczenia komin, którego nie można go przesunąć.
1. WTAPIAMY PION W ZABUDOWĘ MEBLOWĄ
Sąsiedztwo pionów wentylacyjnych to dobre miejsce na umieszczenie funkcji i zabudowy wysokiej. Pion, który nie jest osamotniony nie przykuwa uwagi i znika z pola widzenia. Na zdjęciu przykład zastosowania zabudowy meblowej, która od strony kuchni jest bardzo funkcjonalna i mieści w sobie piekarnik a z drugiej strony stanowi estetyczne zaproszenie do dalszej części mieszkania. Wykończona półkami w miejscu wejścia do kuchni, uatrakcyjnia techniczną stronę zabudowy a każde miejsce wykorzystany jest w sposób bardzo funkcjonalny.
Szprosy to element dekoracyjny, który przyciąga uwagę i wizualnie skraca długi korytarz. Przestrzeń na szprosy została wygospodarowana za piekarnikiem, dzięki czemu nie tracimy ani centymetra z szerokości korytarza.
Od strony kuchni do pionu wentylacyjnego dochodzi barek i zabudowa zmienia kolor z drewnianej na czarną. Przestrzeń nad i poniżej piekarnika to klasyczne szafki.
Pion wentylacyjny został dobrze wkomponowany w zabudowę meblową dzięki czemu dzieli przestrzeń, ale jej nie odgradza. Dołożona funkcja sprawia, że pion nie wydaje się przypadkowy. A dodatkowo został bardzo ciekawie i estetycznie wykończony.
2. WYKORZYSTUJEMY PION NA EKSPOZYCJĘ PASJI
W trakcie projektowania układu funkcjonalnego często mamy plan aby wyburzyć ściany, otworzyć przestrzeń. Wtedy może się okazać, że na przeszkodzie stoi nam pokaźnych rozmiarów pion wentylacyjny, albo konstrukcyjny słup, który nie wygląda tak jak byśmy chcieli. Przestrzeń, która jest mało przytulna, staje się niekomfortowa w użytkowaniu. Ale nic straconego. Dobrze jest jeśli strefy funkcjonalne mieszkania są wyraźnie zaznaczone i mają pomysłowe odgrodzenia wizualne. Tak jest w tym przypadku. Na środku mieszkania znajduje się słup, który oddziela strefę dzienną od kuchennej. I bardzo dobrze, że tam się znalazł, bo strefy funkcjonalne byłyby bez niego bardzo rozmyte.
Pion wentylacyjny został wykorzystany jako przestrzeń do ekspozycji książek, pamiątek z podróży, ale również został zaaranżowany w taki sposób, by sam w sobie stanowił element dekoracyjny wnętrza. Jest to rozwiązanie, które pozwala zapomnieć o tym, dlaczego akurat tu, znajduje się ta zabudowa, a pomyśleć jak dobrze wpasowuje się w plan pomieszczenia i jak dobrze się sprawdza.
3. TRAKTUJEMY PION JAKO WAZNY ELEMENT DEKORACYJNY
Pion wentylacyjny w tym mieszkaniu usytuowany jest tak, że jest widoczny z wejścia do mieszkania i ulokowany po części w holu, kuchni i salonie. Nie da się go ukryć. Jest też zbyt duży by obudowywać go meblem. A skoro nie można go ukryć, to trzeba sprawić by stał się akcentem estetycznym wnętrza.
Od strony salonu został pogrubiony w celu umieszczenia w nim kominka ekologicznego. Cała bryła komina zyskała nową estetykę poprzez wykorzystanie materiału dekoracyjnego jakim jest tynk strukturalny. Kolor tynku jest spójny z resztą wnętrza, jest to dekoracja subtelna, stonowana i wyrazista dopiero wtedy, gdy stoimy bardzo blisko.
Autorka: Katarzyna Denst – Współwłaścicielka Pracowni 2Denst w Warszawie. Od 2010 roku architekt oraz architekt wnętrz, ukończyła studia budowlane i architektoniczne, posiada szeroką wiedzę budowlaną oraz bogatą wyobraźnię przestrzenną. Więcej o Katarzynie >>>TUTAJ<<<