Emilia Bartosiewicz: Czym jest według Ciebie design?

Joanna Toporowska: Według mojej osobistej definicji, design jest efektem połączenia niezwykłej mocy twórczej naszego gatunku z naturalną potrzebą obcowania z pięknem. Jego ślady odnajdujemy już w prehistorycznych jaskiniach… Dziś, w świecie niemal całkowicie przetworzonym przez człowieka, towarzyszy nam na każdym kroku. Zewsząd otaczają nas formy tworzone przez ludzi, dla ludzi. Im bliższe są one naszym wewnętrznym wibracjom, tym czujemy się szczęśliwsi.

Design i myślenie projektowe wykorzystywane są szeroko również w świecie wielkich biznesów. Od kilku lat służą już nie tylko projektowaniu produktu jako przedmiotu, ale również doświadczenia klienta od pierwszego zetknięcia z marką. Zespoły specjalistów pod kierunkiem projektanta tworzą futurystyczne wizje przyszłości, poszukują nowatorskich sposobów myślenia i wspólnie z menadżerami budują strategie, które zapewnią firmie przewagę konkurencyjną na globalnym rynku. Powoli, również mniejsze przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać wartość   myślenia projektowego oraz jego skuteczność w budowaniu marki i zdobywaniu lojalnych klientów.

EB: Co lubisz najbardziej w pracy architekta?

JT: Najpiękniejsza w zawodzie architekta jest moc materializacji ludzkich marzeń i tworzenia nowych światów. Architekt jest przewodnikiem w drodze między pragnieniem, wizją i rzeczywistością. Żeby mógł spełnić swoje zadanie, musi poznać człowieka, dla którego tworzy, jego potrzeby, zwyczaje i cele. Wtedy i tylko wtedy, mogą wspólnie wykreować świat, który stanie się integralną częścią życia klienta, siłą wspierającą zarówno jego codzienność jak i marzenia. To fascynujący proces!

EB: Architektura jest dla Ciebie…

JT: Projekt architektoniczny jest obrazem, z którego powstaje nowy świat. Od jakości obrazu, wiedzy, rzetelności, wrażliwości i wyczucia jego twórcy zależy jakość tego świata. Natomiast Architektura w ujęciu ogólnym, jest materializacją ludzkich pragnień w formie wartościowej estetycznie i użytkowo przestrzeni … Ta definicja jest, rzecz jasna, daleka od książkowych… W tym kontekście, nie jest architekturą katalog budynków typowych lub przypadkowe zestawienie form znalezionych w Internecie, tak jak zamalowane płótno nie stanowi jeszcze dzieła sztuki.

projekt Joanna Toporowska

projekt Joanna Toporowska

projekt Joanna Toporowska – apartament w Zurichu

EB: Na rynku jest bardzo wielu architektów i projektantów, kiedy szukamy tego właściwego często kierujemy się intuicją albo rekomendacją. Z Twojej perspektywy na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta/projektów architekta?

JT: Bazową umiejętnością architekta jest zdolność przełożenia wizji inwestora na rzeczywistość. Na pierwszym miejscu plasuje się zwykle wyobraźnia. Do tego dochodzi umiejętność słuchania, spostrzegawczość, zdolność widzenia zadań w szerokiej perspektywie. Bardzo ważna jest również empatia i wrażliwość. Te cechy można zwykle dostrzec już w pierwszej, szczerej rozmowie. To one decydują o zbudowaniu wzajemnego zaufania pomiędzy inwestorem i projektantem, które stanowi bazę do prawidłowego zrozumienia potrzeb i celów klienta.

Kolejnym krokiem jest wykonanie wartościowej dokumentacji projektowej. Do tego potrzebna jest rzetelna wiedza inżynierska, doświadczenie, zdolność planowania i koordynacji. Dodatkowo, w biznesie, szalenie ważna staje się też terminowość, precyzja informacji, umiejętność współpracy, zrozumienia celów firmy, strategicznego myślenia i planowania operacyjnego. Umiejętne wykorzystanie tych cech jest kluczowe dla powodzenia inwestycji, minimalizacji ryzyka i wytworzenia trwałej wartości użytkowej miejsca jako narzędzia biznesowego. Dobry architekt nie tylko stworzy projekt jako taki, ale może przy tym wskazać nowe kierunki rozwoju firmy inwestora, wesprzeć działania marketingowe, pomóc w kreacji silnego i niepowtarzalnego wizerunku jego Marki.

EB: Pięknie powiedziane! A co jest wyróżnikiem Twojej marki, co sprawia, że klienci wybierają właśnie Ciebie?

JT: Dokładnie to, co powiedziałam powyżej (uśmiech) – 20 lat obserwacji i doświadczeń: podjętych wyzwań, przetestowanych rozwiązań, zgłębiania tajników tworzenia miejsc i światów… to dobra baza do świadomego projektowania. Dla mnie najważniejszy w projekcie jest człowiek. Wiem, że życie w pięknym, zharmonizowanym z naszymi potrzebami świecie, uszczęśliwia. Działanie obrazem ma potężną moc sprawczą. Każdy może z niej czerpać! – Ja tylko pokazuję ludziom, jak to zrobić – jak zmienić świat wokół nich na lepsze.

Dziękuję za rozmowę.

Joanna Toporowska – architekt, specjalista w zakresie tworzenia strategii projektowych dla inwestycji budowlanych. Doświadczony projektant budynków mieszkalnych i komercyjnych. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Izby Architektów RP. Propagatorka zrównoważonego rozwoju i optymalizacji procesu budowlanego. www.architekturadlaludzi.pl Więcej informacji TUTAJ

 

architektura dla ludzi | joanna toporowska

Czytaj także