Oczyszczanie harmonizuje układ krążenia, wydalniczy, hormonalny, pobudza komórki do naprawy, działa antynowotworowo. Każdego dnia zmierzamy się z wieloma sprawami, jedzeniem w pośpiechu, niedosypianiem, nadmiarem bodźców. Kochamy wyjść z rodziną, czy znajomymi na obiad z deserem, bo lubimy degustować. To jest bardzo naturalne i potrzebne. Jest jednak czas na tzw. porządki, a jesień idealnie się do tego nadaje. 

Zrób prosty test

Odpowiedz na pytania TAK lub NIE, jeśli zastanawiasz się czy robić oczyszczanie organizmu:

  1. Kładę się spać pomiędzy 22.00 a 23.00
  2. Nie przyjmuję żadnych leków
  3. Nie miewam migren ani bóli głowy
  4. Zażywam ruchu przynajmniej 4 razy w tygodniu przez 45 minut
  5. Piję wodę i inne płyny ok 1,2 – 1,5 l/ dobę
  6. Moja waga jest w normie.
  7. Spożywam 3 porcje warzyw dziennie i przynajmniej 1 owoc dziennie
  8. Suplementuję niezbędne witaminy i koenzymy
  9. Nie palę papierosów.
  10. Czuję dużo energii i mam poczucie szczęścia.

Jeśli odpowiedziałaś na 7 z 10 pytań twierdząco – brawo! – (nie dotyczy pytania nr 9). Twój wynik jest świetny i jesteś na drodze do długowieczności. Może jest jeszcze coś, nad czym chciałbyś popracować? Idealnie byłoby odżywiać się w zgodzie z naturą i naszym wewnętrznym rytmem dobowym, dążąc do wewnętrznej homeostazy, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Od czego więc zacząć?

Idealnie sprawdza się dieta eliminacyjna, bo już po 14 dniach odzyskujesz energię, będziesz efektywnie pracować. Głównym zadaniem diety oczyszczającej jest poprawa funkcjonowania jelit, wątroby i nerek. Przygotowujemy organizm do regeneracji, dobrego żywienia, poprawiając mechanizmy przyswajania pokarmu, oraz wydalania kału i moczu. Zwiększa się poziom energii życiowej, cera nabiera blasku. Dietę można przedłużyć do 3 tygodni w zależności od wagi ciała.

Przede wszystkim jelito grube – nasze centrum dowodzenia.

Jeśli Twój poziom szczęścia w codziennym życiu z niewiadomych przyczyn się obniżył, to jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Zadbaj o mikroflorę jelit a poziom serotoniny wzrośnie bardzo szybko. Nie zachęcam do głodówek, restrykcyjnych postów (np. Dieta wg Ewy Dąbrowskiej) a raczej do eliminacji:

– pokarmów przetworzonych, 

 stymulatorów: słodzonych napojów, napojów energetycznych, słodyczy, alkoholu

  • produktów pszenicznych
  • przetworów mleczarskich (wyjątkiem jest parmezan pod koniec drugiego tygodnia diety i maślanka)
  • przetworów mięsnych i ryb.

I tu niespodzianka, nie musimy całkiem rezygnować z kawy. Delikatne dwie filiżanki nie zaszkodzą, a dla osób z niskim ciśnieniem, wręcz pomogą.

Co wprowadzamy w trakcie diety oczyszczającej?

Produkty typu super-foods jak awokado, zielone warzywa, olej lniany, konopny, suplementy z Omega-3, witaminę C i kiszonki, na które idzie najlepszy czas – jesień. Każdy dzień warto zacząć od wody z cytryną, naparu z ziół, a na pierwsze śniadanie zafundować tartą marchewkę, za co bardzo podziękuje Ci wątroba. 

W trakcie detoksu, wprowadzamy do diety dodatkowo tzw. wspomagacze, które nie tylko wygoją mikroranki w układzie pokarmowym, ale go zregenerują i pozwolą na lepsze wchłanianie substancji odżywczych takich jak np. witaminy.

W etapie oczyszczającym stosujemy suplementację kształtującą środowisko układu pokarmowego a więc: bakterie acidofilne, błonniki rozpuszczalne i nierozpuszczalne zawierające zbawienne śluzy i celulozę i skrobię (babka płesznik, siemię lniane, babka jajowata, agar  – napar z nasion), ekstrakty roślinne i herbaty ziołowe, kształtujące środowisko układu pokarmowego, wspierające pracę wątroby i nerek oraz magnez i wapń oraz balsam dla całego układu pokarmowego – aloes. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdemencyjne. Sok z aloesu jest źródłem naturalnych związków o działaniu przeciwzapalnym (beta-sitosterol, kwas salicylowy, kampesterol, bradykinaza), przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Regularne spożywanie soku aloesowego wspomaga naszą odporność, łagodzi stany zapalne w organizmie, pomaga w regeneracji i odbudowie tkanek. Substancje o właściwościach ściągających i odkażających (saponiny) łagodzą dodatkowo podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz dziąseł i jamy ustnej.

Niezastąpione w trakcie detoksu są: kłącze imbiru, czosnek i zielona pietruszka, zielone koktajle z dodatkiem chlorella oraz ciemne i kwaśne owoce, zielone warzywa z dużą ilością witaminy K (niedobór wywołuje zaburzenia procesu krzepnięcia krwi, krwawienia, biegunki, zapalenie jelit, krwawienie z dziąseł, krwotoki z nosa, łatwe powstawanie siniaków, trudno gojące się rany) oraz olejki eteryczne z całym dobrodziejstwem ich prozdrowotnych właściwości.

Twoje wyzwanie to 14 dni a ostatni lekki posiłek o 18.00. Zalecane posiłki: z małą ilością węglowodanów –  głównie warzywne, z błonnikiem i zdrowymi tłuszczami, zupy np. krupnik na kaszy jaglanej, pomidorowa, barszcz czerwony, brokułowa, wielowarzywna, mine-strone, zawierające odpowiednio dobrane błonniki (jakościowo i ilościowo). Aby dostarczyć niezbędne aminokwasy sięgnij po komosę ryżową, amarantusa, ciecierzycę, fasolkę szparagową, czy zielony groszek. 

Bonus dla organizmu

Zastosuj tzw. okno żywieniowe jeden raz w tygodniu. Oznacza to przerwę w przyjmowaniu posiłku, która trwa ok 15-16 godzin. Już po 12 godzinach uruchamiają się silne procesy naprawcze, regenerujące organy i tkanki. W tym miejscu warto podkreślić rolę dobrze funkcjonującego układu jakim jest limfa. Odpowiedzialna jest za transport odpadów przemiany materii, więc jeżeli doświadczasz obrzęków np. nóg, pomyśl czy nie warto oczyścić dodatkowo limfy. 

Dla osób, które nie potrafią żyć bez ścisłych postów, ważne jest aby sprawdzili swoje wyniki, przede wszystkim hormony tarczycy, poziom żelaza i wykonali ogólne badanie krwi i moczu. Dobre nawyki żywieniowe, warto wprowadzać na stałe w naszym życiu, by łatwiej się chronić przed chorobami cywilizacyjnymi oraz dla dobrego samopoczucia.

Kobiety w ciąży i karmiące nie mogą przechodzić postów. Pamiętać jednak należy, iż ciąża to najlepszy czas by zadbać o zdrową dietę i nie fundować drugiego posiłku. Zwiększenie kaloryczności  od drugiego trymestru wynosi ok 200 kcal, o czym Panie często zapominają.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o kuracjach odmładzających, poście Dąbrowskiej, diecie ketonowej i innych sposobach wspomagania oczyszczania z doborem ziół i ekstraktów zielarskich zapraszam na konsultacje.

Autor: Weronika Ławniczak – trener zdrowego stylu życia. Więcej informacji >>>TUTAJ<<<

jesienne oczyszczanie | weronika ławniczak

Czytaj także