Każdy z tych dwóch czynników wskazało 84% respondentów. Jednak jeszcze ważniejsze okazało się bezpieczeństwo podczas wypoczynku, na które postawiło aż 85% badanych. Wysoki poziom bezpieczeństwa i słynący z gościnności lokalni mieszkańcy sprawiają, że to właśnie Chorwacja jest idealnym kierunkiem podróży dla każdego, kto pragnie być ciepło przyjęty i nie odczuwać lęku związanego z potencjalnymi zagrożeniami. Kraj ten znalazł się w top 10 destynacjach wskazanych przez podróżnych z 11 krajów, a pozytywnie ocenia ją aż 82% odwiedzających.

Badania pozwoliło na lepsze przyjrzenie się osobom, które wybierają się w podróż i wyłonienie siedmiu rodzajów wczasowiczów, biorąc pod uwagę ich preferencje składające się na idealny wypoczynek.
Poniżej prezentujemy typy wczasowiczów, które zostały wyłonione na podstawie badania przedstawicieli 11 nacji, w tym Polski.

Typy wczasowiczów:

Autentyczny – to typ wczasowicza, który pragnie poczuć miejscowy klimat, doświadczając lokalnych atrakcji, próbując regionalnej kuchni czy poznając miejscowe zwyczaje. Podczas podróży najbardziej ceni przyjaznych mieszkańców (85%). Według badania, to właśnie Włosi są bardziej skłonni zawierać nowe przyjaźnie podczas wyjazdu (41% Włochów w porównaniu do średnio 27% respondentów z innych badanych krajów). Z kolei Włosi i Niemcy stawiają na lokalne doświadczenia podczas wypoczynku bardziej, niż przedstawiciele innych badanych nacji. W Chorwacji lokalne doznania na pewno docenią odwiedzając miasto Varazdin i region Baranja.

Głowa rodziny – uwielbia spędzać czas z rodziną. Ważne dla niego jest, by wszyscy członkowie rodziny dobrze się bawili, a przede wszystkim czuli bezpiecznie w kraju, w którym wypoczywają (najważniejszy czynnik podróży dla 92%). Osoby podróżujące z rodziną najbardziej cenią sobie właśnie Chorwację (84%), ze względu na fakt, że jest ona bezpieczna. Najczęściej wybierają też wypoczynek w porze letniej (44%) i spędzają czas na świeżym powietrzu, najlepiej na plaży (43%). Badanie wykazało też, że Polacy i Norwegowie są bardziej skłonni podróżować z rodziną niż inne badane nacje. Idealnym miejscem na wypoczynek w Chorwacji jest miasto Poreč i Zadar z pięknymi plażami, krystalicznie czystym morzem i parkami wodnymi, gwarantującymi świetną zabawę dla całej rodziny!

Łowca przygód – częściej jest mężczyzną (57%) niż kobietą i docenia wypoczynek na świeżym powietrzu – na plaży, w wodzie, czy innym ciekawym miejscu. Kocha przyrodę, a wyjazd wakacyjny to dla niego ucieczka od codziennej rutyny. Podczas wyjazdu aktywnie poszukuje przygód i adrenaliny (priorytet dla 85%). Według badania, mieszkańcy Norwegii najlepiej pasują do tego typu wczasowiczów spośród badanych nacji. W tym kontekście nie dziwi fakt, że Norwegowie dużo mniej przejmują się tym, że znajdą się w miejscu, gdzie nikt ich nie rozumie (33%) niż podróżnicy z innych krajów (20%). Riwiera Paklenica i Omiś w Chorwacji, znane z wielu atrakcji takich jak rafting, wspinaczka czy jazda rowerem, z pewnością zadowolą łowców przygód.

Romantyk – częściej jest kobietą (55%), a wypoczynek z odpowiednią osobą traktuje jako najważniejszy czynniki podróży (89%), podobnie jak bezpieczeństwo (88%). Ponad połowa (51%) wybiera romantyczne zakątki, bądź odpowiednio odosobnione, co pozwala jeszcze bardziej cieszyć się z wypoczynku. Badanie pokazała, że Austriacy, Szwajcarzy i Szwedzi to więksi romantyczni podróżniczy niż inne badane nacje. Gorące wakacyjne emocje studzą lekko Szwedzi, którzy wolą wypoczywać zimą niż podczas słonecznego lata. W Chorwacji romantyków z pewnością urzeknie przepiękny Rovinj i naturalne Jeziora Plitvickie.

Uzależniony od kultury – dotyczy w tym samym stopniu kobiet co mężczyzn (po 50%). Kochają sztukę, kulturę i historię. Najchętniej spęcza czas zwiedzając muzeum, albo na zorganizowanej wycieczce (52%). Zaledwie 6% z nich zdecydowałby się na wypoczynek w okresie zimowym, większość wybrałaby inne pory roku. Doświadczanie nowych wrażeń jest ważne dla 85% podróżujących, odznaczających się zamiłowaniem do kultury. Według badania Holendrzy i Brytyjczycy częściej stawiają na kulturę podczas podróży niż inne przebadane nacje. Jeżeli do Chorwacji to musi być niepowtarzalny Dubrownik i Zagrzeb!

Plażowicz – marzy głównie o słońcu, palmach i plaży. Dla tego typu podróżnika najważniejszy do zabrania w podróż jest… kostium kąpielowy (64%), jego walizkę dopełnia ręcznik plażowy, krem do opalania i japonki. Dla 93% z nich najważniejszym czynnikiem podróży jest oczywiście odpowiednia pogoda. Prawie połowa podróżników, nastawionych na wypoczynek na plaży (47%) wybrałaby się w podróż podczas lata, niż o inne porze roku, spędzając wolny czas właśnie na plaży (75%). Chorwacja posiadająca aż 5,385 km wybrzeża (6. miejsce w Europie i 20. na świecie), jest rajem dla miłośników plaż – np. Zlatni Rat na wyspie Brac czy Saharun na wyspie Dugi Otok.

Młody bóg – jeżeli wypoczynek to w lecie (39%) i raczej nie w zimie (6%). Dla młodych ludzi, nie skrępowanych jeszcze żadnymi zobowiązaniami, jednym z najważniejszych czynników udanego wyjazdu jest odpowiednie towarzystwo (9 na 10 badanych), jak również wypoczynek na wybrzeżu (85%). W dzień poszukują atrakcji, a w nocy gorących imprez. Ich towarzyszem podróży musi być smartfon. Spośród badanych mieszkańcy Francji częściej oceniają siebie jako imprezowiczów niż inne nacje, które wzięły udział w badaniu. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie Francuzi częściej pakują do walizek imprezowe ciuchy (26%) niż przedstawiciele pozostałych 10 krajów (średnio 12%), takich jak Włochy, Wielka Brytania czy Niemcy. Odwiedzając Chorwację młodzi na pewno docenią liczne festiwale muzyczne, które dobywają się tu przez wiele miesięcy, jak również imprezowy Split, z którego można udać się na wiele wysp, m.in. Hvar.

Infografika-1

Udany wypoczynek w Chorwacji

Chorwacja jest ceniona przez każdego, kto wybierze ją na miejsce swojego wypoczynku, nie ważne jakim typem wczasowicza jest i czego szuka w docelowym miejscu podróży. Kraj ten oferuje wyjątkowy, zróżnicowany pakiet doznań, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Aż 82% badanych osób, które odwiedziły Chorwację mają o niej pozytywną opinię, przyznając jej 8 na 10 punktów w skali satysfakcji. Znając zamiłowanie Polaków do tego kraju, nie dziwi fakt, że to właśnie Polacy przyznali jej najwyższe noty (aż 93%!).

Chorwacka przyroda, kuchnia i dziedzictwo historyczne sprawiają, że kraj ten jest idealną propozycją dla każdego, kto kocha morze, lokalne przysmaki, kulturalne szlaki i aktywny wypoczynek. Zarówno poszukiwacze przygód jak i miłośnicy leniwego wypoczynku na plaży czy miłośnicy wyjazdów familijnych znajdą tu coś dla siebie. Podczas gdy kąpiele słoneczne są ważne dla 73% badanych, aktywne spędzanie czasu podczas wyjazdu jest także ważne dla wielu podróżników – 54% z nich uwielbia nurkowanie, prawie połowa łowienie ryb (49%), żeglowanie (47%) i jazdę rowerem (49%), a lekko ponad połowa wybiera camping (52%). Austriacy wydają się najbardziej świadomą nacją jeżeli chodzi o możliwości spędzania wolnego czasu w Chorwacji. Brytyjczycy częściej wybierają jazdę konną (40% versus średnia 29%). Z kolei Holendrzy są bardziej skłonni jechać na camping (67%) niż przedstawiciele innych badanych narodów (średnio 52%).

A czym wyróżniają się Polacy na tle innych, badanych narodów? Dużo większą wagę przykładają do pogody. Podczas wyjazdu musi być słonecznie, dlatego najczęściej wybierają się w podróż latem. Pragną tym samym uwolnić się od codzienności i przebywać na świeżym powietrzu. Częściej poszukują nowych, ekscytujących miejsc, równocześnie pilnując ponoszonych wydatków. Spośród osób, które już były w Chorwacji, Polacy oceniają ten kraj znacznie wyżej niż inne nacje i częściej biorą go pod uwagę planując wypoczynek, niż inne badane kraje.

Chorwacja to idealna destynacja dla wszystkich, z każdego zakątka świata, w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Nie ważne czy dotyczy to letnich czy zimowych wojaży, długiego rodzinnego urlopu czy spontanicznego wypadu na weekend ze znajomymi. Chorwacja oferuje pakiet doznań, wyśmienitą kuchnię, wiele rozrywek i niezapomniane chwile.

Zdjęcia obrazujące typy wczasowiczów można pobrać klikając w link: http://we.tl/MrJXh6jOmK.

O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w okresie 1 – 15 lipca 2015 roku przez niezależny ośrodek badawczy Reputation Leaders, na próbie 11,000 osób dorosłych, powyżej 18. roku życia. Badanie zostało zrealizowane metodą ankiet internetowych na 11 rynkach – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Polsce, Holandii, Francji, Szwecji, Norwegii i Włoszech. W badaniu wzięto pod uwagę reprezentatywną grupę respondentów dla danego rynku, zarówno pod względem wieku, płci jak i miejsca zamieszkania.

 

Informacje o Chorwacji

Chorwacja, położona nad Morzem Adriatyckim, a zarazem blisko Europy Środkowej, jest krajem o bogatym dziedzictwie kulturowym. Obecnie jej spuścizna historyczna doskonale łączy się z młodzieńczym duchem i energią, co stanowi magnes dla osób szukających różnorodności. Zapierająca dech w piersiach przyroda, niekończąca się linia brzegowa, zróżnicowana kuchnia, a także duże możliwości turystyki przygodowej i sportowej oraz centra odnowy sprawiają, że warto tu przyjeżdżać przez cały rok. W Chorwacji każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy będzie to zwiedzanie Dubrownika, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, odwiedzanie wysp archipelagu Split, zbieranie trufli w Istrii, loty na paralotni w regionie Jezior Plitwickich, zwiedzanie ulic i zakamarków Zagrzebia, podglądanie ptaków w Parku Narodowym Kopacki Rit, całonocne imprezowanie na plaży Zrce w miejscowości Novalja czy spędzanie czasu z rodziną na plaży Zlatni Rat.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem http://croatia.hr.

Chorwacja | urlop | urlop w Chorwacji | wczasowicz

Czytaj także