Obecnie lustra są wykonane ze zwierciadła oraz ramy, najczęściej ozdobnej. To właśnie dzięki temu elementowi dekoracyjnemu współczesne lustra nie są już tylko przedmiotem, w którym każdy może się przejrzeć, ale też dekoracją wnętrz. Stają się tak samo ważnym dodatkiem jak obrazy, plakaty czy kwiaty.

Z tych względów wybór idealnego lustra do mieszkania stanowi coraz większe wyzwanie. Czy lustro ma być małe, czy duże? Na której ze ścian warto je powiesić? Z jakimi innymi dekoracjami łączyć lustra? To tylko kilka z wielu pytań, które mogą pojawić się w trakcie zakupu luster. Specjalistki ze sklepu internetowego Dekoria.pl zebrały kilka porad, jak wybrać najlepsze lustro.

1. Jakie funkcje może pełnić lustro?

Głównym zadaniem luster jest wytwarzanie obrazu odbitego przedmiotów i otoczenia znajdującego się przed taflą szkła. Lustro odgrywa więc we wnętrzu bardzo praktyczną rolę. Dzięki niemu możesz sprawdzić, czy Twoja fryzura dobrze się układa, jak wyglądasz w wybranym przez siebie ubraniu itp.

Z funkcją odbijania otoczenia jest związana także inna właściwość luster – optyczne powiększanie pomieszczeń. Dzięki nim wnętrza sprawiają wrażenie większych, przestronniejszych i jaśniejszych, zwłaszcza jeśli odbijają światło wpadające przez okna.

Ozdobne kształty i ramy luster czynią z nich ważny element dekoracji. Oryginalna faktura i materiał ram czy zestawienie kilku luster – to wszystko ma bardzo duży wpływ na aranżację wnętrza.

2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lustra?

Aby wybrać idealne lustro do swojego mieszkania, zastanów się, czy zależy Ci głównie na funkcji praktycznej, czy przede wszystkim ozdobieniu pokojów. Jeśli wartość użyteczna jest dla Ciebie najważniejsza, wybierz lustro z dużą powierzchnią szkła. Im będzie ona większa, tym lepiej będziesz mógł się w niej przejrzeć.

Swoje nowe lustro chcesz potraktować głównie jako element dekoracyjny? Większą uwagę poświęć więc wyborowi odpowiedniej ramy. Możesz zdecydować się na lustro z eleganckimi zdobieniami (np. w kształcie kwiatu lotosu) lub małe zwierciadła przypominające industrialną konstrukcję maszyny.

dekoria-pl_lustro-gatsby

3. Jak wybrać lustro do poszczególnych pomieszczeń?

 Nowe lustro powinno pasować do otoczenia – uzupełniać jego aranżację i podkreślać stylistykę. W każdym z pomieszczeń może więc mieć inne zadania do wykonania.

  • Lustro w salonie świetnie sprawdzi się jako kolejny element dekoracyjny oraz dodatek, który rozjaśnia przestrzeń. Dobrym pomysłem będzie więc zawieszenie go na ścianie naprzeciwko okna. Wtedy słońce będzie doskonale odbijało się od zwierciadła.
  • Lustro w sypialni powinno pełnić głównie funkcję praktyczną. Wystarczy, że nad jedną z szafek zawiesisz lustro, w którym będziesz mógł dokładnie się przejrzeć. Zwróć tylko uwagę, abyś nie widział zwierciadła przed sobą, gdy leżysz na łóżku. Może to bowiem utrudniać Ci nocny odpoczynek.
  • Lustro w przedpokoju może łączyć w sobie cechy praktyczne i dekoracyjne. Pozwoli bowiem sprawdzić swój wygląd przed wyjściem, a jednocześnie – szczególnie w małych korytarzach – wprowadzi do wnętrza więcej światła. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w większości przedpokojów, zwłaszcza w blokach, nie ma zamontowanych okien.

dekoria-pl_lustro-santin

4. Jak łączyć kilka rodzajów luster?

Czy wiesz, że dzięki nowym lustrom w swoim domu możesz poczuć się jak w prawdziwej galerii sztuki? Nowoczesne lustra coraz częściej przypominają bowiem oryginalne rzeźby.

Aby osiągnąć elegancki, współczesny efekt, możesz zawiesić obok siebie kilka luster. Dobrym pomysłem będzie też stworzenie kompozycji luster i obrazów. W ten sposób powstanie nowe dzieło, które na pewno zwróci uwagę Twoich gości. Do wyboru masz także gotowe rozwiązania. Wystarczy więc, że zawiesisz na ścianie lustro wykonane z kilku mniejszych elementów i ozdobione dekoracyjną łączącą ramą. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, każde z nich sprawi, że Twój pokój zyska zupełnie nowy, gustowny charakter.

Źródło: materiały prasowe Dekoria.pl

dekoria | lustro

Czytaj także