Na czym polega faktoring?
Wykonałaś projekt, dostarczyłaś towar, zrealizowałaś usługę, a zarobionych pieniędzy nadal nie masz na firmowym koncie, bo Twoi Klienci wymagają odroczonych terminów płatności i płacą Ci dopiero po 30, 60 czy 90 dniach? W tej sytuacji, natychmiastowy dopływ gotówki w ramach zarobionych już przez Twoją firmę pieniędzy zapewnić może faktoring. Usługa ta polega na wykupie należności wynikających z wystawionej i nieprzeterminowanej faktury przez Faktora (firmę faktoringową) oraz natychmiastowym wypłaceniu środków należnych na jej podstawie klientowi. Faktor czeka następnie na uregulowanie należności przez kontrahenta, podczas gdy faktorant może swobodnie dysponować zarobionymi już przez siebie pieniędzy – na długo przed przypadającym terminem płatności.
Do kogo skierowana jest ta usługa?
Z założenia faktoring skierowany jest do wszystkich przedsiębiorców wystawiających lub otrzymujących od swoich dostawców faktury przelewowe z odroczonymi terminami płatności. Faktury zgłoszone do faktoringu nie mogą być przeterminowane, a ich termin płatności może wynosić od kilku do nawet 120 dni.
Jeszcze do niedawna wśród przedsiębiorców panowało błędne przekonanie, że faktoring to produkt jedynie dla dużych. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Na ten moment na rynku dostępny jest cały wachlarz rozwiązań dla mikrofirm, freelancerów, właścicieli JDG oraz wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw – i to już od pierwszego dnia działalności!
Jeśli chodzi o konkretne sektory, to faktoring skierowany jest do firm z niemal wszystkich branży, a korzystają z niego głównie przedsiębiorstwa działające w branży produkcyjnej, transportowej, budowlanej oraz handlowej i usługowej. Twój faktoring może także odzwierciedlać szczególne potrzeby jakimi cechuje się Twój biznes – w tym jego sezonowość, czy obsługę faktur w zagranicznych walutach.
Jakie korzyści płyną z faktoringu dla firm?
Przede wszystkim faktoring zapewnia firmom płynność finansową. Brak konieczności czekania na płatności, a w konsekwencji brak zatorów płatniczych, gwarantuje im środki na prowadzenie bieżącej działalności, regulowanie stałych zobowiązań, terminową realizację nowych zleceń oraz płatności względem dostawców. Tym samym faktoring wpływa pozytywnie na budowanie wizerunku rzetelnego partnera w biznesie i podnosi konkurencyjność firmy. Jednocześnie usługa księgowana jest po stronie kosztów, a nie zobowiązań, dzięki czemu nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorstwa i nie wpływa negatywnie na jego bilans. Faktoring jest także źródłem finansowania dla firm – o wiele szybszym i łatwiejszym niż kredyt, bez twardych zabezpieczeń i dostępnym już od pierwszych dni istnienia przedsiębiorstwa.
Jakie są rodzaje faktoringu?
W ramach usług faktoringowych rozróżniamy przede wszystkim faktoring wierzytelnościowy, w którym faktor finansuje faktury sprzedażowe, wystawiane kontrahentom z odroczonymi terminami płatności oraz faktoring kupiecki (zwany także odwróconym lub dłużnym), w którym faktor finansuje faktury zakupowe swojego Klienta, dając mu więcej czasu na zgromadzenie środków na zakupy.
W klasycznej formie faktoringu – faktoringu wierzytelnościowym, przedsiębiorcy mogą wybierać między bardzo popularnym wśród większych graczy faktoringiem pełnym (bez regresu), w którym faktor w całości przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahentów oraz tańszym, przez co częściej wybieranym przez mikroprzedsiębiorców faktoringiem niepełnym (z regresem).
Umową faktoringową mogą zostać objęte wszystkie lub tylko niektóre faktury wystawiane przez faktoranta kontrahentom dodanym do umowy (faktoring globalny vs pojedynczy), a dodatkowo Klient może też zdecydować czy życzy sobie by jego klienci dowiedzieli się o cesji wierzytelności bądź nie (faktoring z cesją cichą i jawną).
Produkty i opłaty
W ofercie Idea Money znalazł się cały wachlarz produktów faktoringowych, odpowiadających potrzebom firm o różnej strukturze, z różnych branży i o różnych ograniczeniach i możliwościach – w tym szybki faktoring online, bez wychodzenia z domu i z decyzją w 15 minut. Niektóre z proponowanych rozwiązań działają na zasadzie abonamentu (z góry wiesz, ile zapłacisz i finansujesz nieograniczoną ilość faktur w ramach swojego limitu faktoringowego) lub jak karta kredytowa – płacisz za przyznanie i odnowienie limitu oraz jedynie za to, z czego faktycznie korzystasz. Działamy na rynku już od 2012 roku, a za swoje produkty jesteśmy cyklicznie nagradzani, dlatego zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy przedstawią Ci szczegóły i pomogą dobrać faktoring idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy Cię również do pobrania bezpłatnego e-booka – krótkiego przewodnika po faktoringu od Idea Money.