Warto się przygotować, aby zadbać o swoje miejsce pracy, aby nasza praca była dobrze zrealizowana oraz nie szkodziła naszemu ciału.

PRZESTRZEŃ

Zadbajmy o przestrzeń w jakiej pracujemy. Zaplanujemy sobie i wygospodarujmy z naszych mieszkań odrobinę miejsca gdzie będziemy mogli pracować w pozycji siedzącej. Z opuszczonymi nogami, które są postawione na podłodze. Z podpartymi łokciami, aby nie obciążać barków i ramion. Z wygodnym krzesłem, które przynajmniej w minimalny sposób pozwala nam oprzeć się, aby choć na chwilę odciążyć nasz kręgosłup. Kanapa, łóżko choć wygodne i przyjemne to bardzo niszczące dla naszego ciała podczas długiej pracy.

W naszych domach, na szybko przystosowanych do pracy zdalnej, nie ma tak dobrych i komfortowych warunków ergonomii pracy, jak jest w pieczołowicie zaprojektowanym i przemyślanym biurze, wiec zadbajmy aby przestrzeń w której pracujemy, w jak największym możliwym stopniu chroniła nasze ciało.

Uporządkujmy miejsce, gdzie w najbliższym czasie będziemy pracować. Biurko, stół tak aby zabrać elementy, które na ten moment, naszej pracy nie są nam potrzebne: jak zabawki dzieci, nasze ulubione książki, kosmetyki i inne przedmioty, które nic nie mają wspólnego z naszą pracą biurową. Być może mamy możliwość, to wykorzystajmy elementy które nam pomogą w stworzeniu atmosfery pracy: pudełku z długopisami i zszywaczami, kartki papieru, te wszystkie elementy, które nam kojarzą się z naszym codziennym biurowym miejscem pracy.

ŚRODOWISKO

Projektując przestrzenie biurowe, architekci oraz projektanci instalacji budynkowych mają obowiązek przestrzegać przepisów zawartych w Prawie Budowlanym, Europejskich i Polskich Normach oraz kierowania się dobrymi praktykami. Przepisy te dotyczą wielu aspektów: bezpieczeństwa osób pracujących w biurach, ilość powietrza w przestrzeniach biurowych, stopnia wilgotności tego powietrza i nawet natężenia oświetlenie w miejscu pracy. Projektując nasze mieszkania, domy tego obowiązku już nie ma. Szczególnie jeśli w założeniach projektowych nie ma z góry wyznaczonego i przygotowanego miejsca do pracy: gabinetu czy domowego biura.

Zadbajmy o spełnienie przynajmniej niektórych wymagań jakie stawia się przestrzeni biurowej, bo warto aby nasz organizm mógł przynajmniej w jakimś stopniu pracować w warunkach dostosowanych do pracy, takiej jak wykonujemy w biurach naszych firm.

W większości naszych domów nie ma wentylacji mechanicznej lecz jedynie grawitacyjna, to taka w której powietrze bez udziału jakiegokolwiek napędu porusza się w sposób naturalny. Pod czas intensywnej pracy umysłowej nasze ciało potrzebuje dostępu do świeżego powietrza. Najprostszym sposobem, który w zupełności wystarczy to jest przewietrzyć pomieszczenie. Trzy, czasem cztery razy dziennie, krótkiego lecz intensywnego wietrzenia pomoże dostarczyć odpowiednią ilość powietrza, które pomoże nam w naszej pracy.

Kolejnym elementem kształtującym sprzyjające podczas pracy środowisko jest  dobre oświetlenie. Od dłuższego czasu możemy na nasze smartfony ściągnąć darmową aplikację, która pozwoli nam zdiagnozować czy natężenie oświetlenia w miejscu w którym pracujemy jest odpowiednie. Natężenie oświetlenia to parametr, który mówi jaka ilość światła pada na powierzchnię przy której pracujemy. A jej wartości liczbowe są zależne od ilości światła które potrzebujemy aby nasze oczy pracowały w najkorzystniejszych warunkach. W miejscu w którym wykonujemy naszą pracę, na biurku, na stole wystarczy zmierzyć kilka punktów i wyznaczyć wartość średnią. Jeśli wartość średnia jest większa niż 500 lux to warunki są wystarczające. Na pewno nie idealne, bo aby tak były to również pod rozważania należy przyjąć źródło światła, temperatura barwową, parametr olśnienia. Natomiast w tak trudnej sytuacji, wystarczy że zadbamy o jeden parametr normalizacyjny: natężenie oświetlenia. Szczególnie, że bardzo łatwo go zmierzyć używając naszych telefonów.

Pisząc o oświetleniu warto jest wspomnieć o kontraście świetlnym, jaki często tworzymy w naszych mieszkaniach aby budować klimat, atmosferę i sprzyjać naszemu relaksowi. W miejscu pracy, szczególnie tym gdzie rzeczywiście wykonujemy nasze czynności zawodowe, powinno się unikać dużych kontrastów światła, gdyż nasze oczy w takich warunkach bardzo szybko się męczą, bo mięśnie oka muszą reagować, raz na dużą ilość światła innym razem wręcz na ciemność. Dzieje się tak kiedy pracujemy w ciemności. Myślę, że każdy z nas pracowała z włączonym komputerem i zgaszonym światłem, nawet przez moment.

PRODUKTYWNOŚĆ

To przede wszystkim umiejętność skupienia się na zadaniu, umiejętność planowania i realizowania jak i koncentracja. To jest maksymalnie trudne, z dnia na dzień zmienić swoje miejsce pracy. Tym bardziej jeśli do tej pory tak jednoznacznie stawiana była granica: „pracuję tylko wtedy jak jestem w firmie przy biurku, a w domu to tylko odpoczywam, to tylko czas dla rodziny i przyjaciół”. Ilość skojarzeń jakie są nie sprzyjające pracy przy jadalnianym stole, choć cudownych i pięknych chwil może być bardzo duża. Tym bardziej warto zadbać aby w miejscu w którym pracujemy mieć więcej przedmiotów które nam przypominają nasze miejsce pracy, a mniej ( na moment koncentracji na zadaniach zawodowych) przy których wracamy do wspomnień.

Zadbajmy aby przynajmniej 4, 5 godzin dziennie poświecić jedynie na pracy zdalnej. Bez łączenia jej z pracami domowymi. Nie wiem dlaczego tak jest, ale to domena kobiet. Pracują w tym samym czasie gdy gotują obiad. Pracują w tym samym czasie gdy robią pranie. Pracują w tym samym czasie kiedy dzieci obok oglądają telewizję. Jestem zdania, iż przy „takiej pracy” któryś z obszarów jest zawsze wykonany połowicznie a najmniejsze efekty widać w jakość i szybkości realizowanych zadań zawodowych. To bardzo ważne aby skupić się na zadaniu, wykonać je jak najlepiej w jak najkrótszym czasie, korzystając z możliwości jakie daje nam sytuacja.

Trudno mówić o produktywności nie wspominając o planowaniu swojej pracy. Metod planowania jest wiele. Wiele książek zostało napisanych: „co należy robić najpierw aby dobrze planować”. Jeśli do tej pory nie masz swojej techniki planowania to po prostu skup się na tym co jest najważniejsze. Zapisz to na kartce, może być w punktach i określ ile czasu możesz poświęcić temu zadaniu, bazując na swoim dotychczasowym doświadczeniu. A następnie używając liczb (od 10 do 1) wyznacz priorytety. Najważniejsze to 10, najmniej ważne to 1 i uszereguj swoje zadania. Taka lista pozwoli Ci, skupić się i skoncentrować na realizacji zadań, szczególnie kiedy określone są w czasie.

W wielu zawodach praca zdalna to już dzisiaj naturalność. A nawet większość zadań wykonywanych w biurze firmy jest również wykonywana zdalnie, bo jednak do większość pracy wykorzystujemy komputery, łącze internetowe, a komunikację osobistą zamieniliśmy na e-mailową lub intranetową. Najtrudniejszym momentu to jest przystosowanie się do swoich zadań zawodowych w miejscu, które do tej pory było naszym miejscem relaksu, miejscem odpoczynku. I aby zadbać o efektywność naszej pracy, przede wszystkim zadbajmy aby to tymczasowe miejsce jak to jest tylko możliwe przypominało miejsce w biurze.

Wielka prośba do pracodawców: Wyposażając pracownika w narzędzia do pracy zdalnej, jak: komputer, telefon, lepsze łącze internetowe aby mógł pracować w domu, daj mu również krzesło biurowe aby dbał o swoje ciało w trakcie pracy w domu!

 Dbajmy o siebie na wzajem, bądźmy solidarni i odpowiedzialni społecznie!

Autor: Diana Pakulska – Okraska – pomaga tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe w przestrzeniach biurowych. Inżynier, Dyrektor ds. Kluczowych Klientów, Project Manager, certyfikowany Trener i Mentor. Od 2011 roku zarządza firmą ECLIPSE Projekt, z którą zrealizowała projekty instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych na łączną wartość 400 tys. m2 powierzchni biurowej przy współpracy z co najmniej 300 firmami i międzynarodowymi koncernami. Właścicielka marki Przestrzeń Przyjazna Pracy, której misją jest dawanie wiedzy architektom, przedsiębiorcom, najemcom do tworzenia dobrych miejsc pracy, poprzez realizację wywiadów ze specjalistami z dziedziny aranżacji biurowych, emitowanych na kanale YouTube. Jej pasją jest zarządzanie ludźmi przez mentoring i pomaganie w realizacji ich celów zawodowych, tak aby uzyskiwali jak najlepszą efektywność pracy i dużą skuteczność.

Diana Pakulska Okraska | efektywna praca w domu | przestrzeń przyjazna pracy

Czytaj także