Zacznijmy od definicji kosmetyku naturalnego

W kosmetyku prawdziwie naturalnym, każdy z jego składników musi być surowcem roślinnym lub mineralnym stosunkowo mało przetworzonym, a z substancji pochodzenia zwierzęcego dozwolonych  jest  tylko kilka  np. wosk pszczeli, lanolina, surowce na bazie mleka  – czyli te pozyskiwane bez szkody dla zwierząt. Najbardziej pożądane są surowce z certyfikatem eko świadczącym o pochodzeniu surowca i dopuszczającym ten surowiec do używania w kosmetykach naturalnych. Roślinne komponenty kosmetyków naturalnych powinny pochodzić z kontrolowanych upraw i być pozyskiwane w procesach tzw. „zielonej chemii”.

Tworzenie naturalnych kosmetyków

Zasady komponowania kosmetyków naturalnych określają wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy.  Bazując na tych zasadach powstało w Europie kilkanaście certyfikacji kosmetyków naturalnych, ale niestety nie powstała jedna oficjalna europejska certyfikacja.  Organizacje certyfikujące to rzetelne firmy (np. francuski  Eco-Cert, niemieckie BDiH, brytyjskie Soil Association, międzynarodowy Natrue), lecz są to instytucje prywatne lub stowarzyszenia i certyfikacja w nich kosztuje. Nie mamy ujednoliconej certyfikacji unijnej dla kosmetyków naturalnych.

W internecie, również w tekstach opublikowanych na blogu Naturativ, można znaleźć informacje o tym, jakie substancje nie powinny znaleźć  się w kosmetykach naturalnych oraz jak czytać skład INCI (międzynarodowa nomenklatura dla składników kosmetycznych) umieszczanym, zgodnie z prawem,  na opakowaniu każdego kosmetyku. Czytanie składów kosmetyków nie jest jednak  łatwe, a nazwy INCI nie są jednoznaczne. Jest bardzo wiele składników kosmetycznych, które mają tę samą nazwę INCI,  a mogą być naturalne lub syntetyczne, np. PARFUM może oznaczać syntetyczną lub naturalną kompozycję zapachową.

Certyfikat

I tu z pomocą przychodzi certyfikat. Certyfikat gwarantuje nie tylko naturalność ale i jakość składników. Certyfikator sprawdza bowiem każdy surowiec użyty do produkcji kosmetyku: z czego był pozyskany, jakość materiału startowego, sposób produkcji, czystość. Przyznając certyfikat, certyfikator kontroluje też miejsce, gdzie kosmetyk jest produkowany. Sprawdza jak przechowywane są surowce. Czy naturalne składniki nie mieszają się z nienaturalnymi, czy nie ma możliwości pomyłki przy pobieraniu surowców (w jednym zakładzie produkcyjnym mogą być produkowane kosmetyki naturalne i nienaturalne). Certyfikat to gwarancja dla klienta, że ma w ręku kosmetyk prawdziwie naturalny. Kosmetyki Naturativ posiadają certyfikat Natrue.

Poczujmy, że kosmetyki naturalne działają

Kosmetyki naturalne posiadają w swoim składzie o wiele więcej aktywnych substancji niż kosmetyki konwencjonalne. Praktycznie każdy składnik w nich zawarty,  a nie tylko substancje aktywne,  odżywczo działa na skórę.

W kremach i balsamach  konwencjonalnych, surowce aktywne biologicznie stanowią tylko pewien procent składu. W kosmetykach naturalnych zawartość substancji aktywnych jest taka sama, a reszta emulsji –  faza wodna  i olejowa, a nawet substancje pomocnicze, niosą w sobie wiele wartości dla skóry.

Faza wodna

Większość kosmetyków pielęgancyjnych jest emulsją, a wiec zawiera w swoim składzie wodę i tłuszcze.  W kosmetykach jest  to woda  zdemineralizowana, ale  czasem woda mineralna lub hydrolaty. Hydrolaty mają właściwości dezynfekujące, tonizujące, łagodzące oraz zwiększają wilgotność skóry przygotowując ją do lepszego wchłaniania substancji czynnych i lipidów. Kosmetyki naturalne chętnie skłaniają się ku hydrolatom.  Np. w kosmetykach Naturativ i sklepie www.naturativ.pl hydrolaty znajdziemy w następujących kosmetykach: serum-ekoamułki oraz kosmetykach do oczyszczania twarzy Naturativ.

Faza olejowa

Faza tłuszczowa w kosmetykach naturalnych, to oleje i masła roślinne pozyskiwane w wyniku prowadzonego na zimno  tłoczenia surowców.  Nie są one poddawane dalszej obróbce.  Z tego powodu wykazują  działanie nie tylko jak typowe środki natłuszczające, ale także jako cenne źródło substancji biologicznie aktywnych: witamin, steroli, enzymów.

Substancje aktywne w kosmetykach

Kosmetyki naturalne używają w takim samym stopniu substancji aktywnych jak  i kosmetyki „konwencjonalne”. A owe roślinne substancje czynne podają w koktajlu innych roślinnych substancji, które umożliwiają związkom aktywnym  lepszą penetrację do głębszych warstw skóry i same w sobie są źródłem witamin, minerałów i innych substancji pozytywnie działających na skórę. Najlepsze światowe laboratoria od kilkunastu lat pracują nad super efektywnymi naprawczymi, przeciwzmarszczkowymi, odżywczymi  substancjami naturalnymi. Naturativ współpracuje z tymi laboratoriami i na bazie surowców od nich pochodzących tworzy zaawansowane kosmetyki pielęgnacyjne. Oprócz tego w kosmetykach naturalnych używamy całego bogactwa czystych roślinnych ekstraktów i olejów znanych ze swych cudownych właściwości kosmetycznych od tysięcy lat.

Substancje pomocnicze: emulgatory i substancje tworzące pożądaną konsystencję

W kosmetykach naturalnych substancje emulgujące to nisko przetworzone  substancje roślinne, które siłą rzeczy, dzięki niskiemu przetworzeniu  mogą zachować pozytywny wpływ rośliny, z której są zrobione, na skórę. I tak się dzieje. Producenci naturalnych emulgatorów tworzą takie surowce, które oprócz właściwości emulgujących mają właściwości pielęgnacyjne.

Konserwanty

W kosmetykach naturalnych stosujemy konserwanty identyczne z naturalnymi, głównie te, które używane są do konserwowania żywności.

Substancje zapachowe

Dozwolone są wyłącznie naturalne olejki eteryczne lub kompozycje z nich zbudowane. Olejki eteryczne  są źródłem substancji aktywnych i co ciekawsze, jako jedne z niewielu substancji stosowanych w kosmetykach, mają zdolność przenikania w głąb skóry.

zdje%cc%a8cie-artykul

Sposób przygotowania kosmetyków naturalnych

Aby surowiec był dopuszczony do używania w kosmetyku naturalnym musi być pozyskany z rośliny w procesie, który jak najmniej zmienia jego pierwotną strukturę. Są to  procesy fizyczne: np. wyciskanie, destylacja parą wodną, rozpuszczanie. Składniki kosmetyków naturalnych są jak ekologiczne jedzenie –  nisko przetworzone i pozbawione zbędnych dodatków. Naturalne kosmetyki używają surowców  roślinnych  z kontrolowanych upraw ekologicznych. Są  one wolne od zanieczyszczeń chemicznych.

Produkty naturalne nadal bardzo często kojarzone są z mało efektywnymi wyrobami o niezbyt  atrakcyjnych walorach sensorycznych. Nic bardziej mylnego.  Do ich wytwarzania potrzebna jest olbrzymia wiedza technologiczna, a ich receptury  bazują na szerokiej  ofercie aktywnych  surowców  naturalnych.

Surowce aktywne, których używamy do produkcji kosmetyków NATURATIV  są tak samo,  jak te używane w konwencjonalnych kosmetykach, przebadane  metodami in-vivo i in-vitro. Ich działanie na skórę jest udokumentowane.

Nie należy kosmetyków nauralnych i organicznych, które powstały w nowoczesnych laboratoriach, mylić z kosmetykami przygotowywanymi w domu.  Kosmetyki naturalne    równie efektywne  jak  kosmetyki konwencjonalne,  a pod niektórymi względami mogą je nawet przewyższać. 

Różnice w kosztach produkcji

Na fakt, że kosmetyki naturalne są droższe wpływa głównie koszt surowców. Praktycznie wszystkie najtańsze surowce kosmetyczne są niedozwolone w produkcji kosmetyków naturalnych lub mogą być używane w niskim procencie. Oleje roślinne są kilka razy droższe od oleju mineralnego, a te z ekologicznym certyfikatem potrafią być kilkukrotnie droższe od tych bez certyfikatu. Produkcja też jest droższa bo wymaga większej pieczołowitości  i uwagi.  Kosmetyki naturalne potrafią być kapryśne w produkcji.

Nowe trendy

Przed producentami kosmetyków naturalnych staje dziś nowe zadanie. W obliczu faktu, że kosmetyków prawdziwie naturalnych jest na rynku coraz więcej, równie ważna jak ich naturalność, zaczyna być ich jakość i efektywność. Nie wystarcza już sama zasada kompozycji takiego kosmetyku, coraz większe znaczenie mają jego właściwości: skuteczność zawartych substancji aktywnych,  konsystencja, wchłanianie,  długotrwały efekt. Takie kosmetyki znajdziemy w marce Naturativ i sklepie www.naturativ.pl.

kosmetyki | kosmetyki naturalne | naturativ | Twarz

Czytaj także