Zacznijmy od definicji kosmetyku naturalnego
W kosmetyku prawdziwie naturalnym, każdy z jego składników musi być surowcem roślinnym lub mineralnym stosunkowo mało przetworzonym, a z substancji pochodzenia zwierzęcego dozwolonych jest tylko kilka np. wosk pszczeli, lanolina, surowce na bazie mleka – czyli te pozyskiwane bez szkody dla zwierząt. Najbardziej pożądane są surowce z certyfikatem eko świadczącym o pochodzeniu surowca i dopuszczającym ten surowiec do używania w kosmetykach naturalnych. Roślinne komponenty kosmetyków naturalnych powinny pochodzić z kontrolowanych upraw i być pozyskiwane w procesach tzw. „zielonej chemii”.
Tworzenie naturalnych kosmetyków
Zasady komponowania kosmetyków naturalnych określają wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Bazując na tych zasadach powstało w Europie kilkanaście certyfikacji kosmetyków naturalnych, ale niestety nie powstała jedna oficjalna europejska certyfikacja. Organizacje certyfikujące to rzetelne firmy (np. francuski Eco-Cert, niemieckie BDiH, brytyjskie Soil Association, międzynarodowy Natrue), lecz są to instytucje prywatne lub stowarzyszenia i certyfikacja w nich kosztuje. Nie mamy ujednoliconej certyfikacji unijnej dla kosmetyków naturalnych.
W internecie, również w tekstach opublikowanych na blogu Naturativ, można znaleźć informacje o tym, jakie substancje nie powinny znaleźć się w kosmetykach naturalnych oraz jak czytać skład INCI (międzynarodowa nomenklatura dla składników kosmetycznych) umieszczanym, zgodnie z prawem, na opakowaniu każdego kosmetyku. Czytanie składów kosmetyków nie jest jednak łatwe, a nazwy INCI nie są jednoznaczne. Jest bardzo wiele składników kosmetycznych, które mają tę samą nazwę INCI, a mogą być naturalne lub syntetyczne, np. PARFUM może oznaczać syntetyczną lub naturalną kompozycję zapachową.
Certyfikat
I tu z pomocą przychodzi certyfikat. Certyfikat gwarantuje nie tylko naturalność ale i jakość składników. Certyfikator sprawdza bowiem każdy surowiec użyty do produkcji kosmetyku: z czego był pozyskany, jakość materiału startowego, sposób produkcji, czystość. Przyznając certyfikat, certyfikator kontroluje też miejsce, gdzie kosmetyk jest produkowany. Sprawdza jak przechowywane są surowce. Czy naturalne składniki nie mieszają się z nienaturalnymi, czy nie ma możliwości pomyłki przy pobieraniu surowców (w jednym zakładzie produkcyjnym mogą być produkowane kosmetyki naturalne i nienaturalne). Certyfikat to gwarancja dla klienta, że ma w ręku kosmetyk prawdziwie naturalny. Kosmetyki Naturativ posiadają certyfikat Natrue.
Poczujmy, że kosmetyki naturalne działają
Kosmetyki naturalne posiadają w swoim składzie o wiele więcej aktywnych substancji niż kosmetyki konwencjonalne. Praktycznie każdy składnik w nich zawarty, a nie tylko substancje aktywne, odżywczo działa na skórę.
W kremach i balsamach konwencjonalnych, surowce aktywne biologicznie stanowią tylko pewien procent składu. W kosmetykach naturalnych zawartość substancji aktywnych jest taka sama, a reszta emulsji – faza wodna i olejowa, a nawet substancje pomocnicze, niosą w sobie wiele wartości dla skóry.
Faza wodna
Większość kosmetyków pielęgancyjnych jest emulsją, a wiec zawiera w swoim składzie wodę i tłuszcze. W kosmetykach jest to woda zdemineralizowana, ale czasem woda mineralna lub hydrolaty. Hydrolaty mają właściwości dezynfekujące, tonizujące, łagodzące oraz zwiększają wilgotność skóry przygotowując ją do lepszego wchłaniania substancji czynnych i lipidów. Kosmetyki naturalne chętnie skłaniają się ku hydrolatom. Np. w kosmetykach Naturativ i sklepie www.naturativ.pl hydrolaty znajdziemy w następujących kosmetykach: serum-ekoamułki oraz kosmetykach do oczyszczania twarzy Naturativ.
Faza olejowa
Faza tłuszczowa w kosmetykach naturalnych, to oleje i masła roślinne pozyskiwane w wyniku prowadzonego na zimno tłoczenia surowców. Nie są one poddawane dalszej obróbce. Z tego powodu wykazują działanie nie tylko jak typowe środki natłuszczające, ale także jako cenne źródło substancji biologicznie aktywnych: witamin, steroli, enzymów.
Substancje aktywne w kosmetykach
Kosmetyki naturalne używają w takim samym stopniu substancji aktywnych jak i kosmetyki „konwencjonalne”. A owe roślinne substancje czynne podają w koktajlu innych roślinnych substancji, które umożliwiają związkom aktywnym lepszą penetrację do głębszych warstw skóry i same w sobie są źródłem witamin, minerałów i innych substancji pozytywnie działających na skórę. Najlepsze światowe laboratoria od kilkunastu lat pracują nad super efektywnymi naprawczymi, przeciwzmarszczkowymi, odżywczymi substancjami naturalnymi. Naturativ współpracuje z tymi laboratoriami i na bazie surowców od nich pochodzących tworzy zaawansowane kosmetyki pielęgnacyjne. Oprócz tego w kosmetykach naturalnych używamy całego bogactwa czystych roślinnych ekstraktów i olejów znanych ze swych cudownych właściwości kosmetycznych od tysięcy lat.
Substancje pomocnicze: emulgatory i substancje tworzące pożądaną konsystencję
W kosmetykach naturalnych substancje emulgujące to nisko przetworzone substancje roślinne, które siłą rzeczy, dzięki niskiemu przetworzeniu mogą zachować pozytywny wpływ rośliny, z której są zrobione, na skórę. I tak się dzieje. Producenci naturalnych emulgatorów tworzą takie surowce, które oprócz właściwości emulgujących mają właściwości pielęgnacyjne.
Konserwanty
W kosmetykach naturalnych stosujemy konserwanty identyczne z naturalnymi, głównie te, które używane są do konserwowania żywności.
Substancje zapachowe
Dozwolone są wyłącznie naturalne olejki eteryczne lub kompozycje z nich zbudowane. Olejki eteryczne są źródłem substancji aktywnych i co ciekawsze, jako jedne z niewielu substancji stosowanych w kosmetykach, mają zdolność przenikania w głąb skóry.
Sposób przygotowania kosmetyków naturalnych
Aby surowiec był dopuszczony do używania w kosmetyku naturalnym musi być pozyskany z rośliny w procesie, który jak najmniej zmienia jego pierwotną strukturę. Są to procesy fizyczne: np. wyciskanie, destylacja parą wodną, rozpuszczanie. Składniki kosmetyków naturalnych są jak ekologiczne jedzenie – nisko przetworzone i pozbawione zbędnych dodatków. Naturalne kosmetyki używają surowców roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych. Są one wolne od zanieczyszczeń chemicznych.
Produkty naturalne nadal bardzo często kojarzone są z mało efektywnymi wyrobami o niezbyt atrakcyjnych walorach sensorycznych. Nic bardziej mylnego. Do ich wytwarzania potrzebna jest olbrzymia wiedza technologiczna, a ich receptury bazują na szerokiej ofercie aktywnych surowców naturalnych.
Surowce aktywne, których używamy do produkcji kosmetyków NATURATIV są tak samo, jak te używane w konwencjonalnych kosmetykach, przebadane metodami in-vivo i in-vitro. Ich działanie na skórę jest udokumentowane.
Nie należy kosmetyków nauralnych i organicznych, które powstały w nowoczesnych laboratoriach, mylić z kosmetykami przygotowywanymi w domu. Kosmetyki naturalne są równie efektywne jak kosmetyki konwencjonalne, a pod niektórymi względami mogą je nawet przewyższać.
Różnice w kosztach produkcji
Na fakt, że kosmetyki naturalne są droższe wpływa głównie koszt surowców. Praktycznie wszystkie najtańsze surowce kosmetyczne są niedozwolone w produkcji kosmetyków naturalnych lub mogą być używane w niskim procencie. Oleje roślinne są kilka razy droższe od oleju mineralnego, a te z ekologicznym certyfikatem potrafią być kilkukrotnie droższe od tych bez certyfikatu. Produkcja też jest droższa bo wymaga większej pieczołowitości i uwagi. Kosmetyki naturalne potrafią być kapryśne w produkcji.
Nowe trendy
Przed producentami kosmetyków naturalnych staje dziś nowe zadanie. W obliczu faktu, że kosmetyków prawdziwie naturalnych jest na rynku coraz więcej, równie ważna jak ich naturalność, zaczyna być ich jakość i efektywność. Nie wystarcza już sama zasada kompozycji takiego kosmetyku, coraz większe znaczenie mają jego właściwości: skuteczność zawartych substancji aktywnych, konsystencja, wchłanianie, długotrwały efekt. Takie kosmetyki znajdziemy w marce Naturativ i sklepie www.naturativ.pl.