Joanna Bochyńska: Biuro architektoniczne JOTA, CITY OFFICE

Architekt IARP, członek SARP, od ponad 20 lat dyrektor zarządzający i właściciel biura architektonicznego JOTA i sklepu internetowego z projektami typowymi www.jota.gda.pl, twórca firmy inwestycyjnej City Office, budującej budynki biurowo-usługowe na sprzedaż i wynajem.

Joanna Bochyńska
fot. Anja Choluy

W 1994 roku ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Gdańskiej, a w już 1995 roku założyła własną firmę projektową Jota Joanna Bochyńska.

Od zawsze chciała być wolnym i twórczym architektem i to pozwoliło realizować jej marzenia. Trzy lata od założenia własnej firmy zdobyła zaufanie dużej firmy budowlanej, która zleciła jej zaprojektowanie osiedla mieszkaniowego z 70 domami jednorodzinnych i 11 blokami wielorodzinnymi dla prawie 500 rodzin. Praca rozłożona była na kilka lat, w trakcie których zdobyła bardzo duże doświadczenie. Przełożyło się to na realizację podobnych projektów w kolejnych latach.

Stała się ekspertem w tworzeniu osiedli od zera, w szczerym polu, bez infrastruktury. Doradzała inwestorom jak z niczego zrobić coś wielkiego. Tak też powstała jej pierwsza firma deweloperska City House.

Jako architekt wizjoner jestem projektantem wszechstronnym, w swoim dorobku mam między innymi: projekty przychodni zdrowia, oddziału szpitalnego, budynków biurowych, sieci aptek, fabryki przetwórstwa mięsnego, hal sportowych, przedszkola, szkoły, hotelu, obiektów handlowych.

Od 2010 roku skupiła się bardziej na rozwijaniu nowej firmy pod nazwą City Office, w której realizuje się jako architekt i inwestor, co pozwoliło jej na zaprojektowanie i wybudowanie ciekawego architektonicznie budynku biurowo-usługowego. W 2016 rozpoczęła budowę drugiego pod nazwą City Office 2.

Z pasji do projektowania domów indywidualnych w 2002 roku założyła sklep internetowy z projektami typowymi. W 2003 roku została zaproszona przez Wydawnictwo Murator do stałej współpracy, która trwa do dzisiaj. Jej topowe projekty o nazwie: dom komfortowy, dom doskonały od 15 lat są modernizowane i cieszą się dużą popularnością – mają dziesiątki realizacji w całej Polsce.

Nie wyobrażam sobie moich sukcesów zawodowych bez rodziny, to także ich sukces. Moje dzieci żyły moim życiem zawodowym, wiedziały że mama ma drugą miłość: pracę i to daje jej dużo szczęścia i satysfakcji. W 2016 roku moja najstarsza córka ukończyła 3-letnie studia architektoniczne, a syn rozpoczął studia na wydziale budownictwa. Najmłodsza 16-letnia córka myśli o artstycznej pracy designera.

Zainteresowania: Pasjonatka narciarstwa i turystyki architektonicznej. Kocha duże i nowoczesne miasta, uwielbia podróżować i, jak mawiał słynny architekt Daniel Liebeskind, „Nie śpię kiedy jestem w Nowym Jorku, żyję na adrenalinie”. Od 2005 roku, każdego roku  regularnie odwiedza Nowy Jork w poszukiwaniu inspiracji – to niepowtarzalne miejsce emanuje wolnością, dodaje odwagi i uczy otwartości.

W czym może pomóc innym: Z racji zawodu w doradztwie w dziedzinie wyboru lokalizacji inwestycji, możliwości zabudowy nieruchomości, analizy funkcjonalno-przetsrzennej, projektowanie architektoniczno-budowlane. Z racji miłości do Nowego Jorku chętnie doradzi jak i kiedy wybrać się do tego magicznego miasta.

pracownia jotaO firmie: Marka JOTA została założona w listopadzie 1995 roku i tak od 26 lat pracownia zaprojektowała prawie 200.000 m2 powierzchni kubaturowej.

Jak mówi Joanna – Chcę w Polsce tworzyć nową jakość w architekturze. Tak jak Steve Jobs określił swoją twórczość PROSTO I PIĘKNIE, tak w moim projektowaniu stawiam na formy czyste, praktyczne, ustawne, estetyczne.

Wierzę, że solidna praca procentuje a zadowolony inwestor zawsze wraca. Rekomendacje, jakie otrzymuję na co dzień są najcenniejszą nagrodą. Spełniam marzenie ponieważ praca jest od dwudziestu sześciu lat moją pasją.

Osobistą misję rozumiem jako tworzenie architektury ponadczasowej, minimalistycznej i spełniającej najnowsze trendy epoki w której powstaje.

Kontakt: www.jota.gda.pl