Agata Rozumek: Fundacja Mozaika

Prezes Zarządu Fundacji Mozaika, dyrektor szkoły i przedszkola Mozaika w Częstochowie

Agata Rozumek

Z wykształcenia tłumacz języka angielskiego, jednak dopiero tworząc Fundację
mogła poznać swoje możliwości i rozwinąć skrzydła. Przez ostatnie 6 lat zdobyła dużą wiedzę z zakresu zarządzania placówką oświatową i organizacją pozarządową, a przede wszystkim, z zakresu przywództwa – budowania relacji w zespole i coachingu. Ukończyła filologię angielską, studia podyplomowe z zarządzania oświatą, uczestniczyła w licznych szkoleniach związanych z terapią i edukacją dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, czy w kongresie dyrektorów.
Stale podnosi swoje kompetencje jako lider – wzięła udział w warsztatach Personal
Leadership wg metodologii Talent Dynamics oraz (w samym 2019 roku) wzięła udział w siedmiu szkoleniach Instytutu ICAN Harvard Business Review Polska dotyczących przywództwa, coachingu, budowania strategii, przekazywania informacji zwrotnej, zarządzania sobą, motywowania pracowników i tworzenia budżetu organizacji.

Laureatka Plebiscytu Lady Business Awards 2019 organizowanego przez Lady Business Club Business Women Foundation.

Uważam się za osobę silną, odpowiedzialną, ale też bardzo otwartą na ludzi i świat – jako lider w mojej organizacji odpowiadam za wspieranie mojego zespołu, tworzenie nowych rozwiązań i usprawnianie już istniejących. Uwielbiam zmiany i wyzwania.

ZAINTERESOWANIA: Poza tym czym zajmuję się zawodowo, bo to jest również moja wielka pasja, kocham spędzać czas z moją rodziną – dwójką dzieci i mężem. Uwielbiam zwłaszcza nasze wspólne podróże, ale też leniwe niedzielne popołudnia pod kocem, czy też przy wspólnych pichceniu.
Fascynuje mnie wychowanie w duchu rodzicielstwa bliskości i tak też staram się wspierać moje
dzieci w dorastaniu.
Biegam kilka razy w tygodniu, najchętniej po lesie, bo natura to moja kolejna wielka miłość.
Jeżdżę konno – jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch koni, trzech psów i kota – zwierzęta są moją pasją od dziecka. Od kilkunastu lat jestem wegetarianką.

Fascynują mnie relacje między ludźmi i z samym sobą – medytuję, uczestniczę w kursach
podnoszących samoświadomość i zmieniających postrzeganie świata, prowadzonych przez
wielkiego nauczyciela z Indii – UmaJi.

W CZYM MOGĘ POMÓC INNYM:
Ja już znam swoją siłę i możliwości i teraz chciałabym pomóc innym kobietom to w sobie
znaleźć. W mojej organizacji pracują głównie kobiety – każdą z nich staramy się wspierać w rozwoju – inwestujemy w szkolenia, pomagamy zaplanować ścieżkę rozwoju, wspieramy macierzyństwo (nasze mamy mają do dyspozycji żłobek, mogą zabierać dzieci do pracy w ferie, wakacje i dni, kiedy nie pracują szkoły ich dzieci lub mają problem z opieką, zawsze mogą swobodnie wyjść na przedstawienie swojej pociechy czy ważną uroczystość).

Kobiety w naszym społeczeństwie nie mają równych szans w stosunku do mężczyzn –
nierówności płacowe czy dyskryminacja przy zatrudnianiu na stanowiska kierownicze nikogo nie dziwią. Uważam, że od nas zależy czy i co z tym zrobimy. Jest coraz więcej miejsc takich, jak moja organizacja, która kobiety wspiera i rozumie, pozwala im łączyć ambicje zawodowe z pełnieniem innych ról w życiu. Musimy tylko uwierzyć w siebie i w naszą moc. I musimy się wspierać.

Logotyp_MozaikaO FIRMIE: Mozaika powstała z inicjatywy mojej i mojej najlepszej przyjaciółki Kamili Nems w 2013 roku i jej celem od początku było uruchomienie kompleksowego Centrum Terapii i Rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami, które powstało w listopadzie 2013.

Od września 2015 fundacja uruchomiła szkołę i przedszkole dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Placówka konsekwentnie rozwijała się przez 3 lata, a kiedy już zabrakło możliwości lokalowych w pierwszej lokalizacji, we wrześniu 2018 uruchomiliśmy drugą szkołę i przedszkole. Aktualnie mamy pod opieką blisko 80 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, którym zapewniamy profesjonalną i kompleksową terapię, a także edukację dostosowaną do ich potrzeb i możliwości.

Chociaż 6 lat temu nie miałam takiej wiedzy biznesowej jaką mam teraz, od początku, intuicyjnie, opierałam ideę Mozaiki na kluczowych wartościach, które chciałam przekazać – a mianowicie m.in. empatii, szacunku, akceptacji, rozwoju. Te wartości wyróżniły naszą organizację. Obalałyśmy stereotyp, który jest powszechnie powielany – a mianowicie, że dzieci z niepełnosprawnościami „są biedne”, a rodziny takich dzieci nie mają szansy na radość i normalność. Od naszej kadry od początku wymagałyśmy otwartości, pozytywnej energii, szukania nieszablonowych rozwiązań i współpracy, której najwyższym celem jest dobro dziecka. Konsekwentnie, wnętrza w których pracowaliśmy od zawsze były przytulne i komfortowe. Aktualnie dysponujemy dwoma pięknymi i nowoczesnymi budynkami o łącznej powierzchni ponad 1300m2, przystosowanymi w pełni do potrzeb ON – obydwa budynki otrzymały Certyfikat Prezydenta Miasta Częstochowy dla miejsc przyjaznych
osobom z niepełnosprawnościami. Nasza infrastruktura to również nowoczesny sprzęt do terapii i edukacji – symulator chodu, aparatura do komunikacji za pomocą ruchem gałek ocznych, kilka
monitorów i tablic interaktywnych, sprzętu i oprogramowania do komunikacji alternatywnej i
terapii logopedycznej. Ponadto, inwestujemy w specjalistyczne szkolenia naszego zespołu,
zapewniając tym samym realizację jednej z naszych podstawowych wartości (rozwoju) na poziomie personelu i dzieci.

Zakładając Mozaikę kierowałam się silną motywacją wewnętrzną, gdyż prywatnie jestem mamą Pawła, chłopca z MPDz. Jest ona wyrazem mojej miłości i troski o Jego rozwój i przyszłość. Paradoksalnie On, choć nieświadomie, odwdzięczył mi się tym samym – dzięki Niemu rozwinęłam skrzydła i poznałam swoje możliwości, odkryłam w sobie wielką siłę i pasję.

Mozaika, chociaż jest fundacją, od początku była prowadzona jak firma – nigdy nie bazowałyśmy na darowiznach, zawsze prowadziłyśmy działalność gospodarczą i szukałyśmy stabilnych źródeł finansowania. Z organizacji, która na początku dysponowała wkładem w wysokości 2000 zł po kilku latach jesteśmy organizacją, która rok 2019 zamknie obrotem na poziomie prawie 4 mln zł. Zatrudniamy blisko 70 osób, a nasza kadra to zespół nauczycieli i terapeutów, którzy rozumieją swoją rolę w organizacji i podzielają nasze wartości.

Kontakt: www.fundacja-mozaika.pl

Dołącz do przedsiębiorczych kobiet, które stawiają na współpracę, rozwój i budowanie pozytywnego wizerunku oraz wzajemne wsparcie i wymianę doświadczenia. Zgłoś się lady@ladybusinessclub.com lub wejdź na stronę www.ladybusinessclub.com