Najczęściej przygodę postrzegamy jako fascynujące zdarzenie i  niezapomniane doświadczenie, dla którego jesteśmy w stanie podjąć ryzyko. Rośnie więc grupa Polaków postrzegających sporty ekstremalne jako przygodę i realizację marzeń.

Aż 29% Polaków biorących udział w badaniu zadeklarowała, że próbowało już sportu ekstremalnego raz w życiu, 27% jeszcze nie, a 23% chciałoby spróbować. Ponad 16% respondentów przyznało się, iż już kilkukrotnie miało doczynienia ze sportami ekstremalnymi, a 5% że korzysta z tej niestandardowej i ryzykowanej rozrywki regularnie.

Najczęstszą motywacją do spróbowania sportów ekstremalnych, jak pokazały wyniki badania jest chęć doświadczenia czegoś nowego –  37% odpowiedzi i chęć poczucia adrenaliny – 28 % odpowiedzi. Ponad 21% spośród ponad 3200 zapytanych Polaków wskazało, że dla przyjemności, a 14% dla sprawdzenia siebie.

Wśród osób, które zdeklarowały iż próbowały już sportów ekstremalnych, najwięcej wskazało na sporty w powietrzu, aż 41% i wodzie 28% odpowiedzi. Na kolejnym miejscu znalazły się ekstremalne przeżycia doświadczane za kierownicą (14%) oraz w górach (11%).

Od kilku lat obserwujemy rosnącą popularność sportów ekstremalnych w Polsce. Ukształtowanie powierzchni naszego kraju oraz naturalne warunki powodują, iż osobom szukającym zastrzyku emocji, Polska może zaoferować duży wybór niecodziennych atrakcji związanych z uprawianiem sportów ekstremalnych. Skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, nurkowanie, jazda off road oraz mnóstwa innych przygód można śmiało realizować w Polsce. Polacy coraz chętniej próbują niestandardowych aktywności dostarczających mocnych wrażeń. – mówi Kornel Piesio z serwisu Prezentmarzeń.

Jak pokazują wyniki badania „Co kręci Polaków?”, więcej odwagi w próbowaniu aktywności, które wiążą się z ryzykiem mamy zdecydowanie w grupie. Ponad 61% respondentów wskazała, iż jest gotowa na takie przeżycia w grupie i w parze. Z kolei dla 39% zapytanych Polaków to aktywność, której chcą się podjąć samodzielnie.

co_kreci_polakow_badania_infografika_prezentmarzen

Sporty ekstremalne dla ponad 27% Polaków to realizacja marzeń. Do marzeń Polacy mają jednak dość sceptyczne podejście. Aż 41 % respondentów uważa, iż marzenia mają szansę się spełnić, ale to wymaga długiego czasu i pracy. Ponad 31% zapytanych Polaków udzieliło pesymistycznej odpowiedzi, mówiąc, iż marzenia są nierealne. Odwrotnie odpowiedziało 17% respondentów, którzy uważają że marzenia spełniają się. Pojawiła się też grupa śmiałków, dla których marzenia im trudniejsze, tym lepiej – 11 % odpowiedzi.

W badaniu „Co kręci Polaków?” wzięło udział ponad 3259 respondentów – 48% mężczyzn i 52% kobiet. Jak pokazały wyniki, Polacy są coraz bardziej otwarci na próbowanie nowych aktywności i rozrywek, dzięki którym mogą przeżyć prawdziwą przygodę, zrealizować marzenia i dobrze się bawić.

źródło: Badanie „Co kręci Polaków?” zostało zrealizowane na próbie 3259 respondentów w formie sondy online w kwietniu 2016 roku.

Czytaj także