10 aspektów do sprawdzenia na początku przygody do większych pieniędzy

Pieniądze są tematem, który mnie fascynuje. Mieści w sobie ludzkie historie, ich emocje, nadzieje, marzenia, wierzenia, zachowania… Faktem jest, że bez nich nie jesteśmy w stanie funkcjonować we współczesnym świecie. Są środkiem do przetrwania, ale i spełniania marzeń.

Przez lata najróżniejszych szkoleń, warsztatów i kursów z zakresu finansów, budżetów, ale również rozwoju osobistego i duchowego zauważyłam, że ludzie mają tendencję do przyjmowania jednego z dwóch stanowisk wobec pieniędzy – materialnego lub energetycznego. Prowadzący opierali treść swoich szkoleń albo na tabelkach i regułkach, albo na duchowym aspekcie i naszych wewnętrznych emocjach. Mało osób natomiast łączy te bieguny.

Chce wam przedstawić 10 pierwszych kroków łączących te podejścia, od których według mnie powinno się zacząć naszą przygodę z poprawą sytuacji finansowej – bez względu na to czy toniesz w długach, czy zarabiasz miliony.

KROK PIERWSZY

Ustal, ile pieniędzy potrzebujesz, aby opłacić wszystkie swoje podstawowe potrzeby w ciągu roku, takie jak między innymi jedzenie, podatki, czynsz, prąd, gaz, woda, śmieci, ubezpieczenie… Na tej podstawie określ średnią kwotę miesięczną jaka jest Ci potrzebna.

KROK DRUGI

Zwróć uwagę jakich słów używasz mówiąc o pieniądzach i jakie przekonania za nimi się kryją. Słowa mają moc, a nasze przekonania nakładają na nas filtr przez który postrzegamy świat. Stąd biorą się różnice pomiędzy ludźmi, gdzie jedni dostrzegają piękno i korzyści, a drudzy brzydotę i problemy. W nich również kryją się wszystkie Twoje blokady dotyczące pieniędzy.

KROK TRZECI

Uświadom sobie, gdzie jesteś w kwestii finansowej dzisiaj. Ile masz tak naprawdę pieniędzy i na co je wydajesz. Tutaj mogą przydać się tabelki i śledzenie naszych codziennych wydatków. Dla jednych może się okazać, że żyją mocno ponad stan, a dla innych, że zaciskają ciągle pasa, pomimo, że mogą pozwolić sobie na zdecydowanie wyższy standard życia.

KROK CZWARTY

Zaobserwuj jacy ludzie Cię otaczają i co oni mówią i w co wierzą w kwestii pieniędzy. Jeżeli całe Twoje otoczenie na okrągło powtarza, że pieniądze są brudne, mają je tylko oszuści i krętacze podświadomie programujesz się negatywnie i Twój umysł będzie robił wszystko, abyś w tym okropnym elemencie bogaczy się nigdy nie znalazła. Zastanów się, gdzie możesz spotkać ludzi na poziomie, do którego Ty dążysz i postaraj się bywać w ich otoczeniu. W ten sposób poznasz ich sposób myślenia i zmienisz swoje wewnętrzne schematy.

KROK PIĄTY

Przyjrzyj się jakie są źródła pieniędzy, które pojawiają się w Twoim życiu. Ponownie może przydać się tabelka. Czy jest to jedynie wypłata od pracodawcy? A może masz inne kanały, z których spływają do Ciebie pieniądze? Czynsz za wynajem, alimenty, zapomogi, druga praca, notoryczne wygrane w totolotka? Dobrze jest mieć więcej niż jedno źródło dochodu. Jakie masz, a jakie chciałabyś mieć?

KROK SZÓSTY

Przyjrzyj się i spisz, a najlepiej zwizualizuj swoje marzenia i oczekiwania. Do czego dążysz? Gdzie chcesz mieszkać, jakim chcesz jeździć samochodem, w jakich ubraniach chcesz chodzić, jak spędzać czas, jakimi rzeczami i ludźmi chcesz się otaczać? 

KROK SIÓDMY

Sprawdź, ile kosztuje życie według Twoich marzeń. Ile będą wynosiły wydatki z punktu pierwszego, gdy zamieszkasz w swoim wymarzonym domu, ile będzie kosztowało ubezpieczenie i utrzymanie Twojego wymarzonego samochodu, ile potrzebujesz pieniędzy by spędzać czas tak jak sobie marzysz?

KROK ÓSMY

Różnica w kwotach z punktu 1 i 7 wyznacza drogę finansową, którą powinnaś przejść, aby zrealizować swoje marzenia. Jakie uczucia w Tobie się budzą, gdy uświadamiasz sobie, gdzie jesteś i dokąd zmierzasz? Czy czujesz podniecenie, motywację, klarowność? A może paniczny lęk i brak wiary w siebie? Strach co ludzie powiedzą, gdy sięgniesz po swoje marzenia? Skonfrontuj się z sobą i swoimi emocjami, to klucz do Twojej przyszłości. Wyznacz na tej trasie etapy i ustal co powinnaś zrobić, aby przebyć każdy z nich.

KROK DZIEWIĄTY

Poznaj swoje talenty, schematy myślowe, nawyki. Mogą Ci w tym pomóc testy psychometryczne takie jak rekomendowane przeze mnie Wealth Dynamics, Talenty Gallupa oraz Archetypy Finansowe. Pomogą Ci one w sposób usystematyzowany uświadomić sobie według jakiego wewnętrznego programu działasz i co jest w Tobie unikalne. Uświadomisz sobie najprawdopodobniej również, dlaczego w jednych sytuacjach radzisz sobie śpiewająco, gdy w innych mimo starannych przygotowań, szkoleń i poświęconego czasu cały czas zmagasz się z przeciwnościami.

KROK DZIESIĄTY

Zorientuj się jakie są możliwości inwestowania i co Cię najbardziej pociąga. Nieruchomości, start-upy, kruszce, waluty, giełda, NFT, towary, kamienie szlachetne… to tylko część. Wybierz ten rodzaj inwestowania, który Cię naprawdę interesuje i krok po kroku próbuj swoich sił. W wyborze może pomóc Ci wiedza na temat Twoich talentów. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami i inwestuj tylko to co możesz stracić. Nawet największy guru inwestowania jak Warren Buffet ma na swoim koncie spektakularne straty, które w sumie przez lata wyniosły ponad 200 milionów dolarów. Ćwiczenie czyni mistrza.

Wiele z nas rusza w tę drogę samotnie. Część poddaje się przygnieciona wyzwaniami, które na niej spotka. Inne z zaciśniętymi zębami, potykając się i raniąc kolana brną do wyznaczonego celu. Ale nie musi tak być. Coraz więcej kobiet jest świadomych jak wielką moc ma łączenie się w celu wspólnej pracy i współpracy. Dlatego powstały moje szkolenia i warsztaty dedykowane wyłącznie dla kobiet. Jednym z nich są Finansowe Fundamenty, gdzie szerzej i głębiej omawiamy i przepracowujemy powyższe dziesięć kroków, a uczestniczki mogą razem się uczyć, dzielić się swoimi doświadczeniami, inspirować się i wspierać. Uczucie, że nie jesteśmy same w tej podróży jest niezwykłe i mocno wspierające, a efekty są nieporównywalne do tych podczas samotnej wyprawy. Życzę Ci czytelniczko niezwykłej i niezapomnianej podróży w gronie wspaniałych, wspierających kobiet.

ASANKA Anna Stępień-Kraska

www.asanka.pl

 


Udostępnij