Dziś mówię stanowczo nie!  Nikt nie powinien wypowiadać się za przyszłych rodziców w sprawie wychowania dziecka czy to zdrowego czy chorego! Wychowanie potomka to ogromna odpowiedzialność, to konieczność wyborów każdego dnia. Osobiście nie wiem, czy czułabym się na siłach wychowywać dziecko z wadą genetyczną. To nie jest kwestia słabości ani braku miłości. To odwaga podjąć tak trudną decyzję. Brak dostatecznego wsparcia od państwa w kwestii opieki zarówno finansowej jak i społecznej, a przede wszystkim zdrowotnej, nie zostawia wiele możliwości wyboru.

Weronika Ławniczak, Instytut Zdrowia i Urody Holispace

Nie chodzi o to czy jesteś za czy przeciw.

Chodzi o znaczenie praw i wolności człowieka i ich granic, uświadomienie sobie ich otoczenia etycznego i prawnego. Prawo powinno uwzględniać wszystkie wartości. Trudno dzisiaj poszukiwać uzasadnienia  etycznego czy prawnego. Bardziej przypomina to ochronę partykularnych interesów.

Istotą mojej pracy jest pomoc, szacunek, praworządność. Dopóki choćby jedna z tych wartości istnieje – wierzę, że będą triumfować prawa człowieka i demokracja. W interesie nas wszystkich. Tak musi być też teraz.

Katarzyna Lebiedowicz – Grzanka, KLG Kancelaria Prawna

Chciałabym mieć prawo wyboru  dotyczącego mojego zdrowia i życia. Uważam, że dopóki nie znajdziemy się w trudnej, skrajnej, życiowej sytuacji, dopóty nigdy nie wiemy jak mogłybyśmy się zachować. Ja po prostu tego nie wiem! I jeżeli już znalazłabym się w takiej rozpaczliwiej sytuacji, chciałabym samoistnie dokonać oceny, chciałabym mieć prawo wyboru.
Kogo w tym kraju interesuje tak prawdziwie, szczerze i od serca, los narodzonych, ciężko chorych, zazwyczaj wegetujących i przy tym cierpiących ludzi? Czy na prawdę potrafią się postawić na ich miejscu? Urodzenie ciężko niepełnosprawnego człowieka, to z zasady przerwanie pracy zawodowej matki, skazanie na biedę, załamanie psychiczne, brak perspektyw. To my kobiety powinnyśmy mieć prawo wyboru, czy chcemy urodzić chore dziecko, czy nie, ponieważ jest to ponad nasze siły. Tymczasem zmusza się nas do życia wedle czyjeś wizji. Wizji, która prowadzi do cierpienia. Wizji, która zabiera nam prawo do decydowania o swoim ciele i życiu. Marzę o tym, aby każdy z nas miał WYBÓR. Aby słowo TOLERANCJA, było dla nas możliwością dokonania wyborów. Abyśmy potrafili tolerować poglądy innych, niezależnie od tematu refleksji. Każdy ma prawo do własnych rozważań i egzystencji.
Życzę nam wszystkim spokoju, zrozumienia i mądrego kompromisu dla nas wszystkich. Życzę nam rozmów „językiem miłości”, a nie „językiem walki i nienawiści.”

Marzena Ramotowska, trener mentalny, Ślubna Pracownia

Nie mogę pogodzić się z tym, co dzieje się w Polsce. Rozgoryczenie, żal, porażka. Mam dwie córki i martwię się o nie.
Przecież my, Kobiety, nie jesteśmy jedynie maszynkami do noszenia w sobie płodów i rodzenia pomimo wszystko. Dlaczego ciągle decyduje się za nas? Dlaczego niektórzy widzą nas jedynie przedmiotowo?  To Kobieta powinna dokonywać wyborów w skrajnych przypadkach. Ona i tak pozostanie z tym wyborem do końca życia. Jaki sens mają teraz badania prenatalne, usg, inne urządzenia badające prawidłowość rozwijania się płodu? Cofamy się. To okrutne.
A do tego przeforsowanie ustawy na kolanie, niespodziewanie, jedynie jako temat zastępczy do zakrycia nieudolności rządu z powodu braku panowania nad rozprzestrzeniającym się wirusem COVID-19 i związanymi z tym wszystkimi obostrzeniami. Jestem przerażona! Życzę wszystkim kobietom mnóstwo wytrwałości!! Sercem jestem z Wami!
Poza tym, szanujmy prawa każdego człowieka! Każdy jest ważny, każdy chce żyć! Gruby, chudy, LGBT, niepełnosprawny. Szanujmy siebie i innych! W ciągłym strachu nie da się żyć!

Beata Block, RDL Hydraulics, prezes LBC odział Pomorze.

To, co obecnie dzieje się w Polsce pokazuje, że czara goryczy wśród kobiet się przelała. Mamy dość tego, że ciągle mówi się nam jak mamy żyć, jaką antykoncepcję stosować, jak rodzić dzieci. Podobno w Polsce wszyscy obywatele są wolni i równi, a obecny obóz władzy pokazuje, jak bardzo daleko od tej równości jesteśmy. Nie mogę uwierzyć, że jedna religia w państwie świeckim ma tak wiele do powiedzenia, że zupełnie jesteśmy jej podporządkowani. Przecież to absurd.

Chcę wierzyć, że moja córka w przyszłości będzie miała lepiej, że technologia i medycyna pójdą jeszcze bardziej do przodu, ale jeśli dalej tak będzie wyglądać w Polsce to nie będzie miała nawet prawa z tego skorzystać. Aż ciśnie się na usta często stosowana parafraza Sienkiewicza: quo vadis Polsko?

Justyna Toros, Testimo.pl

Osobiście nie jestem za wykonywaniem aborcji i szanuje życie, ale każdy ma swój rozum i każdy powinien decydować o sobie sam, tym bardziej w sytuacji zagrożenia życia, czy to matki czy to dziecka. Rząd nie prawa o tym decydować i niczego kobiecie narzucać. Taka decyzja jest na tyle trudna, że każda kobieta powinna podjąć ją zgodnie ze sobą i swoim sumieniem, po konsultacji z lekarzem. Sama nie mam jeszcze dzieci i nie wiem co bym zrobiła, gdybym się dowiedziała, że dziecko zaraz po narodzinach umrze. Nie wiem czy w przypadku ciąży zagrażającej mojemu życiu podjęłabym ryzyko, że dziecko wychowywało by się bez matki, ale wiem jedno chciałabym mieć w tym momencie wybór.

Każda z kobiet powinna sama decydować nikt nie powinien robić tego za nią, a tym bardziej rząd który moim zdaniem nie ma prawa się w to mieszać.

Katarzyna Kobier, Biuro Tłumaczeń Inter-translate

To było wiele lat temu, a pamiętam to jakby było wczoraj. 6 lat po urodzeniu pierwszego dziecka nie wiedziałam,  że ponownie zaszłam w ciążę. W tym czasie testy były bardzo nierzetelne. Niestety lekarz przy pierwszej wizycie nie potwierdził, że to ciąża. A tak się złożyło, że w następnym tygodniu po badaniu mieliśmy przeprowadzkę do nowego mieszkania więc pracy było mnóstwo. Kiedy po kolejnym weekendzie w fatalnym stanie zdrowia trafiłam na dyżur do szpitala lekarz, po zbadaniu, zapytał tylko kiedy jadłam. Zaczęło się już zakażenie organizmu, a płód ma 50% szans na przeżycie. Ten lekarz, przyjaciel mojej rodziny, od razu stwierdził ogromne zagrożenie dla mojego życia i zasugerował aborcję. Dzięki temu jestem ciagle tutaj, po tej stronie i choć to była bardzo trudna decyzja, to wiem, że jedyna z możliwych. Jak pomyślę, co teraz będą przeżywać kobiety w podobnej sytuacji to mi się serce kraje.

Magdalena

Olga Tokarczuk powiedziała: „Religijny fundamentalizm zawsze niósł tylko cierpienie, tortury i śmierć. Znamy to już z historii. Nie oszukujmy się – ten system cynicznie będzie wykorzystywał każdy moment kryzysu, wojny, epidemii, żeby cofnąć kobiety do kuchni, kościoła i kołyski. Prawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Musimy ich strzec, jak każdej innej zdobyczy poszerzającej zakres swobód obywatelskich i ludzkiej godności. Od dziś wszyscy jesteśmy wojowniczkami.” 

Kiedyś dzięki temu na stosach nie płonęły czarownice, ale kobiety. Każda kobieta, która zagrażała Kościołowi została spalona w szesnastym wieku.

Wiemy też, że: „ludzie dzielą się na tych, którzy nie angażują się wcale, angażują się trochę, mocno i fanatyków. Pierwszym jest wszystko jedno, a ostatni nie widzą życia poza tym w co wierzą. Nie dopuszczają szarości, nie ma dla nich półcieni. Życie nie jest czarno-białe. Dlatego tych ostatnich trzeba bać się najbardziej”.

Jestem przerażona tym, że nawet wśród kobiet są właśnie takie fanatyczki – osoby ślepo wierzące w to, że tylko one mają rację, że ich przekonania muszą być wyznawane przez innych, że na ich zasadach trzeba budować prawo. Myślę, że nawet dokładnie nie orientują się w temacie orzeczenia TK, ale wypowiadają się i krytykują tych, którzy manifestują swoje niezadowolenie z powodu odbierania nam praw.

Jako osoba z wykształceniem medycznym, patrząca na to co się dzieje i myśląca perspektywicznie, jestem z protestującymi i popieram w pełni krytykę orzeczenia TK. Od dziś musimy być Wojowniczkami!

Brygida Beck, Medyczne Centrum Naukowo-Diagnostycznego BB-Med

Byłam wczoraj na demonstracji w Gdańsku. W tłumie wiele kobiet w każdym wieku, z każdej branży, ale również wielu mężczyzn. Atmosfera nierealna – stojąc tam zastanawiałam się jakim cudem jest to możliwe, że ktoś decyduje o mnie i moim zdrowiu poza mną, zastanawiałam się czy będzie gorzej, co jeszcze się wydarzy, co jeszcze zostanie mi odebrane. Pierwsza myśl – najwyżej wyjadę z kraju, ucieknę. Córka znajomej już ćwiczy razem z nianią ucieczkę z Polski – zakładają maski do nurkowania, fajki i udają, że uciekają przez morze. Problem w tym, że nie chcę uciekać. Chcę żyć w moim kraju, który jest wolny, chcę by moja córka była wolna i miała wybór. Dlatego to czas by nie tylko powiedzieć nie, ale również działać. Nie zastanawiajmy się, działajmy dziś, by móc użyć naszego głosu jutro.

Elżbieta Manuiło, Studio Manuiło

To nie jest nasza wina, że ludzki świat nie jest łaskawy dla kobiet.

To też nie jest wina naszych matek, którym nikt nie mówił jakie są ważne.

To nie wina naszych babek, prababek , wychowanych w stereotypach i chorych tradycjach. 

To wieki trwania w poczuciu, że tak skonstruowany jest świat , że świat  dzieli się na kobiety i mężczyzn, że ktoś jest lepszy a ktoś gorszy , że są słabsi i silniejsi, że siła fizyczna jest determinantem hierarchii w świecie. Nawet kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się domniemaną prawdą, a ideologie w których trwamy od wieków ukształtowały myślenie o sobie kobiet  i sposób w jaki patrzą na nie mężczyźni. Od zawsze były na tym świecie kobiety niezwykłe, które miały odwagę, świadomość i siłę przeciwstawiać się konwenansom.

Mówiono o nich czarownice, palono je na stosie bo były inne, czasem musiały ukrywać swoja płeć aby zmieniać świat, czasem oddawały życie za lepszą przyszłość swoich córek. Dzisiaj o tych, którym  udało się zapisać na kartach historii możemy przeczytać, ale tych które walczyły o naszą godność było mnóstwo, bezimiennych. Często zapłaciły cenę najwyższą ale miały odwagę być kobietami wolnymi. Zawsze byli też mężczyźni którzy widzieli w kobietach to czego inni zaślepieni nie dostrzegali, szanowali i wspierali.

Dzisiaj jest ich znacznie więcej. To nasi mężowie, partnerzy, bracia, synowie. Obok nas. Dzisiaj świat jest inny, jest nas więcej i nie możemy tego zaprzepaścić. Jesteśmy to winne naszym prekursorkom, jesteśmy to winne kobietom dla których tradycja czy ortodoksyjna religia ciągle jest więzieniem.

Jesteśmy zobowiązane być dla siebie wspierającym ramieniem, przyjazną duszą i wyciągniętą ręka która podniesie siostrę. Nie mamy prawa same siebie osądzać. 

Jesteśmy obdarzone siłą i zmysłami. Jesteśmy w głębi duszy wojowniczkami. Jesteśmy częścią całości ani lepszą ani gorszą. Jesteśmy stworzone by lśnić blaskiem by czynić świat lepszym, piękniejszym i bardziej empatycznym . Nikt i nic nie ma prawa zabierać nam wolności. NIGDY.

Aldona Talaga Działocha – Consallex

Prawo do wolności, do decydowania o sobie, to najważniejsze dla mnie prawo. Każda kobieta jest inna, ma inne marzenia, plany, różne podejście do religii i duchowości, inną historię, przeszłość, rodzinę. Poznałam wiele historii kobiet. I tych, które starały się o dziecko, tych, które ich nie chciały, ale też tych, które, żyją w strachu, nie potrafią wyrazić prawdziwych uczuć i wypowiedzieć myśli. Mogę się z kimś nie zgadzać, ale zawsze staram się okazać szacunek. Wierzę, że trzeba w coś wierzyć, ale finalną decyzję podejmiemy dopiero jak znajdziemy się przed tym konkretnym wyborem. I o ten WYBÓR właśnie chodzi.

Ostatnio brakuje mi jednak w social mediach MIŁOŚCI, szacunku, zrozumienia. Jeśli wokół nas jest tyle nienawiści, złości, negatywnych emocji, to będziemy tkwić w tym co złe. Przyciągniemy tej złości jeszcze więcej. Zacznijmy mówić czego CHCEMY a nie o tym czego NIE CHCEMY. Chcę wolności, prawa do wyboru, do rzetelnych informacji. Chcę kochać tak jak potrafię. Chcę wybaczać tym, którzy nie wszystko rozumieją. Chcę mieć wpływ na moje życie i życie najbliższych. Chcę aby kobiety wspierały się i zawsze mogły na siebie liczyć. Chcę aby kobiety, które są przeciwne aborcji poszły choć raz do ośrodka pomocy niepełnosprawnym i zobaczyły prawdziwe życie matek, ich rozterki i dramaty. Chcę aby kobiety, które są za aborcją poznały argumenty szczęśliwych matek, które pragnęły za wszelką cenę zobaczyć swoje dziecko choć przez kilka chwil.Chcę abyśmy, my kobiety, były razem w takich momentach jakie przeżywamy. Chcę wierzyć, że wspólnie, razem możemy wszystko, a energia miłości jest silniejsza niż nienawiści. Ale przede wszystkim chcę aby to KOBIETY miały prawo WYBORU!

Emilia Bartosiewicz – Brożyna, prezes Lady Business Club Business Women Foundation.

chcę mieć wybór | prawo kobiet w ciąży | prawo wolności

Czytaj także