Co to jest fit – out i dlaczego warto o nim pamiętać przy tworzeniu przestrzeni do pracy

Jaka jest różnica pomiędzy fit - outem a aranżacją miejsca pracy? Czy to jest to samo? A może jednak te dwa sformułowania mają zupełnie inne znaczenie? Być może rozumiemy, co oznacza wyrażenie „miejsce pracy”, a fit- out już nie. Być może kojarzymy, że „miejsce pracy” to przestrzeń, w której wykonywane są czynności adekwatne do charakteru danego stanowiska pracy, a fit –out jest zapożyczeniem językowym odnoszącym się do wyposażenia wnętrz. Z mojego doświadczenia wynika, że nadal myli się te dwa pojęcia.

Miejsce pracy

W czasach szybkiego rozwoju wolnych zawodów, freelancer’ów i dzięki możliwości pracy zdalnej wyrażenie „miejsce pracy” nabrało nowego znaczenia. Mając dostęp do Internetu i telefonu można pracować niemal w dowolnym miejscu na świecie. Kilka godzin w pociągu wykorzystujemy produktywnie – pracujemy nad projektem, ofertą, zestawieniem, nie tracąc czasu na patrzenie przez okno i zmieniający się krajobraz. Czekając na spotkanie w kawiarni odpisujemy na maile i tworzymy nowe treści. Natomiast kiedy pracujemy w domu, to albo siedzimy na kanapie z laptopem na kolanach, albo korzystamy z naszego domowego stołu. I o ile robimy tak od czasu do czasu to możemy nazywać się „multizadaniowcami”, natomiast jeśli jest to nasza codzienność to warto sobie zadać pytania: co na to nasze ciało? Jaki efekt zawodowy otrzymujemy? Jaki jest nasz „produkt”, nad którym pracujemy?

Warunki do pracy

Miejsce pracy może być wszędzie, ale nie wszędzie można mieć odpowiednie warunki do pracy. Takie, które zwiększają naszą efektywność i produktywność, a przede wszystkim nie zagrażają naszemu zdrowiu. Wielokrotnie oglądam piękne aranżacje domowych biur, w których zapomniano o przeznaczeniu takiego pomieszczenia. Skupiono się na wystroju i nikt nie zadał pytania, jakie czynności będą tam wykonywane? A to nie jest tylko i wyłącznie wymysł „prawny”, że w miejscu pracy należy zapewnić odpowiedni komfort pracy i stworzyć idealne środowisko do pracy. Oświetlenie sprzyjające pracy oka, ułatwiające czytanie i pisanie. Świeże i nawilżone powietrze wspomagające pracę mózgu i oczu. I postawa ciała przy pracy, dbająca o nasz kręgosłup, łokieć tenisisty i organy wewnętrzne. To wszystko ma pomóc w sprawnej i efektywnej pracy, bez utraty wartości, jaką jest jakość produktu. Nie można tego osiągnąć bez przestrzegania reguł zawartych w obowiązujących przepisach.

Jeśli często wykonujemy naszą pracę, na przykład w pociągu, to musimy być świadomi, iż to nie jest najlepsza decyzja dla naszego zdrowia. Skutkami takiej długofalowej pracy są szybko odczuwalne: suchość i piasek pod powiekami, brak ostrego widzenia, bóle kręgosłupa, bóle ramion, obrzęki nóg i wiele innych z pełnej listy chorób zawodowych. Pociąg ma nam służyć po to, abyśmy bezpiecznie i komfortowo odbyli podróż, a nie do regularnej pracy.

Czym jest fit-out?

Fit-out to realizacja przestrzeni biurowej zlokalizowanej w budynku komercyjnym. To miejsce, w którym należy połączyć ze sobą wszystkie przepisy, zasady oraz wymagania. Połączenie oczekiwań najemcy, możliwości i jednocześnie ograniczeń budynku, w połączeniu z budżetem inwestycyjnym, to istna akrobatyka. Fit-out to również pojęcie z języka technicznego i dotyczy wyposażenia wnętrza biurowego w taki sposób, aby zapewnić jak najkorzystniejsze warunki do pracy. Liczy się każdy szczegół wynikający z potrzeb najemcy oraz przepisów: z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, sanepidu, pożarowych, ewakuacyjnych. Łączy się to z wieloma wymogami instalacji budynkowych: instalacja elektryczna, instalacje teleinformatyczne, instalacja wentylacji, instalacja klimatyzacji, instalacje grzewcze, instalacje systemów pożarowych, instalacje systemów bezpieczeństwa i instalacjami specjalistycznymi dla danej branży, akustyką przestrzeni i designem.

Dostosowanie przestrzeni do potrzeb najemcy i specyfiki jego czynności zawodowych jest odpowiedzialnym zadaniem. Zadaniem, którego efekt przede wszystkim ma wspomagać i ułatwiać wykonywanie pracy, ma podnosić efektywność osób pracujących, zwiększać ich skupienie, wspomagać ich kreatywność i przekładać się na całkowitą produktywność firmy czy pojedynczych zespołów.

Często podkreślam, że biuro jest narzędziem w firmie takim, jak komputer, telefon czy łącze internetowe. Jego rolą jest wspieranie biznesu, poprzez dopasowanie do sprecyzowanych potrzeb najemcy tak, aby generować wymierne korzyści. Taka też jest świadomość projektantów, przedsiębiorców, czyli najemców oraz właścicieli nieruchomości biurowych, natomiast tylko niewielkiej części.

Panuje przekonanie, iż realizacja fit-out jest zbędnym finansowym obciążeniem w biznesie, które przede wszystkim generuje koszty administracyjne, a zadaniem biura jest skupienie w jednym miejscu ludzi do pracy. To główny powód optymalizacji stanowisk pracy w procesie: im więcej osób można ulokować w jednej przestrzeni tym „lepiej” i „korzystniej”, naruszając przy tym wszystkie reguły i przepisy. Niestety w takiej sytuacji skutek jest jeden: spadek produktywności ludzi, którzy pracują w firmie. Rozpoczynają się wtedy dolegliwości bólowe, choroby zawodowe, zwolnienia lekarskie, a to przekłada się na wyniki finansowe firmy.

Zdrowy pracownik to zadowolony pracownik

Aranżacja miejsca pracy ma tak wiele wspólnego z realizacją fit-out, ponieważ CEL jest ten sam: uzyskać jak najlepszy „produkt”. Niezależnie czy jest nim powieść napisana przez pisarza freelancera czy skomplikowana analiza prawnicza opracowana przez grupę ekspertów, nowa grafika, gra komputerowa, oferta ubezpieczeniowa. Dobrego produktu nie mogą stworzyć zmęczeni ludzie, których dotyka efekt braku powietrza, brak komfortowego oświetlenia, brak właściwej przestrzeni biurowej, miejsca pracy wspierającego ich działania. To tak, jakby oczekiwać takich samych wyników od kierowcy jadącego samochodem osobowym i rajdowca jadącego Formułą 1. Nawet jeśli ich umiejętności zawodowe są takie same to posiadając dwa różne narzędzia, dwa tak różne pojazdy, nie osiągną tego samego wyniku. Rozwiązaniem jest świadomość i wiedza, czego potrzebujemy do pracy, aby realizować projekty szybciej, sprawniej i skuteczniej nie zagrażając przy tym naszemu zdrowiu.

To, co kluczowe to odpowiedzialność. Kiedy pracujemy w miejscach nieprzystosowanych do pracy to sami jesteśmy za to odpowiedzialni. Sami też ponosimy tego konsekwencje: zawodowe i zdrowotne. Kiedy przestrzeń biurowa jest zaprojektowana, zrealizowana i zaakceptowana przez ludzi, którzy nie chcą być lub nie są świadomi celu oraz nie widzą, że biuro jest narzędziem w biznesie, wtedy to oni są odpowiedzialni za konsekwencje: biznesowe i zdrowotne pracującego tam człowieka.

Ważne jest to, aby pamiętać, iż realizacja fit-out jest aranżacją wielu miejsc pracy!

Autor: Diana Pakulska-Okraska – pomaga tworzy przestrzeń przyjazną pracy, projektując instalacje budynkowe w przestrzeniach biurowych. Inżynier, dyrektor ds. kluczowych klientów, prowadząca pracownię projektową Eclipse PROJEKT, projekt manager, certyfikowany trener i mentor. Właścicielka marki #przestrzenprzyjaznaprac, której misją jest dawanie wiedzy architektom, przedsiębiorcom, najemcom w realizacji dobrych miejsc pracy, wspierających pracowników, klientów i biznes, po przez realizacje wywiadów ze specjalistami z dziedziny aranżacji biurowych, emitowanych na kanale You Tube. Od 2011 roku zrealizował projekty instalacji branżowych na łączną wartość 400 tyś m2 powierzchni biurowej przy współpracy z co najmniej 300 firmami i międzynarodowymi koncernów, jak: Samsung, PNB Pariba Bank, Dior, Dakia-Veolia, Fiat, L’Oreal, Skarbnica Narodowa, Ceri Internazional.


Udostępnij