Rolą architekta jest pogodzić i uporządkować przestrzeń. Zawód ten wymaga interdyscyplinarnej wiedzy, łączącej różne przedmioty nauki i sztuki. Szeroko pojmowana architektura, to dyscyplina związana nie jedynie z projektowaniem i wznoszeniem budynków, ale również umiejętnością pięknego kształtowania krajobrazu, uwzględniająca biologiczne i fizyczne potrzeby człowieka, jego psychologiczne uwarunkowania – zachowania w przestrzeni. To także umiejętność zrozumienia potrzeb środowiska naturalnego.

Czego w swoim otoczeniu potrzebuje kobieta biznesu

Otoczenie, w którym przebywamy można podzielić na przestrzenie, w których wykonujemy różne czynności – pracujemy, wypoczywamy, spotykamy się z innymi ludźmi (przetrzeń intymna, prywatna i publiczna). W dużym uproszczeniu: przestrzenie klasyfikujemy w zależności od funkcji, jaką pełnią i, w związku z tym, można przypiasać im określone cechy.

Pozostaje jeszcze jeden ważny element: nasza osobowość. Czy tego chcemy, czy nie – będzie się ona wyrażać w ogólnym wrażeniu, jakie wywołuje stworzona przez nas przestrzeń. Przecież nawet, jeśli nie jesteśmy specjalistą w dziedzinie architektury i designu, możemy mieć wrodzony talent do jej kreowania. I często tak się dzieje, że posiadając podstawową wiedzę, same próbujemy dokonywać przekształceń w przestrzeni.

Jak pogodzić piękno z użytecznością

Stylu można się nauczyć, można mieć również wizję miejsca, które chcemy urządzić. W przypadku projektowania dużej przestrzeni od początku, lepiej nie uczyć się na własnych błędach – pomyłka może nas kosztować dużo więcej niż nietwarzowy płaszcz.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości – skorzystajmy z pomocy specjalisty.

Zazwyczaj, klienta najbardziej interesuje ostateczna forma projektowanej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że projektant musi najpierw rozpoznać nasze potrzeby i pogodzić funkcje, które będzie ona przenosić. Ciąg przyczynowy każdego projektu (niezależnie od tego czy jest to dom, ogród czy wnętrze biura) to: potrzeba, funkcja i (dopiero na końcu) forma. W projektowaniu architektonicznym,osiągnięcie równowagi pomiedzy pięknem, trwałością i użytecznością przestrzeni (lub związanego z nią przedmiotu) jest trudne do uzyskania i wymaga wielu lat doświadczeń. Zauważmy, że projektant musi brać pod uwagę wiele uwarunkowań, wynikających z przepisów prawa budowlanego czy z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wynikających z tego ograniczeń.

Prawda formy, styl i kolorystyka

Dobór stylu i kolorystyki, to kwestia indywidualnych upodobań. Najczęściej same intuicyjnie wyczuwamy, które kolory nam służą, jakimi barwami, kształtami, fakturami lubimy się otaczać. Istnieje też kilka zasad, których – niezależnie od indywidualnych preferencji powinnyśmy przestrzegać.

Jeśli kolory i kształty są zbyt agresywne, szczególnie w miejscu, w którym odwiedzają nas klienci – bedą rozpraszać uwagę, odciągać nas od tematu spotkania, drażnić. Można je stosować jedynie w detalach, które podkreślą, a nie zdominuja charakter wnętrza. Ta zasady tyczy się zarówno gabinetu piękności, jak i sklepu ze zdrową żywnością. Wyjątkiem może być nocny klub albo meksykańska restauracja, gdzie bardzo zdefiniowany styl będzie atuem (zupełnie odrębnymi zagadnieniami, których tu nie rozwijamy są: celowe sterowanie ludzkim zachowaniem poprzez budowanie dramaturgii przestrzeni i neuromarketing). (fot. Willa Tugendhatów: perfekcyjny funkcjonalizm (aż trudno uwierzyć, że budynek został zbudowany i urządzony w 1930r.!)

Jeśli naszym marzeniem od zawsze było posiadanie dworku z czerwonym dachem, podążajmy za tym marzeniem, pamiętając jednocześnie, że, jeśli budujemy go od podstaw, to odtwarzamy pewną formę, która zaistniała w odległym czasie, odpowiadała zupełnie innemu okresowi historycznemu i stylowi życia; dziś, jest już jedynie naśladownictwem. Bardzo trudno jest dobrze odtworzyć taką formę, bez zastosowania proporcji, materiałów czy technologii oryginalnie stosowanych.Również w wykończeniu wnętrza i planowaniu ogrodu należy o tym pamiętać. Oczywiście, można łaczyć tradycję z nowoczesnością, ale wymaga to dużego wyczucia i same, bez pomocy specjalisty możemy tego efektu „prawdy formy” nie osiagnąć.

Każdy styl, w historii sztuki i architektury ma swoje dobre i złe przykłady. Nowocześność i minimalizm – zarówno w przestrzeniach prywatnych jak i w biznesie mogą, ale nie muszą oznaczać wnętrz zimnych lub anonimowych. Wręcz przeciwnie – dobrze zaprojektowane, ze względu na swoją funkcjonalność – zdobywają coraz większe grono zwolennikow. Urządzenie dobrej przestrzeni można porównać do symbolu „tao”. Szczypta nowoczesności w klasycznym, nuta klasyki w nowoczesnym wnętrzu – „mały eklektyzm” sprawi, że stanie się ono – biuro, dom lub ogród, unikatowe – nasze.

Czego oczekiwać od architekta

Dobry projektant, zanim przystapi do realizacji jakiegokolwiek zadania, zacznie od rozmowy z nami i zadania nam podstawowych pytań; musi dokładnie rozpoznać, jakie są nasze potrzeby, aspiracje i oczekiwania wobec projektu. Będzie nam również różne koncepcje przedstawiać. Nawet jeśli nasza wizja będzie się początkowo różnić, od tego, co prezentuje specjalista, dajmy mu szansę i spróbujmy zrozumieć jego punkt widzenia: najczęściej spostrzeżenia, którymi się z nami dzieli wypływają z jego doświadczenia i wiedzy.

Kiedy szukamy architekta, który ma zbudować nasz dom, biuro czy pensjonat marzeń albo architekta krajobrazu, który zaprojektuje ogród – zwróćmy uwagę na jego dotychczasowe realizacje, ale również na to, czy posiada wymagane kwalifikacje (najlepiej sprawdźmy uczelnię, z której się wywodzi). Pamiętajmy: jeśli ktoś oferuje nam tani projekt na jutro, to nie możemy oczekiwać wyjątkowej jakości. Rynek w kryzysie, sprzyja projektantom, którzy wykorzystują projekty gotowe. Wykonanie indywidualnego projektu wnętrza czy ogrodu trwa około miesiąca, projektu budynku – od kilku miesięcy do roku. Do tego czasu należy doliczyć okres oczekiwania na pozwolenie na budowę i inne niezbędne uzgodnienia (różne, w zależnosci od charakteru projektu, wymagane przepisami prawa budowlanego) oraz czas realizacji projektu w terenie. Bądźmy tego świadome, rozpoczynajac jakiąkolwiek budowę, przebudowę czy większy remont.

Osoba, która osiągnęła sukces w biznesie, ma intuaicję. Jeśli zupełnie nie pasują nam rozwiazania prezentowane przez projektanta, to najcześciej mamy racje; być może są dobre, ale nie dla nas. Dopóki nie podpiszemy umowy na wykonanie projektu (taką umowę o dzieło projektant zawsze powinien nam zaproponować), mamy czas, żeby się wycofać. Oszczędzimy tym sobie i specjaliście czas, unikniemy wielu stresów.

Z drugiej strony – nawet jeśli mamy inne zdanie w określonej kwestii, spróbujmy jeszcze raz, na spokojnie proponowane przez architekta rozwiązanie przemyśleć: najczęściej spostrzeżenia, którymi dzieli się z nami, wypływają z jego doświadczenia, wiedzy o właściwościach materiałów czy znajomości obowiązujących trendów.

Less is more czyli mniej znaczy więcej

Niezależnie od tego, czy cenimy sobie nowoczesny minimalizm, czy klasykę, ważne aby w wyrażaniu swojej osobowości, szczególnie w miejscu pracy, zachować umiar.

Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek poważniejszą zmianę, przebudowę: najpierw zróbmy porządek, usuwając zbędne przedmioty. Wnętrza przepełnione niepotrzebnymi bibelotami i bezużytecznymi meblami sprawiają wrażenie bałaganu, są przytłaczające.

Samo zrobienie porządku nie zawsze usunie problem. Miejmy świadomość, że jeśli cała przestrzeń źle funkcjonuje, usunięcie starych, a potem wstawienie w nią nowych mebli, pomalowanie ścian na nowy kolor czy zakup najpiękniejszych roślin mogą okazać się niewystarczające.

Architektura przyjazna środowisku

Żyjemy w czasach, kiedy poszanowanie środowiska (w szerokim tego słowa znaczeniu) należy już nie tylko do dobrego tonu, ale wręcz stało się koniecznością.

Wybierając materiały czy elementy do przebudowy, zwracajmy uwagę na proces techologiczny, w jakim zostały wytworzone (ocieplić dom można nie tylko styropianem, ale też celulozą pochodzacą z makulatury).

Bądźmy świadome wartości rodzimego designu. Wspierajmy młodych zdolnych polskich projektantów i artystów; jest ich bardzo wielu. Prawa marketingu powodują, że tworząc rzeczy unikatowe, czesto pojedyncze sztuki, bardzo konkurencyjne cenowo w porównaniu z markami duńskimi czy szwedzkimi, nie zawsze są najbardziej widoczni na rynku.

Młodzi polscy projektanci często stosują nowoczesne rozwiązania przyjazne środowisku – wiele pięknych przedmiotów powstaje w procesie recyklingu materiałów, które w przeciwnym przypadku skończyłyby swój żywot na wysypisku (W dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej nie może zabraknąć zieleni i wod)

Od czego zacząć?

Jeśli nie mamy pewności, co do ostatecznego kształtu naszego wymarzonego miejsca – zapytajmy fachowca. Architekci, architekci wnętrz czy krajobrazu nie tylko realizują projekty, ale również prowadzą porady. Porada nada kierunek zmianom, a będzie nas kosztowała nieporównywalnie mniej, niż nieudana realizacja.

Jeśli czujemy, że nasze otoczenie wymaga transformacji, nie bójmy się eksperymentować. Lady Business lubi zmiany!

Polecane linki:

polski design: http://sopolish.pl/;
architektura krajobrazu: www.architekturakrajobrazu.info
portal dla architektów i inwestorów: www.architekci.pl

Autor: Anna Wróbel-Johnson

Architektura | Minimalizm | Ogordnictwo

Czytaj także