50 lat istnienia Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

Jan Nowak <br> Austriackie Forum Kultury w Warszawie świętuje 50. lat swojej działalności. 29 i 30 maja 2015 r. na ulicy Próżnej i na Placu Grzybowskim odbędzie się szereg imprez kulturalnych dla dorosłych, pod tytułem „Feta na Próżnej”, i dla dzieci – „Heca na Próżnej”. Ich organizatorem jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie a patronem honorowym Prezydent m. st. Warszawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

10588280_821743844502601_1913269876_o

Austriackie Forum Kultury w Warszawie powstało w 1965 roku. i było pierwszym otwartym po wojnie zachodnioeuropejskim instytutem kultury w Polsce. Pełniło wówczas dla wielu warszawiaków rolę „okna na zachód”. Dzięki sieci europejskich kontaktów odegrało ważną rolę w historii kształtowania się opozycji demokratycznej w Polsce. Dziś Forum jest miejscem kulturowego i społecznego dialogu między Polską a Austrią również w szerszym, europejskim kontekście. Forum nie działa jedynie na polu artystycznym, lecz także angażuje się w wiele projektów interdyscyplinarnych i społecznych, nie poprzestając na wąskim rozumieniu pojęcia kultury.

sukces
fot. jan nowicki

Dziękujemy, że od pięćdziesięciu lat możemy być tu, na Próżnej, i dzielić się z mieszkańcami Warszawy austriacką kulturą i sztuką. Dziękujemy za zaufanie zarówno przed 1989 rokiem, jak i teraz. Cieszymy się na kolejne lata wspólnych koncertów, wystaw i spotkań z pisarzami, artystami i naukowcami, ale najpierw chcemy uczcić dorobek pięćdziesięciu lat naszej obecności w Polsce – mówi Martin Meisel, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

29 i 30 maja 2015 r. odbędą się:
Feta na Próżnej – szereg wydarzeń artystycznych i naukowych. W programie „Fety” między innymi koncerty [dunkelbunt] LIVE, Effi & Band, Free Loibner-Prusinowski Project, czyli współczesna elektronika, muzyka bałkańska, klezmerska, swing, polska muzyka wiejska oraz austriacka muzyka jazzowa i improwizowana.

oraz

Heca na Próżnej – program dla dzieci i młodzieży.
Ponadto przez dziesięć dni między 20 a 30 maja Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza do Kawiarni Wiedeńskiej na ul. Próżnej 7/9 na wiedeńskie ciastka i kawę serwowane przez prawdziwego, wiedeńskiego kelnera!

Feta na Próżnej – program:

29 maja 2015 r.

10:00 – 14:00 „Integracja – wyzwanie dla całej Europy” – sympozjum, ul. Próżna 7/9
Społeczeństwa w wielu krajach Europy zmieniają się. Integracja imigrantów jest dużym wyzwaniem. Zaproszeni eksperci wypowiedzą się na temat szans tej integracji, podadzą przykłady stosowanych z powodzeniem rozwiązań.

15:30 „Kultura w stosunkach międzynarodowych – zagraniczna polityka kulturalna” – dyskusja panelowa, ul. Próżna 7/9
Dla Austrii i Polski kultura jest ważnym elementem polityki zagranicznej. Jakie zadania stoją przed Forami i Instytucjami Kultury? Jaki jest ich wkład w politykę zagraniczną i dlaczego angażuje się do tego dyplomatów? O tych zagadnieniach dyskutować będziemy z naszymi gośćmi z Austrii i Polski.

9:00 – 17:00 „All artists” – wystawa, ul. Próżna 7/9
W swojej galerii przez ostatnich 15 lat Austriackie Forum Kultury pokazywało prace przeszło dwustu artystów. Wystawa „All artists” ukazuje bez mała trzysta sylwetek artystów, ilustrując wielowątkowość ich artystycznych stanowisk i strategii.

19:00 [dunkelbunt] LIVE – koncert, scena open air, Plac Grzybowski
Electro swing i balkan beats – połączenie współczesnej elektroniki z muzyką bałkańską, klezmerską i swingiem.

20:30 Effi & Band – koncert, scena open air, Plac Grzybowski
Tradycyjny skład rockowy wzbogacony o sekcję dętą – miks brzmienia bigbandów lat 50., punku, podkładów orkiestralnych i hip-hopu.

30 maja 2015 r.
12:00 – 17:00 Heca na Próżnej! – program dla dzieci i młodzieży, ul. Próżna
Gra uliczna, tworzenie kolorowych instalacji, bumerangi, warsztaty muzyczne dla najmłodszych, piknik rodzinny i lekcje niemieckiego na wesoło. Muzeum dziecięce z Grazu zaczaruje Próżną w krainę baniek mydlanych, a młodzieżowy teatr z Wiednia zamieni ulicę w scenę teatralną.
17:00 Heca na Próżnej! c.d. – Warsztat hip-hopu dla młodzieży, Plac Grzybowski
18:00 Pojedynek polskich i austriackich DJ-ów, Plac Grzybowski
19:30 Free Loibner-Prusinowski Project – koncert, Plac Grzybowski
Dziesięciu muzyków z dwóch pozornie odmiennych światów – polskiej muzyki weselnej i austriackiej sceny jazzowej i improwizowanej – łączą siły, by porwać nas do tańca.

ORGANIZATOR
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

PATRON HONOROWY
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

PARTNERZY I SPONSORZY
Miasto Stołeczne Warszawa, Instytut Austriacki w Warszawie, Res Publica Nova, Fundacja Atelier, Hip Hop Akademia, Młodzieżowy Teatr DSCHUNGEL WIEN, Muzeum Dziecięce FRida & freD w Grazu, Polskie Towarzystwo Carla Orffa, Polskie Radio RDC, STRABAG, IVG, Raiffeisen POLBANK, Warimpex Management Services, Hotel Metropol, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej

PATRONI MEDIALNI
Polskie Radio RDC, Gazeta Wyborcza, Gazeta Co Jest Grane

Więcej informacji na stronie
http://www.austria.org.pl/

Kontakt dla mediów
Majka Duczyńska
SZUSTOW. KULTURA I KOMUNIKACJA
669 663 966
m.duczynska@szustow.com