Z setek zgłoszeń nadesłanych przez wrocławian, po raz trzeci jury wybrało laureatów plebiscytu „30 Kreatywnych”. To ludzie, którzy mocniej chcą, więcej robią i mają odwagę, by ryzykować i realizować marzenia. Dzięki nim zmienia się też Wrocław. Sylwetki laureatów, podobnie jak w latach ubiegłych, będą prezentowane na miejskich stronach internetowych. W szczególności będą prezentowane ich działalności, pasje i motywacje. Odpowiedzą również na pytania o przepis na sukces i rolę Wrocławia w ich życiu.

Wrocław jest bardzo twórczym miastem. Wrocław jest miastem, gdzie mieszkają ludzie naprawdę kreatywni. Już trzeci raz z rzędu pokazujemy 30 najlepszych spośród nich – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, który objął plebiscyt swoim patronatem.

Osoby zgłaszane w  plebiscycie „30 Kreatywnych Wrocławia” nominowane były w czterech kategoriach:

 • Kultura/Sztuka/Dizajn
 • Nauka
 • Biznes
 • Społeczeństwo/miasto

W poprzednich edycjach plebiscytu wyróżnieni zostali m.in. Michał Sadowski, założyciel Brand24 (narzędzia bo monitorowania sieci), PWR Racing Team, który podbija świat swoimi innowacyjnymi bolidami, Olga Malinkiewicz, fenomen w dziedzinie fizyki, ale także aktywiści miejscy, muzycy, inżynierzy, innowatorzy, designerzy i wielu, wielu innych. Jak mówi Krzysztof Zaręba, jeden z Kreatywnych 2015, pomysłodawca, właściciel i wykonawca budowy pierwszego w Polsce domu na wodzie: – (…) Ceremonia wręczenia nagród, to była unikalna chwila. Po tym konkursie, parę osób się do mnie odezwało, że zainspirowałem ich do działania. Myślę, że to jest największa wartość konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia, żeby szukać inspiracji, i jeżeli ktoś mówi, że się nie uda, to właśnie należy działać i  zrobić to dlatego, że tak mówią (…).

Interesującą kategorią jest ta dotycząca wrocławskiej przedsiębiorczości. W szczególny sposób wyróżnia pomysłowość, innowacje i społeczną odpowiedzialność biznesu. Laureaci prezentują nowatorskie podejście do prowadzenia firmy i odniesiony sukces na wielu płaszczyznach. W kategorii BIZNES w 2017 r. laureatami zostali:

 • Janusz Piechota z wykształcenia jest biologiem molekularnym. W lutym 2014 r. – wraz ze wspólniczką – założył firmę Amplicon, skupiającą się na opracowywaniu zestawów diagnostycznych, wykorzystujących informację zapisaną w sekwencji DNA, oraz metod, pozwalających na wykorzystanie informacji genetycznej w medycynie, weterynarii oraz w innych dziedzinach gospodarki.
 • Piotr Krajewski. Osobista historia skłoniła go do założenia firmy Cancer Center, której celem jest poprawienie diagnostyki chorób nowotworowych.
 • Arletta i Grzegorz Ziemian, założyciele Browaru Stu Mostów, który od trzech lat definiuje piwowarstwo jako sektor kreatywny.  Piwo warzone w Stu Mostach znają już amatorzy złocistego trunku w 10 krajach.
 • SatRevolution – Radosław Łapczyński, Grzegorz Zwoliński i Damian Fijałkowski, założyciele SatRevolutions. Światowid i Rusałka, pierwsze polskie satelity komercyjne, powstają we Wrocławiu na Praczach Odrzańskich. Chcą być największym polskim przedsiębiorstwem w przemyśle kosmicznym, już odliczają dni. Na początku 2018 r. urządzenia zostaną wystrzelone na orbitę.
 • Michał Bieniek. Współzałożyciel i prezes zarządu firmy Apeiron Synthesis. Współautor 20 publikacji, 2 rozdziałów książek i 6 patentów oraz wniosków patentowych z dziedziny nowych, innowacyjnych katalizatorów reakcji metatezy olefin.
 • Pasibus. Sukces to efekt ciężkiej pracy, entuzjazmu, energii i potrzeby ciągłego rozwoju trzech wrocławian: 32-letniego Dawida Bojarojcia, 27-latka Piotra Staszczyńskiego i 33-letniego Jana Kulisiewicza. Streetfoodowa marka Pasibus tworzy flotę food trucków i sieć barów.
 • Ewa Rogoż jest prekursorką idei coworkingu we Wrocławiu i tym samym założycielką pierwszej profesjonalnej przestrzeni coworkingowej w stolicy Dolnego Śląska – IdeaPlace. Od samego początku IdeaPlace – z siedzibą przy pl. Solnym 15 – aktywnie wspiera rozwój biznesu i przedsiębiorców.

Zapraszamy do zapoznania się z działalnością wszystkich tegorocznych Kreatywnych na stronie internetowej http://www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia/2017/ oraz wzięcia udziału w konkursie, gdzie do wygrania będą zaproszenia na galę „30 Kreatywnych”, która odbędzie się 21 września w Kinie Nowe Horyzonty: http://www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia/2017/konkurs.html

Organizatorem plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia jest www.wrocław.pl

Partnerem wydarzenia została agencja marketingowa MOOQ, jedna z najszybciej rozwijających się agencji strategiczno-kreatywnych w Polsce. Specjalizuje się w przeprowadzaniu skutecznych kampanii komunikacyjnych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań.

Źródło: materiał prasowy

Czytaj także