W życiu nie ma przypadków. Zdecydowanie. Opowiem krótką historię aby to wyjaśnić.

W marcu tego roku brałam udział w bardzo interesującej konferencji dla kobiet biznesu Power to Women, organizowanej przez Puls Biznesu. Wśród wielu kobiet, które brały udział w spotkaniu, w którymś momencie moją uwagę przykuła uśmiechnięta blondynka w kobaltowej sukience w przepięknych szpilkach. Odwzajemniła również mój uśmiech.

Godzinę później kiedy stanęła na scenie okazało się, że jest jedną z prelegentek i będzie mówiła o wystąpieniach publicznych. Byłam już wiele razy na takich wystąpieniach, nie oczekiwałam, że dowiem się czegoś nowego. Przecież ile można mówić o postawie, wymowie, pewności siebie i dobrych slajdach.

Wspomniana kobieta to Lidia Buksak. Nie miała slajdów, ale za to mega pozytywne nastawienie i pewność siebie, której wielu kobietom nadal brakuje. Przewrotnie zaczęła od konkursu.

„Kto zgadnie autora cytatu, który rozpoczyna moją książkę Szkoła Mówców?”

Po pierwszych słowach wiedziałam już, że przecież to mój ulubiony, życiowy cytat.

„[…] Bo to oni powodują zmiany. To oni posuwają nasz gatunek naprzód. I choć niektórzy uważają ich za wariatów, my widzimy w nich geniuszy. Tylko ludzie dość szaleni, by myśleć, że mogą zmienić świat, są zdolni naprawdę tego dokonać”. (Think Different, Steve Jobs).

Z radością zabrałam książkę do domu, zaczęłam czytać już tego samego dnia, obiecałam napisać recenzję. Ale przyznaję od tamtej pory minęło już trochę czasu. I wcale nie dlatego, że książka jest zła, ale wręcz przeciwnie, to książka, do której się wraca, zmusza do myślenia. To książka, którą szczerze polecam każdemu, kto nie tylko występuje (lub chce występować) na scenie, ale także temu kto ma prezentacje w firmie. Lidia wspaniale pokazuje, że ranga prezentacji nie ma znaczenia – zwyczajnie każda jest ważna i każda jest wspaniałą okazją do przekazania odbiorcom swojej wiedzy czy pasji. Jedno jest pewno – warto aby zapadła w pamięci i w sercu.

W książce pojawia się wiele pytań, na które warto odpowiedzieć, uczciwie samemu przed sobą, m.in.:

  • Co jest dla mnie ważne?
  • Dlaczego robię to, co robię?
  • Jakie cele sobie wyznaczam?
  • Co mnie motywuje, a co odbiera mi chęci do działania?
  • Co sprawia, że wstaję rano, i skąd czerpię energię do działania?
  • Czym się interesuję, co jest moją pasją?
  • Co jest dla mnie najważniejsze w mojej pracy?
  • Jakie wartości stoją za moim zaangażowanie w pracy i w życiu prywatnym?

To tylko kilka, z wielu wartościowych pytań, które pada w tej książce. Znajdziecie w niej wiele praktycznych ćwiczeń z dykcji, postawy, prezencji. Osobiście najważniejsze były dla mnie pytania o cele wystąpień, dlaczego chcę to robić, co jest dla mnie ważne i co tak naprawdę chcę przekazać innym? Bo gdybyś dzisiaj miała/ miał wystąpić przed Twoimi odbiorcami – nie ważne czy byłyby ich setki czy tylko kilka osób – to co chciałabyś / chciałbyś przekazać im, aby trafiło do ich serc?

Nie ma przypadków, ludzie stają na naszej drodze kiedy jesteśmy na to gotowi!

Autor: Emilia Bartosiewicz – Brożyna

brainstorm z ekspertem | lidia buksak | szkoła mówców

Czytaj także