Kultura organizacji zawsze odniesie zwycięstwo nad strategią – wywiad z Dorotą Rycharską

Dorota_Rycharska_Agile_2AC:W jaki sposób pracujesz? Czy masz autorską metodę działania? Swoje sprawdzone taktyki?

DR: Mam sprawdzony model pracy – to mój kompas działania. Zmiany opieram na mocnych stronach firmy i lidera. Takie podejście do zmian ma największy potencjał.

Pracuję na autorskim programie wsparcia zarządzania firmą i zespołem, który doskonale sprawdza się w praktyce.

Na jego bazie przygotowałam 2 warsztaty rozwojowe: Zespół: energia twojej firmy. Praktycznie o zarządzaniu zespołem oraz Zwinnie o biznesie: rozwój sprzedaż marka. Praktycznie o strategii rozwoju twojej firmy. Oba szkolenia już w maju (Olsztyn) i czerwcu (Gdańsk). To bardzo świeży projekt, szczegóły można znaleźć na stronie naszego projektu edukacyjnego www.agileschool.pl. To bardzo dobry jednodniowy program, który daje dużą dawkę praktycznej wiedzy i narzędzi do zbudowania wygrywającego zespołu i wygrywających strategii. Wiem że się sprawdza – widzę to, obserwując zakończone już projekty.

Ze względu na fakt, że wiele projektów prowadzę w prywatnych praktykach stomatologicznych stworzyłam podobny program, ale oparty na rozwiązaniach dla gabinetów stomatologicznych.  I tak również w maju i czerwcu zapraszam do Gdańska na Zespół: energia twojej firmy. Praktycznie o zarządzaniu zespołem w praktyce stomatologicznej oraz Zwinnie o biznesie: rozwój sprzedaż marka. Praktycznie o strategii rozwoju praktyki stomatologicznej.

Dla mnie siłą sprawczą rozwoju biznesu jest umiejętność adaptowania się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości, odwaga w poszukiwaniu, umiejętność budowania wsparcia dla inicjatyw, otwarta komunikacja, angażowanie potencjału: ludzi, miejsca, czasu. Po prostu agile biznes

AC: Czy mogłabyś uogólnić, co jest taką największą bolączką przedsiębiorstw, co staje się najczęściej przyczyną kłopotów firm?

DR: Myślę, że nadal poczucie właścicieli, że wszystko wiedzą najlepiej i wszystko najlepiej potrafią. Tacy szefowie nie słyszą pomysłów, nie dostrzegają istotnych alertów kryzysu w firmie i zespole, nie widzą konkurencji, nie widzą mentalnej zmiany na rynku, w wymaganiach klientów.

Dla mnie siłą sprawczą rozwoju biznesu jest umiejętność adaptowania się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości, odwaga w poszukiwaniu, umiejętność budowania wsparcia dla inicjatyw, otwarta komunikacja, angażowanie potencjału: ludzi, miejsca, czasu. Po prostu agile biznes.

AC: Kiedy jest ten moment, gdy wiadomo, że trzeba skorzystać z pomocy z zewnątrz?

DR: Wtedy kiedy jest gotowość do przyjęcia wsparcia, determinacja do działania. Nie ma żadnej innej determinanty.

Nie udają się projekty, w których zarząd, właściciel osobiście sabotują konieczne zmiany: nie angażując się, nie komunikując się z ludźmi i nie angażując zespołu, podważając sens zakładanych reform.

AC: Jak wybrać Interima? Czym się kierować? Jak ważne są np. certyfikaty?

DR: Interim Managerowie w Polsce dopiero od niedawna mogą rozpocząć ścieżkę certyfikacji poprzez udział w profilowanych szkoleniach czy studiach podyplomowych. Warto się rozwijać, potwierdzać swojej umiejętności certyfikatami – sama tak robię.

Jednak największą siłą IM jest to, że jesteśmy praktykami biznesu i o to należy pytać – o dotychczasowe doświadczenie w projektach interimowych! Warto bowiem pamiętać, że sama wiedza nie wystarcza, trzeba umieć ją zastosować w praktyce. Właśnie dzięki temu sprawnie identyfikujemy potencjał firmy i managementu i na tej bazie wspólnie wypracowujemy optymalne rozwiązania na przyszłość.

AC: Czy to usługa dla korporacji czy małe firmy też sobie mogą na nią pozwolić? Jakie są koszty takich usług?

DR: Ja pracuję z małymi i średnimi firmami – to wspaniały potencjał, krótsze ścieżki decyzyjne, zazwyczaj osobiste zaangażowanie właścicieli, szersze możliwości modelowania biznesu, ale też większa odpowiedzialność. Pamiętajmy, że zmiana zawsze odbywa się przy pełnej aktywności operacyjnej – to trochę jak naprawa skrzydła, a czasem też silnika samolotu w trakcie lotu! Taka współpraca ma inny charakter niż  praca interim managera w korporacji, gdzie zmiany wdrażane są z wykorzystaniem zupełnie innych zasobów, zazwyczaj w wydzielonych obszarach organizacji.

Ja spędziłam wiele lat w korporacji, miałam przyjemność współtworzyć wiele ogólnopolskich projektów zakończonych wspaniałymi sukcesami, więc na dziś czuje się spełniona w tym zakresie i nie dążę do projektów korporacyjnych.

To jest najważniejsze: współpracuj, miej odwagę, ufaj, elastycznie reaguj na otoczenie.

AC: Pomagasz firmom m.in. być bardziej konkurencyjnymi. A Ty jak dbasz o pozycję Agile na rynku?

DR: Niedawno pisałam o tym na moim blogu Zwinnie o biznesie: segmentuj klientów w sposób niestandardowy dla Twojej branży oraz współpracuj! To jest najważniejsze: współpracuj, miej odwagę, ufaj, elastycznie reaguj na otoczenie.

Właśnie na wartościach: zaufania współpracy i otwartości powstały nowe niezmiernie ciekawe projekty w 2018 roku!

W pierwszym połączyłyśmy siły z Małgorzatą Kusyk i Barbarą Mróz, dzięki czemu powstał sześciomodułowy warsztatowy program rozwojowy, którego głównym celem jest rozwijanie autentycznych i świadomych liderek. Stawiamy na przekazanie idei rozwoju zgodnego z osobistymi przekonaniami, oparty na pracy zespołowej, elastycznym działaniu, osiąganiu równowagi między kontrolą a elastycznością. Z przestrzenią na możliwość poszukiwania, czasem pomyłki, ze świadomością, że prowadząc biznes możesz okazywać emocje. Bo taka właśnie jest zwinna liderka.

Dodam, że nasz wspólny projekt mógł powstać tylko z jednego powodu – Lady Business Club – tu poznałyśmy się z Małgorzatą. Do projektu zaprosiłyśmy również Emilię Bartosiewicz, która opowie o budowaniu marki w sieci. Więcej można przeczytać na www.zwinnaliderka.pl . Pierwsze warsztaty już w maju, na które serdecznie zapraszam.

Drugi projekt to współpraca z doskonałymi prawnikami i przygotowanie praktycznych warsztatów dla prywatnych placówek medycznych w zakresie obowiązku  wdrożenia wytycznych wynikających z Rozporządzenia Ochrony Danych Osobowych, w skrócie RODO, którym nie należy straszyć! Należy wyposażyć placówki medyczne w dobre narzędzia i procesy do wdrożenia w gabinecie. Zapraszam więc na warsztaty RODO w prywatnej praktyce lekarskiej, które odbędą się w kwietniu i maju w 10 miastach Polski. Więcej oczywiście na naszej stronie AgileSchool.

AC: Z jakimi wyzwaniami wiąże się Twoja profesja. Interim manager musi się stale rozwijać, doszkalać?

DR: To nieustanny rozwój, ale też systematyka w budowaniu dokumentacji, pilnowania terminów, wielowątkowa praca. Dużo czytam, wracam do wypracowanych rozwiązań, szkolę się, uczestniczę w inspirujących spotkaniach i konferencjach.

AC: A co robi Dorota, gdy nie pracuje?

DR: Kijki lub rower i nad morze (uśmiech). Mamy z mężem swoje miejsca z dala od zgiełku nadmorskich deptaków – tak, tak – to możliwe w Trójmieście.  No i jestem szczęśliwą posiadaczką czasu na doskonałe seriale – choć wiem, że obecnie panuje trend na nieposiadanie telewizora i nietracenie czasu na „pożeracze czasu”. Ja jednak bardzo dobrze zorganizowana kobieta mam czas również na taką przyjemność. Jako rasowy serialomaniak polecam do obejrzenia: Grace & Frankie absolutnie fantastyczny serial o bardzo dojrzałych kobietach, które wskutek niebywałej decyzji ich mężów zostały zmuszone do wspólnego zamieszkania w letnim  domku nad morzem. Co wynika z nowych możliwości, konieczności dostosowania się do nowej sytuacji, odwagi, determinacji, wiary we własne możliwości i życia na 200% po siedemdziesiątce? Przekonajcie się same – dla mnie to jest kwintesencja zwinnego życia i zwinnego biznesu.

Dziękuję za rozmowę.

Agata Cupriak, Z-ca Redaktora Naczelnego LadyBusiness.pl Więcej>>

Dorota Rycharska: Właścicielka i prezes zarządu Agile sp. z o.o. Sprawny manager z 10 letnim doświadczeniem w zarządzaniu siecią rozległą oraz strategicznymi projektami. Praktyk biznesu w zarządzaniu strukturami obsługowymi i sprzedażowymi, certyfikowany Agile Project Managerem oraz PRINCE 2 Project Manager. Ukończyła roczny Management Development Program MANAGEMENT 2013 w ICAN Institute. W swojej pracy stosuje systemowe podejście do wyzwań, a efekty osiąga dzięki odwadze i wytrwałości we wdrażaniu dobrych rozwiązań. Więcej>>