Jak pokazują badania przeprowadzone przez CBOS „Sukces życiowy i jego determinanty” dobra praca jest najczęściej wymieniana, obok życia rodzinnego, jako warunek życiowego sukcesu. Bowiem satysfakcja z pracy wpływa na przekonanie o tym, czy odnieśliśmy w życiu sukces, czy też nie. Im większe zadowolenie z wykonywanego zawodu, tym większe przekonanie o poziomie sukcesu. Jednak jak go osiągnąć?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda udowadniają, że najważniejsze jest posiadanie umiejętności wyznaczania sobie celu. Podczas eksperymentu zapytano studentów ostatniego roku, ilu z nich spisało swoje życiowe plany i marzenia. Zaledwie 3 proc. odpowiedziało, że miało jasno wyznaczone i spisane cele. Z kolei 13 proc. wyznaczyło sobie cele, ale ich nie spisało, a aż 84 proc. nie sprecyzowało swoich celów. Po upływie dziesięciu lat okazało się, że osoby, które spisały swoje cele, zwiększyły swoje szanse na osiągnięcie sukcesu 10-krotnie.

Jednak, gdy uda nam się zrealizować zawodowe marzenia, przychodzi moment, w którym nie motywują nas już pieniądze. Praca zaczyna się nudzić, awans i perspektywy rozwoju przestają ekscytować. Jak należy zareagować w takim momencie?

„Zacznij od doceniania małych rzeczy, potem naucz się cieszyć z osiągniętych sukcesów – tych drobnych i ogromnych. To prosta, lecz prawdziwa recepta na zbudowanie wewnętrznej pewności siebie. Badania dowodzą, że codzienne spisywanie swoich pozytywnych myśli działa odstresowująco. Podczas organizowanych przeze mnie treningów Kariera na 125% przekonuję, że odnalezienie w sobie optymizmu to podstawa do uniknięcia wypalenia, osiągnięcia sukcesu i pozostania szczęśliwym człowiekiem” – podpowiada Dr. Ksenia Alpern –  ekspert w dziedzinie kreowania kariery, życia zawodowego oraz biznesu, coach, trener i mówca motywacyjny.

Aby zbudować lub wzmocnić swoją pewność siebie, która przybliża do osiągniecia sukcesu zawodowego, można skorzystać z porady coacha np. uczestnicząc w warsztatach takich jak „Kariera na 125%” czy podczas osobistych spotykań z trenerem. Tego typu ćwiczenia można wykonywać również samodzielnie. Niemiecki coach Hanns-Georg Wolff opracował trening zwany ego-coaching. Ma on na celu przekonanie, że sukces zależy od nas samych, należy jednak obiektywnie ocenić własne możliwości.

 

Dr. Ksenia Alpern – ekspert w dziedzinie kreowania kariery, życia zawodowego oraz biznesu. Jest zarówno coachem, trenerem oraz mówcą motywacyjnym. Jest absolwentką Programu Kirklanda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Obroniła doktorat w Ramach Programu Komisji Europejskiej Erazmus Mundus.  Od 2014 roku działa jako Coach, prowadzi własną firmę Ksenia Coaching. Prowadzi Coaching indywidualny i grupowy metodą Intarnational Coach Federation. Skończyła kurs Professinal Coach Międzynarodowej Federacji Coachingu. Oraz kurs Coachingu grupowego, prowadzonego przez Profi Biznes Sсhool.

Organizuje również treningi coachingowe „Kariera na 125%”. Najbliższe wydarzenie odbędzie się 25 listopada w Warsaw Tower Trade w Warszawie. W trakcie warsztatów przekonuje do idei „ belive your way”, dzięki której uczy jak słuchać samego siebie i odkrywać drzemiący w nas potencjał.

Czytaj także