Jak wynika z badań konsumenci najbardziej ufają innych konsumentom. W najmniejszym stopniu natomiast ufają reklamom. Świadczą o tym m.in. wyniki badań firmy Nielsen według których, aż 90 proc. ankietowanych zawierza opiniom swoich znajomych, a niewiele mniej czerpie informacje z opinii innych internautów ( 70 proc.). Skąd  bierze się tak wysoki poziom zaufania do poleceń? Po pierwsze opinie w sieci wydają się konsumentom naturalne i spontaniczne, po drugie, gdy inna osoba nam coś poleca bądź odradza wierzymy, że robi to w dobrej wierze. Dlatego posiadając taką wiedzę firmy powinny odpowiednio planować swoje strategie komunikacji w oparciu np. o działania z zakresu marketingu szeptanego

Szeptanie przybiera na sile

Marketing szeptany jest jednym z narzędzi promocji, który cechuje duża wiarygodność komunikatów przekazywanych przez konsumentów. Właściwie przygotowane komunikaty sprawią, że konsument nie ma poczucia wywierania na nim presji. Co więcej często sam staje się nośnikiem reklamy, przekazując informacje o produkcie swoim bliskim, czy znajomym, stając się tym samym naturalnym ambasadorem marki. Nic więc dziwnego, że firmy coraz częściej inwestują w to narzędzie promocji, gdyż rekomendacja przybiera coraz bardziej na sile w porównaniu do suchych sloganów reklamowych.

Cena adekwatna do jakości

Osłabienie efektywności oraz nadmierna obecność środków masowego przekazu doprowadziło do wzmocnienia się alternatywnych sposobów dotarcia do klientów. Poziom zaufania jaki konsumenci deklarują do telewizji czy prasy pozwala stwierdzić, że marketing szeptany staje się coraz lepszym nośnikiem informacji na temat marki czy produktu. Koszt np. reklamy telewizyjnej wynosi przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście koszty te byłyby łatwe do usprawiedliwienia jeśli niosłyby za sobą proporcjonalne korzyści – a tak niestety się nie dzieje. Wg badań grupy Nielsen współczynnik skuteczności reklamy telewizyjnej mierzony ilością osób które zaufały temu przekazowi wynosi 62%. Dlatego poprzez działania z zakresu marketingu szeptanego jesteśmy wstanie uzyskać o wiele lepsze wyniki  ponosząc znacznie niższe koszty. Cena za skuteczne i profesjonalne działania buzz marketingowe zaczyna się od kilku tysięcy złotych. Dlaczego więc nie wybierać metody promocji, której jakość jest adekwatna do ceny?

Przyszłość tkwi w szeptaniu

Marketing szeptany to coraz popularniejszy sposób na promowanie marek i budowania zaufania wśród konsumentów. Pozwala dotrzeć do bardzo szerokiego grona potencjalnych klientów, promować korzystny wizerunek firmy oraz, co być może najważniejsze,  wywołać dobre skojarzenia z marką. Porównując poziomy skuteczności różnych kanałów komunikacji nasuwa się jeden wniosek – najbardziej przekonująca formą reklamy jest własna, pozytywna opinia. Pamiętajmy jednak o jednym – decydując się na buzz marketing powierzmy swój wizerunek doświadczonym w tym zakresie ludziom, którzy znają umiar i w trakcie szeptania nie popełnią podstawowych błędów. Przekazujmy prawdziwe  komunikaty, w starannie wybranych miejscach, a wtedy buzz marketing będzie skuteczny.

Źródło: materiał prasowy

Content Organica to agencja marketingowa tworzona przez zespół specjalistów z ponad 10-letnim doświadczeniem. Poza klasycznymi narzędziami marketingowymi oraz social media, agencja zajmuje się marketingiem szeptanym – tzw. Word of Mouth Marketing. Zespół Content Organica przeprowadził do tej pory blisko 500 kampanii dla 138 klientów.

Czytaj także